Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

17.763 Yorum

 1. Kamil dedi ki:

  Yani diyorsun ki Alinin 10 kere emg yapıldığında als yoktu sonradan çıktı.Önceki belirtileri bu hastalıktan bağımsızdı.

 2. Veysel dere (iron Man) dedi ki:

  Aynen öyle kamilcim bunu demeye çalışıyorum

 3. Serhan dedi ki:

  Peki, Ali bu teşhisi tam olarak hangi belirtilerle almış ?

 4. Serhan dedi ki:

  Birde bagirsak florası ve ALS bağdaştıran doktorun koyduğu teşhis geçersizdir.

 5. Kamil dedi ki:

  Bağırsaklarımızda 10 milyar bakteri varki kendi hücrelerimizden fazla sayıda. Bağırsaklarsa tıpkı beyindeki gibi sinir ağı var. Nörolojik sanılan otizm ve çoğu psikiyatrik hastalık sebebi bile floradan kaynaklı olduğu anlaşıldı. İlginçtir mutluluk hormonu serotonin bağırsaklarda üretiliyor beyinde değil. Ama als nin sebebi anlaşılamamışken doktorun direk flora demesi acele olmuş.

 6. lkr dedi ki:

  Florasını düzenleyince iyileşicekmi o zaman ? Ben hayatımda bu kadar saçma bir teşhis duymadım görmedim. Danone ile adam iyileşir yani. Yok artık ya.

 7. veysel dere (iron man) dedi ki:

  herkes kafasına göre yine sacmalama yarışına girmiş olay tamamen bagırsak florası ilemi alakalı demiş adam işin içinde sindirim sistemide var bagısıklık sistemide var allah askına iyi okuyun sonra hiciv yapıp o süper esprilerinizle alay edin bu ne ya birsey yazdımı hemen bir alay bir muhalefet ne haliniz varsa görün bilader olayı beyin sapına tamamen nöronlara baglayan dr larıda 200 yıldır gördük

 8. veysel dere (iron man) dedi ki:

  ya beyler adam almanyada bu konuda baya uzman adam….. nitekim hande özdinlerde artık sindirim ve bagırsaklarada bakıyoruz als ye artık tüm hatları ile ele alıyoruz diyor yaw bilader als li hastların bokuna bakıyolar artık bokuna hemen alay ediyorsunuz adamların süphe ettigi olaylar farklı şimdi tamam biz malız 2 sene als arastırıp danone ile als den kurtulunuyor dedik pes ak ya size pes asıl

 9. seğirmeci dedi ki:

  Merhaba,
  İğne Emg ile toplam 20 iğne yapıldı, bacaklara 4 er tane kollara 4 er tane (hem sağ ve sol) karın ve sırt bölgesine yapıldı, temiz çıktı. Emg,Mr,Kan testi temiz.
  Seğirmeler devam etmekte, sürekli eden dirsek kısmım var.
  Sizlerde Emg de toplam kaç iğne batırdılar ?

 10. Serhan dedi ki:

  İlk aşamalardaysan EMG de çıkmaz seğirmeci kardeşim. O yuzden norologlar 6 ay sonra bakalım derler. Seğirmeyi boşver ayırt edici tanı atrofi ve klinik güçsüzlüktür. Ancak bunlar olunca EMG de çıkar. Sakince bekle varsa çıkar, yoksa yoktur.

 11. seğirmeci dedi ki:

  Cevap icin tesekkur ederim, serhan kardeşim
  3-4 ay oldu ve sürekli seğirmeler var.
  Norolog 6 ay sonra gel demedi.
  Atrofi yok, güçsüzlük de yok sanırım.
  Fakat ağrı vs oluyo kollarda ve bacaklarda çabuk yorulma oluyor.
  Yaş 27

 12. Kamil dedi ki:

  Serhan yoğun seğirmelerden sonra ne kadar zamanda net belirti verir? Maksimum ne kadar süre geçer ve net güçsüzlük oluşma oh diyebiliriz?

 13. Serhan dedi ki:

  Merak etme, ben 3 yıldır seğiriyorum, eklemlerimden sesler geliyor bazı bolgelerde çok net atrofiler var ama klinik gucsuzluk yok. Sadece 2014 yılında emg oldum 1 ipne ayak 1 bacak 2 şer eller 2 şerde biceps triceps, problem yoktu. O gun bugundur 2014 ten bu yana kas kutlem yuzde 30 azaldı neredeyse ve cok gumusadı. Hayat bakalım ne olacak…

 14. Dilek dedi ki:

  Arkadaşlar Lyme hastalığını araştırın .350 hastalığı taklit ediyor özellikle otizm MS als

 15. Mustafa dedi ki:

  Aykut, TAM olarak beni anlatmışsın, daha iyi anlatılamazdı. aynı yerlerde aynı şekilde oluyor bende de. hatta yüzerken kramp girmesi bana da olmuştu. 2.5 senedir de bunlardan muzdaribim. ilk zamanlar gitmiştim doktora mr, kan testleri, klinik muayene falan hiçbişey yok, psikolojik demişlerdi. ben de uzun süredir als olmadığımı düşünüyorum ama belirtiler gitmiyor. kötüleşme de yok. bazen kollarım bacaklarım pıtır pıtır atıyor, bazen hiçbir belirti olmadığı günler oluyor. geçen 2-3 gün aşil tendonumun oralarda titreme oluyordu ama geçti.
  hepimizde aynı sorun, aynı hastalık (yada herneyse) var ama o NE?
  bi de bunun cevabını bulsak da rahatlasak

 16. hakan dedi ki:

  arkadaşlar bişe sorcam als boğazda yutakta başlarmı şimdi sol kol ve sol ayagımda yıllardır suren uyuşma vardı tabı bunlara ek olarak sureklı his kesmeyen boyun ve sırt agrısı son 2 aydır hiç kesmeyen bogaz ve yutak bolumumde bı garıplık ve agrı var guç kaybım yok sızce als olabılırmı bugun kulak burun bogaza gıttım baktı herşey normalmdedı ama ozellıkle çene altı yutwk boşgesınde agrı hiç kesmıyo sizce ne olabılır

 17. hakan dedi ki:

  merhaba size bı sorum olcak als bogaz ve yutakta başlarmı 2 yıldır sol kol ve sol ayagımzda uyuzma ve ayagımda agrı var bunlara ek olarak sureklı sırt ve boyun agısı var oylelı boynumu saga sola oynattıgımda 1 yıldır hep kesıntısız hep agrıyo son 2 aydırsa yutak bolumumde bı garıplık ve sureklı agrı var kulak burun boğaza doktoruna bugun gittim baktı bı sıkıntı gorunmuyo dedı benım merakmettıgım als bogazda yutakta boyle olurmu buralarda başlarmı

 18. Çınar Aksoy dedi ki:

  İyi akşamlar arkadaşlar sizi bayadır takip ediyorum ve okuyordum fakat bugün yazma kararı aldım. 6 ay önce arkadaşımla dışarıda telefondan bişeyler okurken kafamı kaldırdım ve etrafın garipleştiğini fark ettim ardından kalbimde sıkışma nefes alamama ve titreme başladı o an arkadaşıma bişey oluyor bana yardım et dedim bir şey yok falan derken eve gittim ve annem baya rahatlattı ama kafamda hala o korku vardı noldu falan diye ondan sonra kafamdan çıkmadı bu ve bir hafta sonra yine aynı yere gittim ve aynı şeyleri yaşadım ve kalp hastalığım olduğunu düşündüm ve akşamında acile gittim ekg,akciğer filmi falan bişey çıkmadı tabi sonra sol kolla göğüs arasında ağrı başladı ama o kadar şiddetli ki ben kalbim sandım başta sonradan 3 kere daha acile gitti kan testleri,ekg,akciğer filmi hiçbir şey çıkmıyor ve kas gevşetici verip gönderdiler,sonra bir gece elimi oraya attığımda elime beze geldi ve aşırı korktum diğer gün genel cerrahiye gidip gösterdim benden 3 tüp kan ve diğer gün ultrason dedi ben aklımdan kanserim diyip durdum o gün boyunca ağladım ve diğer gün gittiğim de hiç bir şey olmadığını normal vücut dokusu olduğunu söylediler ultrasonda da kan testinde de bir şey çıkmadı o gün aşırı mutlu oldum. ama ağrı geçmedi bir süre daha yine kafamda kesin yanlış baktı falan derken bir gün kalktım boynum ağrıyor ellerim uyuşuyor ortopediye gittim boyun mr istedi küçük fıtıklar ve boyun düzleşmesi çıktı bunlara bağladı. sonra öğle saatlerinde sol gözümün seğirdi ama böyle 1-2 dakika durmadı hiç çok korktum ama başta takmadım kafaya çünkü önceden de arasıra oluyordu ama akşamında bir daha olunca internete kas seğirmesi yazdım ekşisözlükten yorumları okudum ve ozilozun yazısını gördüğüm an benim bittiğim an oldu,o ana kadar als falan bilmiyordum gecenin 3ünde bunu okudum ve sabaha kadar uyuyamadım ve diğer günler bir baktım tüm vücudumda oluyor her yerime yayıldı resmen kaç gün als oldum diye ailemden gizli gizli ağladım ama doktora gitmekten de korkuyordum ve en sonunda doktora gittim kan testi yaptı önce b12 dışında bir sıkıntı yoktu iğne ve hap yazdı onları kullandım bu arada magnezyum aldım kullandım ama hepsi bittiğinde yine bir değişiklik olmadı bu sefer korkum iyice tavan yaptı yeniden nöroloğa gittim klinik muayene yaptı ve als olmaktan korkuyorum falan dedim bütün şikayetlerimi dinledi hiç bir sıkıntın yok psikolojik dedi antidepresan verdi 22 gün kullandım sonra bıraktım çünkü geçmedi kullanırken, şimdi eskisine göre seğirmelerim çok azaldı eskiden 500 kere oluyosa şimdi 50-30 arası değişiyor bu arada body yazıldım 2 aydır gidiyorum. şu an ki şikayetlerim sol elimin son iki parmağında uyuşma ve vücudumda karıncalanma var ve ağızda kuruma. bir bakıyorum popom seğiriyor bir bakıyorum ayağım seğiriyor hepsi aynı anda olmuyor biri bitiyor diğeri başlıyor,3 aydır seğiriyorum ve emg ye girmedim,sizce ne düşünmeliyim? bu arada kusura bakmayın çok uzun oldu hepinize iyi akşamlar

 19. Çınar Aksoy dedi ki:

  Bu arada 24 yaşındayım bu son 6 ay dışında toplasan 2 kere hastaneye gitmişimdir ve oraya yazmayı unuttum 3 ay önce bir gün boyunca sol ayağımda sürekli elektriklenme vardı diğer gün geçmişti ama şu an da sol diz kapağımda 2 haftadır geçmeyen ağrı var ve en çok orası seğiriyor hastaneye gitmekten yoruldum artık nolursa olsun diyorum herkese acil şifalar diliyorum

  • Melis dedi ki:

   Benzer durumu bende yaşadım 5 norologa gittim 2 EMG çekildi prof muayenesi üniversite hastahanesi antidepresan kullanımı hepsi mevcut.bende ekstradan gözlerimi smsıki kapatıp açınca sağ gözümde hızlı hızlı segirme oluyor ve sol bilegimin yan kısmında çukurluk var ve basparmagimla bükme hareketi yapamiyorum ben als değilsem kimse değildir diyorum doktorlar als ya vardır yada yoktur geliyorum demez diyorlar. Ama benzer belirtilerle başlayıp als teşhisi almış örnekleri görüyoruz somotoform bozuklukmus bizimkisi ama bu parmağın ve gözüm beni korkutuyor. Daha öncede yazmıştım buraya 24 yaşındayım hepinizin yorumu benim için değerli özellikle de veysel abi senin teşekkürler

   • veysel dere (iron man) dedi ki:

    gözlerinle ilgili durum ayagında yada kollarında olsada fark etmezdi hareket sonrası yada senin yaptıgın gibi gözlerini sıkınca kas kasılması ve gevsemesi sonrası segirme bir cok kişide olan birsey benim sol kolda var senin yapamama durumu sol elde daha cok fonksiyon kayıbı ekisi gibi kavrama bükme itme cekme yok üzerinden 3 ay gecti fazla ilerleme yok gibi şimdilik çukurluk dedigin olayda daha önceden dedik zurnanın son deligi en son kaslar eriyip bitecekki atrofi olussun sen cukurluk var diyorda halen o kolunla 5 10 kg kaldıracagınımı sanıyorsun atrofilik duruma gelmişsse kol bitersin rahat ol birsey yok kaygınlanma

   • veysel dere (iron man) dedi ki:

    dr un benzer belirtiler ile als teshisi alan vakalar cok demesi normal bu dr un abarttıgı kadar cok degildir bu sadece ufak bir olasılıktır adam 6 ay önce sapasaglamdır herhangi bir spor dalında birinci olur 6 ay sonra als teshisi alır bunlar hepsi olasılık bu olasılıklar içinde bogulmaya gerek yok benzer belirtilerden kasıt ne burda onu acıklaması lazım sana korkutmus seni bir adam cok cok abartılı bir klinik gücsüzlük ile dr a sikayette bulunur sadece basit bir vitamin eksiklgindende olabilir bir adam gider aynı sikayet ile als teshisi alır örnekleri cogaltabiliriz dr lar daima en kötü senaryoyı söyler sana rahat ool bak hayatına

   • veysel dere (iron man) dedi ki:

    bir mcok vaka varki yatalak hiçbir yeri oynamıyor ama als degil 10 farklı hastalık cesidi duydum böyle en az tamamen felcler ama als degil yani görünen tek tehlike als degil bir cok kas hastalıgı var bu sekilde hiçbir hastalık kolay degil kulaga basit gelen yüksek tansiyon bile bir anlık sinir stress iel tamamen felc edebiliyor seni yada şeker hastası insanlar biliyorum ayagı kesilenmi dersin gözleri kör olanmı dersin böbrekleri cürüyenmi dersin her hastalık zor burda sadece gözü canavar gibi görünen als olmamalı bak dünyada kac tane sma hastası bebek ölüyor birsey yapan yok ilac göndermiyolar herkese allah şifa versin

   • Çınar Aksoy dedi ki:

    Panik atakla başlayıp anksiyete çevirmiş öyle dedi doktor, ne zamandır belirtiler mevcut sende

    • Çınar Aksoy dedi ki:

     Veysel abi melise sordum seni zaten biliyorum :)

     • veysel dere (iron man) dedi ki:

      çınar ben zaten melisin sorusunu cevapladım senin sikayetlerin in nedeni zaten ortada panik atak ansksiyete adamı ne hale getirir ne haleeee aklın almaz bu psikoloji olayını cok hafife almayın bana en fazla ne yapabilir demeyin

     • veysel dere (iron man) dedi ki:

      bundan 2 sene önce burda als ile ilgili ilk okudugum seylerden birisi asırı cafein tüketimi kas seğirmesi yapar deniliyordu ben hayatımda kola kahve felan içmezdim son 4 aydır asırı kola ve kahve içiyorum dörtte bire düştü baya baya azaldı yani ilginc

 20. Kamil dedi ki:

  30 yaş altı arkadaşlar als yi net şekilde hayatınızdan çıkarıp lütfen bu siteyi terkedin. Als değilsiniz. Psikiyatr desteği alın.

 21. hakan dedi ki:

  merhaba size bı sorum olcak als bogaz ve yutakta başlarmı 2 yıldır sol kol ve sol ayagımzda uyuzma ve ayagımda agrı var bunlara ek olarak sureklı sırt ve boyun agısı var oylelı boynumu saga sola oynattıgımda 1 yıldır hep kesıntısız hep agrıyo son 2 aydırsa yutak bolumumde bı garıplık ve sureklı agrı var kulak burun boğaza doktoruna bugun gittim baktı bı sıkıntı gorunmuyo dedı benım merakmettıgım als bogazda yutakta boyle olurmu buralarda başlarmı

 22. hakan dedi ki:

  merhaba size bı sorum olcak als bogaz ve yutakta başlarmı 2 yıldır sol kol ve sol ayagımzda uyuzma ve ayagımda agrı var bunlara ek olarak sureklı sırt ve boyun agısı var oylelı boynumu saga sola oynattıgımda 1 yıldır hep kesıntısız hep agrıyo son 2 aydırsa yutak bolumumde bı garıplık ve sureklı agrı var kulak burun boğaza doktoruna bugun gittim baktı bı sıkıntı gorunmuyo dedı benım merakmettıgım als bogazda yutakta boyle olurmu buralarda başlarmı bilgisi olan arkadaşlar cvp verirse sevınırım burdan yada mailden hakan _ist32@hotmail.com

 23. Melis dedi ki:

  Veysel abi teşekkür ederim uzun uzun yazmissin. Ben kasımda başladı ondan beri bir iki aydir kendimi toparladim ocaktan beri ilaç kullanıyorum anksiyeteyse kabullenin ve psikolojik destek alın derim

 24. Çınar Aksoy dedi ki:

  Hangi ilacı kullanıyorsun?

 25. flos-royal dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar,
  Uzun zamandır forumu takip ediyorum. Benimde kas seğirmesi sorunlarım var. Olayı başından anlatacağım. fikirleriniz bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler,

  2015 yılının sonbaharı :) biraz hikaye gibi oldu ama neyse, ortaköyde aile fertlerimizle birlikte bir hafta sonu, o gün biraz gergindim ( sigarayı bırakalı 1 ay falan olmuştu ) sinirlilik hali üzerimden gitmiyordu ve o gün bir anda kötü olduğumu ve sağ gözümde kararma olduğunu farkettim.hemen iyi olmadığımı ve hastaneye gitmemiz gerektiğini söyledim. Hastaneye gittik, tansiyonum 18 civarına çıkmış, biraz hastanede müşahade odasında dinlenmeye aldılar, o sırada vucudumun her yerinde tık tık tık bişeyelr atmaya başladı öncesinde seyirme olduğu, yani kasla alakalı birşey olduğunu hiç düşünmedim. Ertesi gün bir araştırma hastanesi ne gittim kardiyoloji bölümüne, kan testleri, holter, kalp ultrasonu vs. herhangi birşey çıkmadı. Ama bu süre içerisinde bu vucudumdaki atmaları araştırmaya başladım. Lakin en sonunda bende sizler gibi als ile karşılatım. İşte bu noktadan sonra işler değişti. Çünkü internet araştırmalarımda kas seğirmesi ile als başlangıcı olan hastalar olduğu ve bu hastalığın erken belirtilerinden biri olduğunu gördüm. İş bu noktada derin kaygı ve stres artık hayatıma girmişti. Gün geçtikçe seyirmeler artıyor fakat herhangi bir güçsüzlük sorunu yaşamıyordum. Artık bir nörolojiye gitmem gerekiyor diye düşündüm. yine aynı araştırma hastanesinden bir uzman doktora randevu aldım. haziran 2016 bu arada, doktor muayene etti falan filan, kan testleri istedi, muayene birşey görünmüyor dedi, bir de emg istedi. tabi bu hastanede emg için 3 ay sonraya gün verdiklerinden ve benim sabrım olmadığından dolayı özel bir yerde emg yaptırmaya karar verdim hemen randevu aldım ertesi gün emg gittim. Evet ve o an geldi. ilk iletim testinde problem yok, daha sonra belirli kaslara iğneler batırılmaya başlandı ve bacak kaslarımda fasikülasyonlar tespit edildi. sonra eldeki dorsal kaslara bakıldı ve sol el dorsal kasımda norejenik motor unit potansiyeli tespit edildi. yani bikaç bişey daha yazıyordu ama hatırlamıyorum. sonra dilimi iğne batırdı ve fibrilasyon tespit edildi. işte bu noktada artık yıkılmıştım. herşey als işaret ediyordu bana göre, ertesi gün sonuçları doktora götürdüm. yanımda eşim. doktor sonuçlara baktı bizi dışarı çıkardı. bunu telefonla sormam lazım dedi ve içeri girdiğimizde bunun önemli olabileceğini ve daha uzmam bir doktora görünmem gerektiğini söyledi ve başka bir doktorun adını vererek gönderdi. İşte bura herşey altüst oldu. ne vardı ? ne olmuştu ? teşhis yok! önemli olabilir! ama ne? belirsizlik başladı. artık seyirmeler dahada arttı ama herhangi bir güçsüzlük halen yoktu, kendime çok kötülük yaptım. hayatımı belli bir dönem alt üst ettim. Sonra sonucunun ne olacağını düşünmeden araştırmaktan ve doktora gitmekten vazgeçtim. şuan 2017 ağustos ayındayız hala seyirmelerim var. sizce ne yapmalıyım ?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: