Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

19.185 Yorum

 1. Alper Aksüt dedi ki:

  Haa bu arada abi yasın benden buyukmus abimsin akil vermek bana düşmez ama sana bi önride bulanayim fırsat buldukça maden suyu iç kefir iç bunun yaninda spora yazıl spor yap yürüyüş yap kasların çalışsın ağırlık falan kaldır koş arkadaşlar benden bu kadar kendinize iyi bakin Allaha emanet olun kalın saglicakla

 2. Vys dedi ki:

  Açıkcası burda benden başka kimsenin als oldugunu düşünmüyorum cünkü als de kas erimesi olur ve bende kas erimesi var ayrıca seyirmeler lokalize olacak her yerde varsa korkmayın bende hem lokalize hem de aynen seyiren yerde kas erimesi var bariz bir şekilde ama çoğunun seyirmeden başka bi belirtisi yok sağ kolum ve bacagımda nereye dokunsam elim kemiğe degiyor

  • alka dedi ki:

   Vys kardeşim deanna protokolünü bir araştır istersen sporcularin kullandığı bazı kas guclendirici takviyeleri ALS de kullaniyorlar sonuçta ALS olsanda olmasanda bunlar takviye bi zararının olacağını sanmıyorum ben kullanacam araştırıyorum şu ara

   • Vys dedi ki:

    Herhangi bir geciktirici kullanmayı düşünmüyorum valla ben bitmişim zaten bu saatten sonra hicbir sey işe yaramaz allah razı olsun

 3. angaralı dedi ki:

  hepiniz kafayı yemişsiniz

 4. Buse dedi ki:

  Arkadaşlar 4aydır vücudumda seğirmeler var 4aydır bu siteyi takip ediyorum ama yazmamıştım artık iyce als oldum düşüncesiyle yaşıyorum kendimi çok yorgun hissediyorum dünden beri bu sitedeki tüm eski yorumları okudum ne yapacağımı şaşırdım doktor doktor gezmekten sıkıldım herşey temiz diyorlar ama bunu gel görki kabul edemiyorum başlangıç aşamasında ve çıkmıyor diyorum 26yaşındayım doktorlar bu yaşta olmaz diyor ama olanlarda var

  • Vys dedi ki:

   İlla baika bi belirti vernesi lazımdı sadece seyirme tamamen psikolojiktir herhangi bir kas zayıflıgın ve nefes darlıgın da yok yorgunluk strestendir

   • Buse dedi ki:

    Vys 4ay öncesine kadar böyle bir hastalık olduğundan haberim bile yoktu sol ayağımda uyuşma var istemsiz parmak hareketlerim var ne yapacağımı şaşırdım dilimde garip bişeyler oluyor

    • Vys dedi ki:

     Keşke hiç haberin olmasaydı. Bende de ilk önce iki bacagım uyuşmuştu sonra seyirmeler başlamıştı. Parmak harkwtleri titreme gibi mi acaba ve herhangi bir ağrın var mı?

     • Buse dedi ki:

      Agrım yok ama yorulunca falan belimde oluyor hareket halinde seğirme olmuyor ama istirahat haline geçtiğim anda seğirmeler başlıyor senin durumun nasıl yorumlarını okudum inşallah daha iyisindir

 5. Vys dedi ki:

  Maalesef daha da kötüyüm bende seyirme yok denecek kadar az günde 2 veya 3 ama sadece vücudumun sağ tarafında sag bacagım ve kolumda kas erimesi var hem bedensel hem ruhsal çok kötüyüm benim de dilim bazen seyirir

 6. Vys dedi ki:

  Yürürken ayak bileğime ağrı giriyor dizim de bazen kıvrılıyor bir de seyirmelerim olunca dokununca da geçmiyor

  • Buse dedi ki:

   Vys kas erimen varsa ck nın yükselmiş olması gerekiyor hiç baktırdınmı belki başka bir hastalıktır bidaha gitsen doktora… belirsizlik herşeyden kötü

 7. Vys dedi ki:

  En son 2 ay önce yaptım normaldi ama 2 ay önceye göre cok fark var bende 2 ay önceye kadar da psikolojiktir diyodum bu hastalıgımın ama şu an gercekten fiziksel olarak kötüyüm gücsüzlügüm de el bilegimde başladı sol tarafıma göre oldukca kötü ve gücsüz

  • Buse dedi ki:

   Bunların hepsi psikolojikte olabilir biliyorsun demi neden dersen geçmiş yazılanları okudum ve 2 3 sene sonra yorum yapmışlar hepsi psikolojik diye.. inşallah öyledir bizimkide. Als de güçsüzlük araştırdığım kadarıyla ve als hastalarıyla konuştuğum kadarıyla keskin başlıyor bi anda ayağın tökezliyor ellerin tutmamaya başlıyor kısacası Yapamama başlıyor sende böyle birşey yoksa bence biraz rahat tut kalbini belki farklı bir kas rahatsızlığın yada karpel tünel sendromun vardır

 8. Vys dedi ki:

  Bende keskin olmadıgı kesin umarım dedigin gibidir başka bir kas hastalıgına razıyım ama şu illet beni yiyip bitiriyo 24 mayıs da eskişehire hasan akdoganın yanına gidecegim batmandan bakalım ne diyecek

  • alka dedi ki:

   Bana doktor 3 ay sonra gel bidaha EMG cekecez demişti 3 ay doldu korkudan gidemiyorum evet sen ALS olmuşsun deseler alsden önce kalpten giderim

   • Buse dedi ki:

    Alka senin belirtilerin neler ve 3ayda değişen birşeyler oldumu

    • alka dedi ki:

     Buse 3 ay önce kollarım agriyordu hala ağrıyor ama sanki sol elimde atrofi oluştu elimin kemikleri gözüküyor sol elimi pek kullanamıyorum tutukluluk var elimde sürekli bogazimda yutamadigim birşeyler varmış gibi bogazimda sanki balgam var ama ne yutabiliyorum nede cikarabiliyorum ALSli hastalarda bu çok fazla oluyormuş sol bacağımda hafif ağrılar var arada ayak bileklerimde ağrıyor dilimdede aynı ağrılar mevcut maalesef çocuğuma her sarildigimda onu ileride yalnız birakacagimin uzuntusu ile sarılıyorum 5 ay oldu başka bir hastalık olsaydı iyileşme görülürdü şimdiye kadar belirtiler artarak devam ediyor.

 9. Buse dedi ki:

  Seni çok iyi anlıyorum çünkü benide yiyip bitiriyor birde üstüne üslük sol bacağımın dizin üstünde kendi kendine bir morluk oluştu biryere vurmadıgıma eminim.. bu seğirmeler beni mahvetti kendimi eskiye göre çok güçsüz hissediyorum bu korku başladığından beri çarpıntımı ilaçla sakinletebiliyorum.. bukadar stresle başka bir hastalığa yakalanıcaz

 10. Vys dedi ki:

  Kalpten gitmek daha iyi öyle bi hale geldik ki başka seçeneğimiz bile kötü. Buse şişliğin o hastalıkla bir ilgisi yok hastaneye gittin mi ne dediler

 11. Buse dedi ki:

  Morluk için gitmedim seğirmeler için gittim 4kez emg yaptırdım.. beyninde bişey olsa mr çektirirsin açığa çıkar kalbinde bişey olsa ekg falan çektirirsin çıkar bu nasıl bişey emg çektirsende ikna olmuyorsun çünkü belirtiler devam ediyor Allah sonumuzu hayır etsin

 12. Vys dedi ki:

  Aynen öyle. Ve neden ikna olamıyouz cünkü bu hastalıkta birkac emg den sonra teşhis olanlar var ve her bu hastalıga yakalananların farklı belirtilrle teşhis alması. Kimse bu hastalıgı tam bilemiyor cözemiyor bu yüzden ikna olamıyoruz belirtilerimiz sürdügü sürece öyle olacak

 13. Buse dedi ki:

  Gideceğin Hasan hocanın bir soruya cevabı ikna olmamamda çok büyük etki yarattı çok korkuyorum cevabında diyorki als en çok yaygın kas seğirmesiyle kendini gösterir keşke hiç araştırmasaydım bukadar bilgi sahibi olmasaydım göz seğirmesinden başka seğirme bilmezken artık tüm vücudum seğiriyor :( sağlıklı kaslar neden seğirsinki diyorum

  • Vys dedi ki:

   Haklısın ben de öyle düşünüyorum ama o hoca kendine güveniyor birsürü hastası var bazeları da diyor sadece lokal seyirmelerden korkun. Şimdi anladın mı neden hala korktugumuzu cünkü her agızdan farklı bir şey cıkıyor kimse tam anlamıyla bu hastalıgı bilmiyor acıkcası. Benim gittigim ilk doktor vardı batman da bi hasta geldi yanıma dedi biz şüphelendik als olduguna emg den sonra ve istanbula bir profesore gönderdik adam tektikler yapmış ona ve senin hicbir seyin yok demiş ve doktoru aramıs neden bunu yanıma gönderdiniz hicbir sıkıntısı yok demiş aradan 2 3 ay gecmiş ve adam tekrar doktorun yanına gelmiş doktor muayenede ayagının düştügünü görmüş tekrar o profesore göndermiş profesör aramıs ve haklıymıssınız adam als demiş

   • Buse dedi ki:

    Hasan hocaya emg sonuçlarımı mail attım bunlar iyi huylu seğirmeler psikoloğa gidin dedi. Ne yapacağımı şaşırdım.. inşallah öyledir. Verdiğin örnektede adamın emg sinde demekki şüpheli birşeyler çıkmışki İstanbul’a göndermişler. enazından bizim emg temiz buna umut bağlayalım yapacak başka birşey yok :(

 14. Vys dedi ki:

  Bende de seninkiler gibi rahatsızlıklar var peki 2 bacagı karsılastırdıgında zayıflık var mı birinde ya da baldırlarda

  • alka dedi ki:

   Sol elim hafif sağdan daha zayıf bacagimda erime oldugunu sanmıyorum çünkü sol bacagima yeni sicradi ağrılar yani orda yeni başlıyor beni asıl endişelendiren damağımda ağrı olması ve damağım seğiriyor

  • alka dedi ki:

   Yinede allahdan ümit kesilmez diyorum ALS olsamda sonuna kadar mucadele edeceğim ben askeri personelim yoksa silahım var çok kolay intihar ederim ama yapmayacağım kaderimizde buda varsa rabbim belki de bizi bu şekilde sinayacak yapacak birşey yok bize savaşmak düşüyor bir dizi ilaçlar sipariş verdim

 15. Buse dedi ki:

  Alka vücudumu daha önce hiç incelememiştim bende bakınca nabız atışlarım kollarımda boynumda bariz görünüyor aceba diyorum kaslarmı eriyor sol ayak bileğim sağdan ince duruyor öncesinde öylemiydi bilmiyorum dilimde yanma hissi seğirme hissi hiç geçmiyor bide kuru bir öksürük var. Bende çocuğuma bakınca yıkılıyorum :(

  • alka dedi ki:

   Evet nabizlar çok belli oluyor ama bizim zayıf olmamızdan kaynaklanıyor belki eskiden de aynıdır biz yeni farketmişizdir

 16. Vys dedi ki:

  Normalde el parmakları daha önce etkilenirmiş koldan veya elden benim de el bilegim de gücsüzlül var ve agrıyor bir sey yapınca

 17. Buse dedi ki:

  Yarın doktorda randevum var busefer ne diycek bakalım enson gittiğimde als hastasını kapıdan girer girmez tanırım demişti nasıl tanıyorlar bende anlamadım ama bu işin profu… artık cidden kendimi çok yorgun hissediyorum

 18. Vys dedi ki:

  Ve ben seyirme basladıgından beri aksine daha da kilo aldım baya

 19. Buse dedi ki:

  Detaylı bişekilde herşeyi sorucam yarın inşallah varsa sormamı istediğin yaz Onuda sorayım

 20. Vys dedi ki:

  Seyirme olan başka kas hastalıgı var mı onu da sor sana zahmet

 21. Vys dedi ki:

  Forumdan tanıdıgım arkadaslar da bu hastalıgının oldugunu düşünüyor dersin

 22. Vys dedi ki:

  Buse gittin mi dokrora?

 23. Buse dedi ki:

  Yok vys 7de randevum üni hocası ancak akşama geçermiş muayenehanesine

 24. Takıntı dedi ki:

  Buse hanım merhaba. Hangi üniversite bu gideceğiniz ve adı nedir? Bende 17 aydır seğirme yaşıyan biri olarak soruyorum. Ayrıca vys bey size hasan hocanın bana maşl cevabınıda hatırlatmak isterim. Ben dedim ki hocam bu seğirmeler bende 7 aydır var acaba als ye dönermi ? Bana cevabı aynen şu : eğer als olsaydın 7 ayda sağa sola mesaj yazabilecek durumda olmazdın :) yani seğirme olduktan sonra 7 ayda başka şeyler muhakka olurdu ve teşhis alırdın dedi

 25. Vys dedi ki:

  Ben de 7 aydır seyirmelerden muzdaribim ama kas zayıflıgım baş gösterdi ve sadece lokal seyirmem var merdiven cıkarken sag bacagımdan gecekten cok zorlanıyorum diz kapahı cevresi kötü durumda

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: