Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

19.639 Yorum

 1. Hhh dedi ki:

  Buse peki sürekli mi segiryrsn benm ilk basladgnda gunde 5 6 kere idi su an segrmedgm bikac dk yok hatta bazen 2 yerim ayni anda segiriyor ve 2 gndr ayak parmaklarm ve el parmaklarm cok hassas aciyor bsey tutarken yururken ptesi baska bi nöroljiye gtcem onun pskolojsdr insallah

 2. Hhh dedi ki:

  Vesy bey tum ypeumlarnizo okdm en eski szsnz bi yorum da bana yapn yaknmym als teshsine ptesi norojiye gtcem ama eminim igneli emg icin gun verirler kaslarmda gycszlkte ilerleme yok derke 2 gndr el ve ayak parmaklarm cok hassas

  • Vys dedi ki:

   Hhh bu forumda yüzlerce insan gelip geçti sadece segirme şikayetiyle muhtemelen hicbiri bu teşhisi almamış zamanla bu korkun alışkanlığa dönüşecek ben 6 emg yaptım doktor evet bacagın incelmiş evet kötü huylu seyirmelerin var dedi ama als değilsin dedi bunlara ragmen emg de cıkmadı ben emg nin bir faydası oldugu düşüncesinde değilim teşhis için o hissettigin şeyler tamamen psikolojik ama segirme doktorlar icin de korkutucu yalnız sadece segirme sadece anksiyeteyi akla getiriyor doktorlar için ve artık benim içinde umarım bir problem yoktur

  • sevim dedi ki:

   o vys en eski değil en eski olian veysel dere herkes ikisini karıstırıyor

 3. Buse dedi ki:

  Vys hala son sürat devam hiç gerilemedi.. sol ayakta lokal seğirme var o 7/24… hhh evet sürekli seğiriyorum ama alıştım artık zamanla insan bunada alışıyor. İlk buraya yazdığım zamanlardaki korkum çok kötüydü hergün ağlıyordum

 4. Hhh dedi ki:

  Kesin als deglsn deseler aslnda takmicam segrmelrn bi zarari yok rahatszlk vermicek ama o korku insani mahvedio

 5. Hhh dedi ki:

  Buse peki pskolojik destek alyrmsn eger insallah bende de bsey bulamzlarsa emg de falan burdaki dktr pskytye gt demsti zaten oda otle derse pskytye gdecegm sen gtmednmi hc antidepresanlardan bu segrmeyi gecirecek bsey yokmu

 6. serhan dedi ki:

  eskiden bu sitede içimize su serpecek adamlar vardı bıktırıp kaçırdınız adamları

 7. serhan dedi ki:

  onların yorumları bile temiz emg gibiydi

 8. Hhh dedi ki:

  Arkadaslar kimse yokmi dun tip fakltesnde nörolojiye gttm kol ve bacaklardan nirmal emg cektler igneli emg yi sadece sol kol ve sol bacaktan birer tane igneyle cektler sonclar nirmal yazdlar dktr ayrntli emar istedi ama kesin degl demedi takip edecegz dedi bu kadr yogn belrti yasarken cikmazmydi dedm bazen yavas ilerler dedi belirszlkten kurtulmak icin gttim ama daha cok belrszlge grdm

  • Erdogan dedi ki:

   Bence korkma psikolojik dir, benimde baldırlarımda oluyor fıtık cıktı ondan sonra basladı bel fıtıgından diyorlar

 9. Hhh dedi ki:

  Benim sol baldrda cökme de farkedildi bide dilde fasikulasyon cikti extra seyrmelern yaninda

  • alka dedi ki:

   Kardeşim telaslanma 1 yıl önce benimde EMG de dilden sinyal alınmıştı bak üstünden 14 ay geçti cok sükür dilim hala sapasağlam tabi segirmeler son sürat devam

   • Erdogan dedi ki:

    Alla karides bende fıtık cıktı baldırlarda segirme, dizlerde sızı, ayak üstü uyusukluklar var belle mi ilgilidir yoksa psikolojik mi

    • alka dedi ki:

     Erdogan kardes zaten araştırmışsındır bel fıtığı başlı başına segirme kaynağı . Kendini üzme sakın

     • Erdogan dedi ki:

      Alka kafama takılıyor, belim tutuldu segirmeler basladı, kimisi psikolojik kimisi fıtık diyor ortada kaldım, uyusma falan da oluyor, sen fıtıktan duydun mu hiç bu tarz segirmeler.

     • Erdogan dedi ki:

      Alka sana ulaşmam lazım

 10. Gökhan dedi ki:

  Arkadaşlar hepimiz aynı durumdan muzdaribiz gelin isterseniz whatsap gurubu kuralım dertleşme fikir alma konusunda herkese iyi gelir. Sanırım bende de sizdeki gibi şikayetler var ve Bilgi alıp vermeye hepimizin ihtiyacı var guruba katılmak isteyenler lütfen whatsaptan ulaşsın 0555 100 55 53

 11. Hakan dedi ki:

  Agzında fazla tukuruk biriken salya artan varmı?

 12. Hhh dedi ki:

  Arkadslar benm emar sonuclarmda cikti hc bsey gorunmuyo sadece cikmayan tahlil.sonclarm vardi orda d vitaminim oldkca dusuk cikms takviye verdi ama bu muayeneden anra sol kol ve bacagmda asiri uyusukluk ve agrlik hissi olrstu el ve ayak parmaklarm hassaslasti bsey tutarken yada yururken hafif aciyo bu kadr detayli muayene ve tetkiklerden snra yanlma paylari yoktr heralde benm skntm igneli emgyi sadece sol kol ve sol bacaktan tek igme uygulayrk yaotlar yeterlimi olmadi caba cok kotym gttikce kotulestgmi hissedyrm

 13. Hakan dedi ki:

  Arkadaşlar benim gibi seğirme ağrı yaşayan arkadaşlar whatsaptan bilgi alış verişi yapalım 0555 100 55 53

 14. Erdogan dedi ki:

  Arkadaslar bu baldır segirmesi hayat boyu mu sürecek doktor anksiyete dedi

 15. gokie dedi ki:

  Hahah sonuna kadar geldim :) arkadaşlar 1 aydır seğirmelerim var benim de. Ben de çok takıntılı biriyim. Hastalık hastası yani :) size tavsiyem önce şikayetlerinizin üzerine gidin, yani nörolojiye. Daha sonra da psikyatri servisine gidin. Çünkü buradaki herkes ciddi OKB hastası. Lustral 50mg ilk 10 gün yarım kalanını da günde 50mg olarak alın. Bir şeyiniz kalmaz. Kendi kendinizin doktoru olup teşhis koymayın. Doktora gidin :)

 16. Emre dedi ki:

  Yıllardır seyirmeler var hiçbir şekilde nörolojik bir bozukluk değil rahat olun onlarca emg oldum bu tamamen psikoloji ve sinir sistemi arasındaki uyumsuzluktan dolayı als gibi saçma sapan işlerle uğraşmayın hayat kısa keyfini çıkartın bırakın seyirsin,, stres yapmayın azaldığını göreceksiniz.20 30 yıldır seyiren çok samimi tanıdığım arkadaşlarım var bunun sonu yok

 17. Bahar dedi ki:

  Selam beni hatırlayan var mı

 18. Erdogan dedi ki:

  Alka kafaya takiyormusun ben 1,5 aydır azalttım takmayı segirme azaldı

  • alka dedi ki:

   Endişelenmiyorum eskisi gibi ama takmıyorum dersem yalan olur. Yaşama sevincimizi elimizden aldı bu seğirmeler

   • Erdogan dedi ki:

    Benim baldırlarda diğer yerlerimde olmuyor çok nadir, yaygın segirmeler yok hep acaba belden mi diyorum soru işareti oluyor

    • Zahide dedi ki:

     İyi günler benimde seyrimeler iki yıldır var el kol ayak altı dil ara ara olup gidiyor yalnız dilimde ki tarif edemediğim yanma keceleşme hatta uyuşukluk hissi hiç gitmiyor dilinde böyle sıkıntısı olan var mi

     • alka dedi ki:

      Benim dilimde de yanma ağrı ,batma gıcıklanma gibi olaylar olur aynı zamanda ellerim ve ayaklarım da yanmalar ağrılar ve seğirmeler olur harnup pekmezi iyi geliyor bana biraz rahatlatıyor tavsiye ederim

 19. Zahide dedi ki:

  Dilinizin tek tarafında mi peki şikayetleriniz benim tek taraflı ama seyrimë içerden biri ittirir gibi heryerde

  • alka dedi ki:

   Dilimin daha çok Sol tarafında ve uç kısmında olur bazen dudagimda bile tuhaflık hissederim. seğirmeler vucutda rastgele yerlerde oluyor geçiyorlar.

 20. Zahide dedi ki:

  Benim de sağ taraf o hiç geçmiyor Kasılma gibi değişik bir şey tarif edemiyorumki

 21. Erdogan dedi ki:

  Arkadaslar bu patella olan yani diz refleksleri iz muayenede ne çıkıyor, artış mi gosteriyor

 22. Waxx dedi ki:

  Ahh ahh biz çıktık yeni yeni insanlar düşmüş buralara.
  Samimi olarak söylüyorum arkadaşlar sizi çok çok iyi anlıyorum. Hissettiğiniz bütün duyguları, korkularınızı biliyorum anlıyorum. Çünkü bu yaşadıklarınızın aynısını ben de yaşadım hemde çoğunuzdan çok daha fazla. Als korkusunu daha doğrusu kaybetme korkusunu 1. dereceden yaşadım, Annemin kollarında ağladım, Geceleri korkudan yatamadım, Gündüzleri aklımı başımda bir türlü toplayamadım, Hastane koridorlarında korku içerisinde yaptırdığım testler ve bu testlerin sonuçlarını saatlerce günlerce korkuyla bekledim, sürekli olarak internetten araştırmalar yapıyor, araştırma yaptıkça da vücudumu daha çok dinliyordum. Seğirmelerim başta sağ kolumda başladı internete yazdım, ahh şansa bak als seğirmeleri genelde kollarda başlıyormuş tühh dedim çöktüm resmen. Stephen Hawking 21 yaşında yakalanmış als ye peki ben kaç yaşındaydim?-21 daha fazla araştırma daha fazla korku. Bir buçuk ay boyunca sağ kolum habire seğirdi ve segirmeler arttıkça korkularımda artıyordu, daha fazla araştırıyor daha fazla korkuyor ve çevremdeki insanlardan uzaklaşarak kendi içimde yarattığım karmaşanın içinde sıkışık kalmıştım. Seğirmelerimle beraber uyuşukluk başgösterdi, kolumda elektriklenme oluyor ve ağırıyordu tabi evhamlarim boş durur mu? hemen aklıma als ye bağlı atrofi ve klinik güçsüzlük geldi doktora koştum tabi, şikâyetlerimi anlattım adam bile şaşırdı. Mr çektirdi tertemiz çıktı. Emg yaptırmak istemedi. Eve döndüm tam hicbir şeyim yok derken gunler sonra seğirmeler sol koluma da sıçradı. Kendimi kısır döngünün içine atmıştım farkında değildim. Sonra burayı keşfettim yukarıda yazılanları defalarca okudum defalarca!! Kendimi en kötü hissettiğim günleride buraları okuyarak yok ben als değilim diyor, ertesi gün gene kötü oluyordum. Buradan ismini vermeyeyim şimdi bi kafayı yemiş elemanla bile konuştum adam ben als teşhisi yedim diyordu daha ne kadar sıkıntısı varsa saydı da saydı. Bir an için o konuşurken durdum ve düşünmeye başladım. Karşımdaki insan tam ruh hastasıydı bunu kesin bir şekilde anlamıştım ki bende o yolda hızla yürüyordum. Facebook gurubu kurmuştuk. Hiç unutmam emg si sıkıntı çıkmış bir abi ile tanıştım guruptan, kendisi ile sohbet etmeye başlamıştım ki bana şu cümleyi kurdu “BURADA MUHATAP OLACAĞIN INSANLAR YUKSEK SEVIYEDE ANKSIYETE VE OKB HASTASI BEN DE ÖYLEYIM AMA EMG SONUCUM SIKINTILI o yüzden buradayim sen bizim gibi olma direkt bir uzman psikiyatriye git ve tedavi ol dedi ”
  Kendisinden Allah bin defa razı olsun onun tavsiyesine uydum antidepresan tedavisi gördüm kısa süre. Her kötü olduğumda o abiyle görüştüm ve her seferinde sabırla bana tavsiyeler verdi beni rahatlattı. Ama inanın arkadaşlar gurupta öyle kişiler vardı ki okb olduklarını bir türlü kabul edemiyorlar kendilerini daha çok hırpalıyor lardı.3 profesör doktor ile konuşmuş olup halen ben alsyim diyen vardı ya.
  Size tek tavsiyem(ki buralara düşmüş iseniz benim size vereceğim tavsiyeyi dinleyeceginizi pek sanmıyorum çünkü zaten kendinizi kısır döngü içine atmışsınız.) Bir psikiyatriste danışın arkadaşlar. Yaşadığınız her şeyi kelimesi kelimesine anlatın ve vereceği ilaçları kullanın. Kendinizi fazla yormayın bu segirmlerinizi artırabilir. Internetten hastalik araştırmayı bırakın, seğirmeleri düşünmeyi bırakın. Bırakın her yeriniz seğirsin dostlar bir zararı yok.
  Hepinizin Allah yardımcısı olsun.

  • dsdr dedi ki:

   bende telaş içindeyim 2 hafta oldu hatta 3 ilk başta kafamı yukarı doğru kaldırıpğ yattım arabada boynum tutuldu o gün şüphelkendimb beyincik dejenerasyonumu oldum acaba diye ondan sonra gittim tomografi çektirdim temiz çıktı sıkıntı yok daha sonra kafaya taktık bnaya sonra gittim sağlık ocağına kan vermeye kanı verdim alumnyum yüksek biraz tabi glukoz yükshek hgb yüksek çıktı als zaten proteinden aır metalden kaynaklanır diyolar da daha doktoro a gidemedim sol bacağımda seyirdi bi kaç kez 2 3 kez falan günde sonra işte elde falan oluştu az şuan yazı yazıyorum sol kolumda hissizlik halsizlik var ama sağ kolumda yok incelmede fark edemedim a ama kaslarımın öldüğünü hissediyorum ne yapacağımı bilmiyorum anksiyette kaygı v.s araştırmadığım bişey kalmadı inş ağır metal fazlalığı sıkıntı yaratmazk kolum eski gücüne geri döner inşalla h

  • dsdr dedi ki:

   boyun fıtığı olmaya razıyım :(((

   • Waxx dedi ki:

    Dostum sana verebileceğim tek tavsiye bir uzmana danışman olur. 6 yıl tip okuyan bazı öğrenciler bile öğrendikleri yeni tıbbi bilgileri kendi vücutlarında arayıp kendilerinin de hasta olduğuna inanıp gereksiz yere endişelenirlermiş. Hele ki bizim gibi evhamlı insanların İnternetten araştırma yapıp als gibi sebebi bilinmeyen ve görülme sıklığı 100.000/1-2 olan bu nadir hastalığa sadece seğirme var diye kendisine teşhis koyacak kadar çok evhamlı olan ve en ufak tıbbi bilgisi olmadan gereksiz yere kendini paralayan kişilerde bu durum çok daha yıkıcı oluyor.
    Seğirmelerin en büyük sebebi anksiyete bozukluğudur, anksiyetenin vücudumuzda meydana getirdiği psikomatik semptomları saymaya kalksak 2 saat susmayız. Şu forum 2014 ten beri yayında ve yaklaşık 20.000 yorum yapılmış peki seğirmeler yüzünden als teşhisi yiyen kişi sayısı kaç? = 0
    (1 çakal millet telâşlansın diye teşhis yediğini söylemişti ki sonradan foyası ortaya çıktı )
    Bacağının seğirdigini söylemişsin sonra elinin hissizlestigini yazmışsın ya seni çok anlıyorum çünkü aynılarını ben de yaşadım ve inan bana bendeki güç kaybı tamamen psikolojik çıktı ve zamanla yok oldu (boyun bölgem 24 saat seğiriyor neredeyse 7 aydır)
    Dostum bak beni iyi dinle senin anlatışından bile telaş akiyor resmen lütfen internetten hastalik araştırmayı bırak bak ben bile zaman zaman kötü oluyorum ama biliyorum ki buna neden olan şey anksiyete kaygı bozukluğu. Geçen elimde çıkan egzamayı internetten araştırdım sedef diye çıktı ajajja yaşadıklarımı unutmuş olmalıyım ki 1 hafta boyunca sedef oldum diye piyasada gezdim. Bak ben vitiligo hastasiyim kardeşim internetten yazarsan nasıl bir hastalık olduğunu görürsün. Benim anksiyetemin en büyük nedenidir kendisi ama çaresi yok ve kabul etmek zorunda kalıyor insan. Gereksiz yere oluşturduğun stres sahip olmadığın yeni hastalıklar meydana getirir işte o zaman hastalık neymiş görürsün kardeşim ve çok çok pişman olursun. Lütfen uzman bir doktora daniş ve internetten hastalık aramayı bırak. Sağlıcakla kal. Zaman her şeyin ilacidir.

    • Erdogan dedi ki:

     Merhaba bana da tavsiyelerini verebilirmisin. Nörolojik bir durumum yok içim rahat o defteri tamamen kapattım. Cevabını bekleyeceğim. Bende bel fıtıgından sonra basladı.

  • Erdogan dedi ki:

   Arkadaşım merhaba benimde fıtıktan sonra baldırlarımda segirme var, nörolojik korkum yok, birseyim yok. Bana ne tavsiye edersin fıtıkla ilgisi varmidir.

 23. Erdogan dedi ki:

  Arkadaslar als nin segirmeyle çok alakası yok yakın zamanda arkadimin annesine konmuş teşhis 54 yaşında, hiçbirsey tokken şimdi yatağa mahkum halde. Nörolojik bir durumunuz tok emin olun, sadece psikolojik kısım yönünden tavsiye alabilirsiniz, gerisi boş.

 24. Drumavarium dedi ki:

  10 yıl önce anksiyete ile tanıştım, ilk kalp krizi korkusuyla oldu bu olay nedense öyle bi olay geçti başımdan, sonrasında EKG, kalp muayenesi vs vs tabi bişey çıkmadı ama sıkıntılar bitti mi bitmedi rahatlama oldu mu olmadı ne oldu Cerrahpasa’da psikiyatri doktoru ile randevu alındı ilaçlar yazıldı 3 ay sonra gel denildi gidilmedi niye antidepresan rahatlığı çünkü sıkıntılar bitmişti ve antidepresan ilaçların verdiği rahatlık vardı 6 ay sonra gittim ilacı bırakmak için doktora ve ilacı bıraktım ama bana bişey dedi ;tahminimce dedi yine bi şekilde veya başka bi şekilde yaşayacaksın bunu dedi ve bundan dolayı psikoterapi alman lazım dedi ben tamam dedim vs vs, ve bundan 4 yıl önce okulun bitmemesi yüzünden yaşadığım stresle ben de seğirmeler çoğaldı ve ben ne yaptım Google ‘a seğirme nedenleri diye yazdım pat ne çıktı karşıma ALS :) okudukça okuyordum burayı da okudum ne oldu biraz rahatlama ama kafada her zaman kalacak bir şüphe ama emg filan çektirmedim çünkü seğirme dışında hiç bir belirti yoktu, yine psikiyatristime gittim bana yine ilaç yazdı ve ne oldu yine toparladım eski halime döndüm çünkü anksiyete olduğunu düşündüğün hastalığın çoğu semptomunu sana gösterir öyle rezalet bişey her neyse ticari bi stresten dolayı yine ben de uykusuzluk sıkıntı baş gösterdi seğirmeler artmıştı ama ne oldu 4- 5 gün önce dilimde seğirme başladı böyle sigara içtiğimde, yemek yediğimde olan genellikle tepkisel yani ben ne yaptım dil seğirmesi yazdım yine Google beni öldürdü ne yazık ki :) basit bir sırt ağrısı bile yazsan direk akciğer kanserisin…:)
  Eskiden insanlarda bu araştırma yoktu benim gibi dil seğirmesi yaşayıpta Google a yazmayan insanlar dolu etrafımızda basit birşeydir diyip düşünüyor ve zamanla geçiyor kafaya takmıyor
  Ben de mesela tinnitus var kulak çınlaması yani ayrıyetten hipogonadizm de var 3 ayda bir ömür boyu iğne yiyecez, kulak çınlaması yaklaşık 7 8 yıldır var ilk başta onu da kafaya taktım sürekli kulağımı dinliyordum dinledikçe çınlama daha da artıyordu sonra bunun kronik olduğu söylendi ve ömür boyu süreceği anlatıldı ve antidepresan ilaçlara başladım ve o çınlamayı kafaya takmamaya başladım şimdi hala çınlıyor dinlersem ama ben duymuyorum çünkü kafaya takmıyorum,ha kafaya takarsam yine başlar çın çın :)mesela bunları yazarken dinlediğim için kulak çınlamamı duyuyorum mesela size diyeceğim kendinizi dinlemeyin, akışına bırakın zaten olacağı varsa olur…
  3 günlük Dünya kaliteli zaman geçirmeye bakın…
  Olmassa gidin bi psikiyatriste veya psikoloğa tedavi olun..
  ALS’nin varlığı halk tarafından bilinmiyordu bile internetin yaygınlaşmamasından önce…
  Hem de 100000 de 1 görülen bi hastalık için bu kadar kendimizi paralamanın alemi yok, olacağı varsa olur….
  Ben de o dil seğirmemden dolayı tekrar bu sayfayı gördüm ve yazmak istedim, hem kendim için terapi oldu hem de sizi rahatlattıysam ne mutlu…

  • Erdogan dedi ki:

   Bende baldır segirmesi var fıtıktan sonra basladı bu olmasa bomba gibiyim. Ne önerirsin.

   • Drumavarium dedi ki:

    Hocam her gün duş al akşamları, bir de sarı kantaron çayı demle aç bi film keyfine bak… Zaten soru da neden olduğunun cevabını vermişsin, benim vücudumdaki seğirmelerle şu an hiç bir problemim yok sadece dil de olması ilginç geldi yoksa her gün seğiririm, günde 2 maden suyu ve kefir içmemizi önermiş bir nöroloji doktoru bir deneyin bence…. Als’den korkmak yerine aslında kanserden korkmak daha akılcı, bir de günümüzde arttığını düşünürsek o tarafa kafa yormak daha akılcı bence,ya da hiç birşeyi kafaya takmamak lazım ya amannnnn :) 4.5 milyar Yıllık Dünya’da şu ana kadar 110 milyar insan ölmüş biz mi ölmücez bırak seğirsin kolun bacağın dilin….

 25. Hhh dedi ki:

  Benmde 1 yil 3 aydr segirmelerm siddetli sekilde devam edio sol bacak ve elmde kecelesme tarznda hafif bi uyusukluk var ama artk yururken ayak tabanlarm cok acio ayakta durmak can yakio korkularm tekrar basladi 3 ay omcr yaptrmstm tetkiklerimi ayak altndaki kaslar mi bitti acaba anlayamyrm ki nasi bi hastalik vatmi yokmu delice sorular ve bosa gecen zamanlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: