Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

19.185 Yorum

 1. Emre dedi ki:

  Arkadaşlar ikide bir EMG olmayın.Bir seferliğine olmak yeterli..Bununla yaşamayı öğrenemediğiniz müddetçe seyirmeleriniz artacak.Bakın seyirmesi olan kişilerin facebook’taki BFS grupta yazdıklarını aynen kopyalıyorum.”Matt Roberts 40 years.. non stop 24/7 both calf muscles heavy twitching, resulting in muscles like Arnold Schwarzenegger, and sometimes a little cramp if I put my leg at a certain angle, but doesnt affect my life in any way.”Çeviremeyen arkadaşlar için Matt diyorki,40 yıldır hiç durmadan baldır kaslarım 7/24 güçlü bir şekilde seyiriyor.Sanki Arnold Sch.’ın kasları gibi.Bazen kramplar giriyor farklı açılarda ayağımı büktüğümde.Ama benim hayatımı doğrudan etkilemiyor diyor.Daniel Ferguson I have been twitching 33 years.”Daniel ise 33 yıldır seyirdiğini söylüyor.Yani sadece seyirmeler sizi korkutmasın.

 2. Buse dedi ki:

  Emre o grubun linkini atabilirmisin

 3. Zirvelerin ötesinde (dağcı) dedi ki:

  Emin olun, bende burdakilerin yüzde 99. 9 u hastalık hastasidir.. her seğirme als olsaydı, şimdi dünyanın yarısı alsydı.. bende bir zamanlar aynı korku ve endişeleri taşıyordum.. 8 yıl önce bende bütün vücutta yaygın olarak kas segirmeleri başladı.. o zamanlar yeni internete girdim baktım ve bir dahada içinden cikamadim.. 4 yıl boyunca hastane hastane koşup egm yaptirdim.. sonuçlar hep temiz çıktı..derken bir gün bütün bunları kafamdan silip attım.. evet 8. yila girmeme rağmen kas segirmelerim simsekvari şekilde devam ediyor.. ama artık hiç oralı olmuyorum ve 4 senedir hastaneye gitmiyorum.. inanın hepimizki aynı.. sadece hastalık korkusu.. hepinize geçmiş olsun..

  • alka dedi ki:

   sadece seğirmeler olsa hiç kafaya takmayacağım ki dilimde, yutağimda, ayak ve el parmaklarimda, dirseklerim ve baldirlarimda ağrılar var ve hiç geçmiyorlar

   • Zirvelerin ötesinde (dağcı) dedi ki:

    Als’nin ağrılarla uzaktan yakından alakası yok.. tamamen güçsüzlukle kendimi belli eder..

 4. Cemile Kutay dedi ki:

  Yarın ilk emg mi olacam uyku uyuyamadim cunki kolumu dayayinca bazaya segirmeye basliyor diger kolumda bazen alt bacaklarım zaten sag ayagima bir bucuk aydır ne zaman baksan tat tak attigini gorursunuz kollarim beni baya endiselendiriyorum universite hastaneleri baya arastirmaci cok korkuyorum kesin bussuru bulgu cikacak normal bi segirme yasamiyorum belki gitmem bilmemek daha iyi sanki

  • Zirvelerin ötesinde (dağcı) dedi ki:

   El ve ayak parmaklarinizi güç testine tabi tutun.. ayrıca parmak uclarinizin üzerinde yürüyün.. eğer parmaklarinizda herhangi bir güç kaybı yoksa emin ol, hic birşey probleminiz yok demektir..göreceksiniz yarin ki EGM de hiçbir şey çıkmayacak. Çünkü kendi deneyimlerinden biliyorum, rahat olun..

  • alka dedi ki:

   Cemile ilk EMG ni yaptır abicim kesinlikle als olmadiğin ortaya çikacak bak inan bana korkuların azalacak cesaretini topla benim bacaklarım da da aynı senin ki gibi bölgesel seğirmeler var EMG de tanımlı bir şey çıkmıyor

 5. Zirvelerin ötesinde (dağcı) dedi ki:

  Tam 8 yıldır vucudumdaki herbir kas segiriyor.. 8 yıldır bana birşey olmadıysa sizlere hic birşey olmaz.. alsnin segirmelerle çok az bir bağlantısı var.. çünkü als tamemen güçsüzlukle başlar.. güçsüzlük iyice beliginlestikten sonra segirmeler devreye girer

 6. Cemile Kutay dedi ki:

  Burda bircok kisi benden buyuk daha 20 yasindayim cok korkuyorum sol kolum o kadar segirdiki artik kas havaya kalkmaktan yoruldu ya dayanamiyorum artik hissediyorum birseyler var o haberi yarin almak bulgularin cikmasi beni mahfeder ölüm olur benim için

  • Zirvelerin ötesinde (dağcı) dedi ki:

   Als genellikle orta yaş ve cogunlukla yaşlı insanlarda görülür.. bu konuda uzman biriyim.. güçsüzlük yoksa als kesinlikle yok.. 20 yaşında als olma ihtimalin milyarda bir.. artık sen düşün.. yarın emgde hiçbir sey cikmayacak

   • Cemile Kutay dedi ki:

    Sol kolum cok gucsuz telefon tutarken bile agriyor hemen degistiriyorum kolu bide segirmeye basladi biktim bu segirmelerden

    • Zirvelerin ötesinde (dağcı) dedi ki:

     Yarın emg den sonra bütün korku ve endişelerin geçecek.. için tekrar yaşama sevinciyle dolacak, sonra bu mesajı hatırlayıp güleceksin

 7. Buse dedi ki:

  Sizdede vücudunuzu inceleyip atrofi olarak tanımladığınız yerler varmıydı??? Ben başparmak kaslarımda bariz atrofi görüyorum o kası sıkınca

  • Can dedi ki:

   Buse hanım onlarca klinik muayene oldun atrofini kimse fark etmedi mi yani valla komiksin :)

   • Zirvelerin ötesinde (dağcı) dedi ki:

    Gerçekten bu mesajı yazarken bile vücudumun birçok yerinde simsekvari segirmeler oluyor.. ve bu tam 8 senedir aralıksız şekilde devam ediyor.. göreceksin yarınki emgde hicbirsey cikmayacak.. sizdeki sadece als korkusu.. buda sizi karamsarliga sürüklüyor… gerçekten burdakilerin hepsi turp gibi sağlam..

    • Cemile Kutay dedi ki:

     Videosunu bile cekiyorum segirmelerim orda emgde cikacak cok korkuyorum bulgulardan

     • Özcan dedi ki:

      Cemile benim tüm seğirmeler emg de görünüyor neden hala korkuyorsun? Bak az önce als dernek başkanı İsmail Gökçek ten dün sorduğum soruya karşılık gelen Mail de aynen şöyle yazıyor.Seğirmeler başlangıç belirtisi olabilir evet ama güçsüzlük zayıflık asıl belirleyicidir

 8. Çinli dedi ki:

  Als yi hiçbir alet teşhis edemez als olduğunuzuda oram buram seğiriyo vs vs şeylerle düşünmeyin çünkü bu imkansız.als olduğunuzu uzvunuzu kaybedince anlarsınız ve bunlar seğirmelerle olmaz.

 9. Çinli dedi ki:

  Vede artık bu foruma seğirme şikayetleriyle gelmeyin derim eli ayağı tutmayan insanlar var dalga konusu olmayın .sadece seğirmenin als sebebi olma ihtimali %1 bile olmayabilir

 10. Özcan dedi ki:

  ARKADAŞLAR DİKKATLİ OKUYUN BAKIN AZ ÖNCE PROF.KONTROLÜMDEYDİM KONYADA BU HASTALIKTA UZMAN Bİ PROF.
  BENİM İKİ KOLUMDA 3 AYDIR SEĞİRMELER VAR EMG DE GÖRÜNÜYOR VE BAZEN DİĞER BÖLGELERDE DE BİRAZ VAR. BANA SÖYLEDİĞİ ŞU:İYİ HUYLU SEĞİRMELER GİBİ GÖRÜNÜYOR AMA TAKİP ALTINDA OLACAKSIN ÇÜNKÜ İYİ HUYLU DA OLSA SEĞİRMELERDEN 3-6 AY BAZEN 1 SENE SONRA ALS ORTAYA ÇIKABİLİRMİŞ. %1DE OLSA İHTİMAL VARMIŞ. ZAYIFLAMA GÜÇSÜZLÜK İNCELME OLURSA HEMEN GEL DEDİ. AYRICA GEÇEN HAFTA TEŞHİS ALAN 34 YAŞINDA BİRİNDEN BAHSETTİ ŞİKAYETİ SADECE BACAK AĞRISIYMIŞ BEL FITIĞI DEYİP EMG YE GÖNDERMİŞLER EMG DE BELLİ OLMUŞ ALS. SONRASINDA DA BACAK İNCELİNCE HASTANEYE YATIRMIŞLAR.
  YANİ BU HASTALIK BİRÇOK ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKABİLİR.DR GİDİN KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK BURADA EN RİSKLİ OLAN BENİM HALİNİZE ŞÜKREDİN VE DR LARA GÜVENİN

  • Cemile Kutay dedi ki:

   Özcan abi benimde durumum ayni ustelik vurunca segiriyor ve durmuyor segirmelerim kolay kolay iki ay oldu hemen hemen bu hastalik agridan da belirti veriyorsa ne diyeyim herkes birsey diyor benim yanma tarzi agrimda var sol kolum da napacagimi bilmiyorum ama kesin birseyler diyecekler emg ye girsem

   • Özcan dedi ki:

    Emg de seğirmeler görünüyor deseler önemi yokki. Emg de başka bulgular var onlar önemli. Gözle görülür incelme aşırı güçsüzlük yoksa problem Yok

    • Cemile Kutay dedi ki:

     Ya arada tak diye siddetli bir kere segirmelerim oluyor tak diye atip duruyor bunlar ne

     • Özcan dedi ki:

      Onlar masum. als seğirmeleri başladımı o kasın hacmini düşürmeden geçmez yani durmaz Facebook ta BFS recovery grubu var gir bak binlerce insan dünyanın heryerinden var aynı şikayetler

 11. Buse dedi ki:

  Özcan abi çok sevindim sizin adınıza.. buradaki kimsenin bişeyi olmasın inşallah:(( ama ben kesin olarak als olduğumu düşünüyorum… dün gittiğim doktor değilsin dedi ama şunu anlamıyorlar dışarıdan sağlıklı bir görüntüm olabilir ama seğirmelerimin olduğu bölgelerde elektrik akımı gibi bişeylerde var yani o bölgelerde içeride bişeyler oluyor farkındayım

  • Özcan dedi ki:

   Buse ben boksörüm 87 kiloyum ve İnan bana dışardan bende fazlasıyla sağlıklı görünüyorum öyleyim de ama bu als endişesi ürkütücü geliyor bana da. Bahsettiğin elektrik akımı iyi huylu seğirmelerde herkeste var bende de sürekli var. İçeride ewet normal olmayan şeyler var ama masum. Dr a kesinlikle güven ne yaşıyorsan aynısını herkes yaşıyor seğirmeler,elektriklenme hissi bunlar tek başına tamamen masum korkma iyisin

   • Cemile Kutay dedi ki:

    Ben en iyisi girmiyecem emg ye

    • Zirvelerin ötesinde (dağcı) dedi ki:

     Cemile kardeş emg ye gir.. ve günlerdir kendini gereksiz yere üzdüğüne şahit ol.. emin ol tertemiz çıkacak.. gerçekten 8 yıldır bu durumu yaşadığım için bu kadar emin konusuyorum

 12. huzursuz adam dedi ki:

  sol pazum zaman zaman tık tık atıyor ya kafayı cok taktım iştahım yok valla keyfim kaçtı 1 aydır

 13. Can dedi ki:

  Özcan bey sadece seğirme probleminiz mi var yoksa baska belirtilerde mevcut mu?

 14. Çinli dedi ki:

  Emg dediğiniz alet tıp tarihinin en başarıx aletidir.girmeyin

 15. veysel dere (iron man) dedi ki:

  en sağlam yorum çinli den gelmiş

 16. veysel dere (iron man) dedi ki:

  şunu kafanıza sokun çinli sonuna kadar haklı emg denen alet sıze felc olmaya yüz tuttugunda evet sen als sın yada motor nöronsun dıyen bır alet öncesı için bu aptal aletten mucıze beklemeyın

 17. veysel dere (iron man) dedi ki:

  özcan da bu konuda bılgılı bır kardesımdır endıselı bıraz haklıda ama ben kendısınde asla als dusunmuyorum zırvelerın ötesınde yorumların ferahlatıcı olumlu seyler yazıyorsun sureklı ınsanları rahatlatmak ıcın

 18. veysel dere (iron man) dedi ki:

  bu fılm bıtmez 2015 temmuzunda benım dusuk ayakla kabus basladı 2018 temmuzundayız son 1 haftadır dusuk ayagım da muthıs bır gucszuk var yuyurken bıle fark edılıyor barız halen acaba als mı baslıyor dıyor ınsan lanetlenmısız resmen

 19. veysel dere (iron man) dedi ki:

  o yüzden aartık burda kimseye korkmayın demeye yüzüm tutmuyor

 20. veysel dere (iron man) dedi ki:

  bitmişiz bitmiş ..en başta beynimiz çürümüş ruhumuz korkuyla kaplı

 21. Çinli dedi ki:

  Geçmiş olsun veysel keşke bi aleti olsada rahatlasak anlasak ne olup ne bittiğini fakat emg adı altında kandırılıyoruz.amg yerine kafamıza steteskop dayayıp dinlese daha iyi.

 22. veysel dere (iron man) dedi ki:

  tesekürler çinli lorenzo nun yağı filmini izle iş mecburiyete girince nasıl çare üretiliyor gör gerçek yaşam öyküsüdür dünyanın en ileri gelen adamlarından 3-5 kişi als olsun bak nasıl 2 günde als ye çare buluyorlar gör

 23. Çinli dedi ki:

  Doğrudur veysel haklısın sonuna kadar

 24. veysel dere (iron man) dedi ki:

  sagol…

 25. Sorunsal dedi ki:

  Seğirmelerimle 5.ayımı bitirmek üzereyim. Her zamanki gibi dilim dahil kollarm omuzlarım bacaklarım el ve ayak parmaklarım boynum belim karnım kasıklarım başım dudaklarım gözüm kaşım bildiğiniz her yerimde seğrimeler devam ediyor. Ama öyle hafif değil bildiginiz icerden vuruyorlar gibi gözle görulecek sekilde. Suresi degisken sayisi degisken. Bazisi 10 kere atiyor bazisi 1 kere. Psikolojik olarak cok etkileyen bir durum. Hastalik hastasi iseniz daha beter eden bir durum. Segirme yazdigmda karsima als cikti. Bunu ogrenince de vucudumda bilhassa ayaklarmda karincalanmalar batmalar olmaya basladi iyice korktum tabi. Ne okudumsa kendimi ikna edemeyip emg olmustm temiz cikmisti ama sadece sag kol ve bacaktan boyundan oldugm icin guvenemeyip arada acaba mi derim halen. Gucsuzlugm yok yurumem konusmam normal. Sadece kollarima guc verince titriyorm onu da spor yapmama bagliyorm. 5 ay oldu mutlaka bir belirti verirdi diye dusunuyorm. Bazen unutuyorm ama bazen de aklima geliyor. O zamanlar da buraya ugruyorm yazilanlara bakiyorm. Allah hepinize yardim etsin psikolojik olarak kotu durumdayz. Ama bazi arkadaslarmz da yazmis segirme sonradan gelisir genelde kas gucsuzlugunden sonra fln. Onlari okuyup moral bulun. Ben als oldugumu 5 ay once dusunuyordm ve kabullenmistm simdi als olsam baska olurdu her sey diyorm simdiye kadar. Segirmenin cok fazla nedeni var en kotusunu dusunen bizleriz. Ne kadar unuttugumu soylesem de arada kendimi test ederm parmak ucunda yurumek gibi. Cok degisik bir durum ki sadece segirme yasamama ragmen etkilendm. Bir de kas sorunu yasayan arkadaslar varmis Allah unuttursun kafanizdan atin tez zamanda ya da gecsin sorununuz. Dunyanin en kotu hastaligi bu caresi yok. Dusmanima bile vermesin Allah o derece zor bir durum. Sözün özü bunlarn psikolojik oldugunu dusunuyorm en azindan kendimde. Anksiyete ihtimali uzerinde duruyorm ki bu sene zor zamanlar atlattm. Ya da hipokondri. Ama segirmelerm sinirimi bozmaya devam ederse baska doktorlara danisacagm emg defterini kapattm yaptirmayi dusunmuyorm. Su an bunu yazarken de başım sol ayak parmagim segridi o derece gıcık bir durum. Başm bu hafta basladi segrimeye. O eksik kalmasn dedi herhalde.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: