Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

19.618 Yorum

 1. Mithat dedi ki:

  Ben buraya nadir gelıyodum bu sonuncu insallah 1 yıl olmustu birinci doktor emg ye gerek yok dedi ben ısrar edip aldım sonuc tahmin ettiginiz gibi ve 2. Doktor ama aynı hastane farklı doktor sonuc yine aynı karsımda resmen nerdeyse dalga gecen bi doktor (gülüyolar als miyin acaba diyince) 3. Doktor yutkunma güclügü kbb yutkunma güclügü ( geçti bu arada) sonuc aynı yine saçmalama o işler kolay degil diyen doktor.4.doktor bel fıtıgımı acaba diye gittigim özel nörolog belinde kayma var bu segirme yapmaz ama als olmadıgına emınım.yetmedi antalyaya geldım burda tatil yaparken tekrar devlet hastanesie gittim yıllar önce antalyada okurken yine anksiyeyle ugrasırken özel bi hastanede denk gelmıstı bu doktor hidrosefali diye bi hastalık bulmuştu ama sıkıntı degil yaşlılarda problem bu demıstı allahın işi şehirdeki onca doktor dururken karşıma bu doktor cıktı imkansız yani resmen(bence allahın işi) sadede geleyim sen halen böyle misin diye alay etti ama iyi bi doktor birsürü teşhis koyduk cok uzaksın onlara dedi her hafta halısaha oynayan als mi olur dedi kısacası burda bu sitede teşhis alan yok bu baya zor bi hastalık zihninizde yenin.dilim resmen oynuyo bacaklarım güçsüz enazından agrıyo yürürken sendelıyorum bunlar tabi bana sorsanız..öyle değil arkadaslar yiyip bitirmeyin kendınızı bikere emg cekılın sonra salıverin gitsin.insallah yardımın dokunmuştur ama ben de bu sitede ben als değilsem kimse değildir diyenlerdenim dilimin seğirmesi bacaklarımın gucsuz olması zaman zaman erken yorulmam bunlara ragmen…kendinize dikkat edin saglıklı günler

 2. Buse dedi ki:

  Mithat aynı beni anlatmışsın dil durmuyor bacaklar güçsüz, yürürken sendeleme korkusu ve tabiki vücutta yaygın seğirme inşallah hiçbirimizin birşeyi yoktur senin bu korkuyu atlatmana sevindim

 3. Fuat Öztürk dedi ki:

  Mithat beni bul kanka 05395230517

 4. Muhammet dedi ki:

  Beyler her seğirme als değildir bakın ben de kendimi böyle korkuttum ne okursam onu yaşıyorum seğirme ağrı kramp ne ararsan en son dilde fasikülasyon (seğirme) başlayınca dr a gittim, dahiliye nöroloji bütün bölümler bişi çıkmayınca son çare psikiyatra gittim citoles 10mg beni kendime getirdi. Stresin insan vücudunda yapamayacağı şey yok internetten okuyup teşhis koymayın dr a gidin rahat edin. Yüzde 99.9 ALS değilsin…

 5. Cağatay dedi ki:

  Arkadaşlar aynı sıkıntıları yaşayan biri olarak yazıyorum .Seğirme ile başlayan kas ağrıları ile devam eden bir sıkıntı yaşadım.yutkunma güçlüğü, kolda bacakta güçsüzlükler,yürürken sendelemeler vs vs .Gitmedigim doktor kalmadı nöroloji den kalp damar cerrahisine ,dahiliye den beyin ve sinir cerrahisine….ve gittiğim doktorlar arasında çapa da araştırma yapan doçentler prof. Larda var bu insanlar nöroloji üzerine yıllardır çalışmış insanlar.emgler ,mr lar , kan testleri , check-up lar,tomografiler neler neler….
  Geceleri uyku haram oldu,ailemin gozu önünde hüngür hüngür ağladım .Als oldum hayatım bitti dedim neler kurdum kafada neler..
  Şimdi bunu okuyan bazı arkadaşlar diyodur ki ulan aynı ben .Hah işte arkadaşım aynı ben diyorsan rahat ol endişe etme cunku şuan ben çok çok iyiyim belki eskisinden de iyiyim çünkü oldurmeyen aci güçlendirir.Vermek istediğim tavsiyeler sunlar:

  1) Semptomlar in tamamen psikolojik olduğunu kabul et (stres ve kaygı bozukluğu)
  2)psikolojik yardımı kabul et ve eğer gerekiyorsa hafif antidepresan kullan ( doktorun tavsiye ederse tabi)
  3)Hayatında değişikler yap yüzme ye git mesela hem varsa kas ağrılarına iyi gelir ,masaj yaptır kendine profesyonel masajlar tabi
  4) içim rahat etsin diyorsan 1 kez iğne EMG yaptır ve sonucun temiz cikarsa bir daha peşine düşme
  İnan herşey geçecek kimi insanda 1 senede geçer(Benim 13 ay kadar surdu) kiminde 2-3 sene ama şuan çok çok iyiyim ve şunu da ekliyim öldürmeyen acı güçlendiriyor hayata artık farklı bakıyorum anı yaşıyorum keyf alıyorum ve ekliyorum;%99.9 ALS DEĞİLSİN.

  • İsmail dedi ki:

   Beni anlatmışsın offf be bende emg çektirdim aşırı stresten kolda uyuşma oldu o gün bende norolojiye gittim emg çektirdim karpal tunel sendromu çıktı ondan sonra kolumda uyusma olmadı stresimi biraz azaltinca kalmadi seyirme falan ama bende psikolojik olduğunu kafaya koyunca rahatladım işte tam kontrol yaptırıcam bende doktoruma checkup yani neyim var neyim yok cıkar

 6. Vys dedi ki:

  Keşke ben de senin kadar şanslı olabilsem

 7. Hasan dedi ki:

  Tşkler bu şekilde bir yazı için İnan yardımcı oldu evt panik atağım var benimde ve seyirmelerim çok fazla özellikle dilde seyirme neden olur diye yazdığınızda karşınıza ilk önce als hastalığı çıkıyor ve korkutucu boyut alıyor birden panik atak hastaları bunu çok iyi bilir

  • Nur dedi ki:

   Bende 4 senedir panikatak hastasıyım. Seyirmelerim paxera kullandığımdan beri yok denicek kadar azaldı. Creatin kinaza baktır

 8. Takıntı dedi ki:

  Selam arkadaşlar buralarda olan birileri varmı bişey sorcaktım?

 9. Erdogan dedi ki:

  Arkadaslar merhaba benim de baldırlarımda segirme oluyor 13 aydır var, iki kez igne emg yaptım temiz çıktı, diger tahliller de normal, doktor benign fasukulasyon diyor, stres ve kaygı bozukluğu mı neden olmustur. Yorumlarınızı yazabilirmisin iz.

  • Nur dedi ki:

   Stres vitamin eksiklikleri tiroit problemleri de seyirme yapar benim de vardı d vitamini eksik çıktı t3 yüksekliği de

 10. Ayse dedi ki:

  Benim bundan 7-8 ay önce sol bacağımda bi kasılma oldu sonra geçti ama bi ağırlık kaldı. Ondan 1 ay sonra sağ bacağım kasıldı derken sağ kolum kürek kemiğinden itibaren uyuştu. Uyuşmam 3 gün sürdü geçti sonra bir ağırlık kaldı sağ tarafımda. Sol gözüm bulanık görmeye başladı. Durum böyle olunca doktorlar ms’ten şüphelendi. İlaçlı mr iğnesiz emg falan çekildi.. Allah’a şükür hepsi temiz çıktı. tabi ben ikna olmadım. Ersin tana gittim güçsüzlüğümü bazen kekelediğimi ve gözümdeki bulanıklığı anlattım. Gerçekten girer girmez hastanın nesi olduğunu anlıyor. Senin hiç bir şeyin yok ama tos olup olmadığını anlamak için iğneli emg yapalım dedi. Beni Mehmet demirciye yönlendirdi. O emg’de temiz çıktı. Seyirme falan yok derken ankaradan döndüm 1 hafta sonra seyirmelerim başladı. Hemen Ersin hocayı aradım als olabilir miyim diye yetmedi Mehmet beyi de aradım. Als’yi nerden çıkardınız dedi. Ben ikna olmadım bir daha ilaçlı mr ve ve Mehmet beyde emg çektirdim hatta bana emg bile yapmak istemedi ben ısrar ettim o da temiz çıktı. Yetmedi 2 ay sonra Zeki Odabaşı’na gittim o da temiz çıktı çok şükür. Ondan sonra bir yere gitmedim bir sene geçsin öyle emg yaptırmayı düşünüyorum. Ama bana sorsanız sağ ayağımın üstünde dururken zorlanıyorum titriyor gibi hissediyorum. Seyirmelerim ne güzel geçmişti derken şimdi 7/24 devam ediyor.

 11. Ahmet dedi ki:

  Aynı durumdayım kimseye bişey diyemiyorum ayaklarımda seğirmeler var.. korkuyorum daha 1 haftadır başldı..sürekli parmaklarımın üstünde yürüyorum ..ama inanın siz okuyunca içimde bir rahatlama oldu

 12. Hhh dedi ki:

  Kmse warmi acaba…32 yasinda bir bayanm bndan 1 yil once sol ayagmda baslayan segirmeler su an vucudumun heryernde ve asla durmuo bacagm duruo kolum baslio o bitio gözüm cenem vs vs segirmeyen hc biryerim yok 3 defa nörolojiye gttm sadece beyn emari ve normal emg cekti ilk gttgmde dger 2 sndede beni kovmaktan beyer etti pskytriye gt dedi psklojik bi skntm yokki gayet nirmal stressz bi hayatm var baska nörolojide olmadgi icn ilcemzde gdemedm sol yaragmda da guc kaybimi ne bilmyrm ama mesela 5lt su sisesini kaldryrm ama saniyeler snra asiri bi dognlk yorgnlk oluo bu guc kaybmdr yoksa zayflktanmi biomyrm bide sol bacagm ve elimn teninde uyusklul war

 13. Hhh dedi ki:

  Eger als olsaydim 1 yildir extra bi güc kaybm olrmydu acaba guc olrak bi degsklik yok 1 yil oncede ayni sol tarafmda bunlar vardi ama segrmelerm yuzde yuz artti

  • Erdogan dedi ki:

   Merhaba bende de bel fıtıgı çıktıktan sonra iki baldirimda ve ayak kenarlarında segirmeler sızılar var 1 yıl oldu nörolojik bişey çıkmadı.

  • Nur dedi ki:

   1 yili gec 5 ayda kendini belli eder

  • Nur dedi ki:

   Bu konuyla ilgili çok araştırma yaptım 1 yılı geç 4-5 ayda kaşık bile tutamazsın nesneleri kavrayamazsın 2 als hastasıyla konuştum

 14. Hhh dedi ki:

  Bende bel fitigi yokms ama boyun fitigi ve duzlesmesi varms hafif duzeyde fizik tedavi uzmani bnlar seyirme yapmaz demsti bi doktor sitesinde seyirme basladiktan 3 yil snra guc kaybi ve dger bariz belirtiler ortaya cikablr yazio cok korkyrm 7 yasinda oglum var

 15. Ayşe dedi ki:

  Bence en güZeli iyi bir emg çeken doktora gitmek. Gidin iğneli emg yaptırın sonucuna göre hareket edersiniz. Ama 2 yılda als olsa mutlaka bir şekilde kendini gösterirdi diye düşünüyorum. Ben şu an ben de çıkan belirtilerin 12-19 aya girmesini bekliyorum bazı belirtiler o zaman çıkabiliyormuş burdan okumuştum onu da. Ama bana hiç bir doktorum bir daha gel seni yine muayene ediyim demedi.

 16. Hhh dedi ki:

  Iyi emg ceken dltru bulabilsek tip fakultelernde ozel randevuye bile aylar sonraya temmz sonuna gun veriyor emg ye de bikac ay vercek o zamana kadr als den ölmesek bile stresten ölcez zaten burdaki dktr desen beni azarlayp gonderio pskytrye gt die bunu duyam esim artk bana inamio kimlerim eline kaldik

 17. Erdogan dedi ki:

  Bende bel fıtıgı cıktıktan sonra basladı onlarca kisiyle görüştüm fıtıklarda bunları yapıyormus bacaklarda. Diger yerlerde olanlar psikolojik tir.

 18. Hhh dedi ki:

  1yili askin suredir pskolojik seyirmemi olr ve stressz dinemlerde bile artmaya devam edermi biomiyorum keske psklojik olsn kendm icin deil oglum icin istyrm yasamayi el ayak muhtaci olmadan

  • Erdogan dedi ki:

   Bel fıtıgınız falan var mı, benimde iki baldırımda segirme var, uyusukluk var, diger yerlerde oldu ama iyice azaldı tek tuk, ama bacaklar devamlı

  • Nur dedi ki:

   Paxera kullan benim de çok seyirmem oluyodu paxera geçirdi

 19. Hhh dedi ki:

  Bel fitigi yok 15 gn once bel ve boyun mr cekndm biyunda fitik ve duzlesme varms ama onemli boyutta deil dedi

 20. Hhh dedi ki:

  Veysel denen arkadas ölmedyse bzde ölmeyz die dusumyrm 3 yil once baslams segirmeleri acaba gectmi görsede yazsa keske

 21. Hhh dedi ki:

  Saolun sizinde diyim o zamanda bikac saniyede olsa rahatlayalm=)

 22. Hhh dedi ki:

  Benim heryermde oluo baldrda el ayak göz kurek kemigi karn boslugu kulak arkasi vs vs suram segirimio dedgm hc bi yerim yok

 23. Erdogan dedi ki:

  Fıtık segirme yapar mı bilginiz var mı

 24. Hhh dedi ki:

  Daha 15 gun once fizik tedavi uzmanina gttm sikayetlerimi anlattm oda bi boyun ve bel emari isteyelm ama onlar segirme yapmaz dedi

 25. Buse dedi ki:

  14aydır seğiriyorum birgün bile gerilemedi :(

  • Vys dedi ki:

   Hala mı buse? Ben de 20 ay oldu sag bacagım bacak ve kolum sehirmeyi kesmedi aynı zamanda incelme var

  • Erdogan dedi ki:

   Buse segirmemiz senle aynı baslamıs, bel fıtıgım cıkınca stres, korku, kaygı yasadım,. İki baldırımda ve ayak kenarlarında var, hiç kesilmedi. Diger yerlerde tek tük. 05308811543 bana yazarmısınız.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: