Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

19.618 Yorum

 1. veysel dere (iron man) dedi ki:

  als segırmesı ıle psikolojık nedenlere baglı segırmeyı ayırt etmek ıcın burda kımsenın als teshısı yada als hastası olması gerekmıyor kücücük mantık yetıyor
  dedıgım gıbı cok barız cook cok neeeettt klınık gücsüzlügünüz yoksa kaslarınızda erıme cukurlasma çökme yoksa yanı atrofi yoksa bu ALS SEGIRMESI DEGIL BUZ GIBI PSİKOLOJİKTİR

 2. veysel dere (iron man) dedi ki:

  son kez tekrar edıyorum patalojık refleks artısınız yok motor becerı kaybınız yok klınık güclüszlügünüz yok atrofı yok eeeeeeeee ???
  ne als si?????
  tek basına segırme anlamsızdır als ıcın yetersızdır söz konusu bıle degıldır
  dosya kapanmıstır….

 3. veysel dere (iron man) dedi ki:

  he bu arada normal güçsüzlük ile su kliinik güçsüzlügü bir ayırt edin Allah aşkına

 4. Hhh dedi ki:

  Benim sol baldrmda cokme var findik kadr bi yer smdilik ayrica uyusukluk var hafifde olsa guc kaybndan kasiti tam olarak anlayamyrm ama tek ayak ustnde duruyrym yukseleblyrn kavonaz veya anahtar acblyrm smdikik bakalm sonu ne olr

 5. Hhh dedi ki:

  Son kez deme sende veysel soruyoruz iste terapi oluo bizede

  • Oguz dedi ki:

   Aynen bende mesela suanda bu seyirme tiplerine kafayi takmis durumdayim nasi oluyo bunlar link atabilcek varmi Seyirmeler bende hep oluyodu da suanda bu hafif ince seyirmelere kafayi taktim bunlarda bfs ye dahilmi diye dsunuyorum. Yasayan yada aydinlatsaniz keske benide? :)(

 6. veysel dere (iron man) dedi ki:

  ben ne desem boş sizler kendinizi inandırmak istediğiniz şeye inandırmışsınız zaten ben çıkıyorum forumdan
  sağlıcakla

 7. Hhh dedi ki:

  Aman cikin ya sanki sz bu evrelerden gecmems gbsnz soruyoruz surda aydnlatsanz ölürsmnz

  • Oguz dedi ki:

   Ya ben bu evrelerden seneler öncede gectim emg girmistim falan. Simdi gene tribe girdim bu sekilde konusunca insan rahatliyo. Lanet olsun su seyirmelere ya.

 8. İsmail dedi ki:

  Arkadaşlar stresi yada mutsuz bir dönemden geçiyosanız en ufak bi kötü düşünce beyni kaç yada savaş mekanızmasını devreye sokuyor bu sayede kaslar geriliyor bol bol su için spor yapın demin baktım emg çektirdim sol kol uyişmustu gittim bacaklar kaslar sıkıntısız çok iyi fakat parmaklarda sol işaret parmağı karpal tünel sendromu var dedi duruş bozykluğunuz varsa elleriniz titriyosa kürek kemiğinizde eģrilik varsa diğerine göre bel kısimda agrı dizin ön kismı agrı boyun bölgesinde agri varsa cok fazla stres yapmişsinizdir doktor bana prozac verdi bende kafamdan silmeye baslayinca bu dusunceleri nerden bakarsanız spazmlarim gecti yani ilk önce kafanızdan silmeden önce cok iyi.muayene olun ondan sonra kafadan silin arkadaşlarinızla vakit gecirin ben seğirmelerim 1 tanr bile olmazken aniden basladi hepimizinki gibi kötü bi durum yasadim boynum cok pis tutulmuş dedim beyincik dejeneremi olmuş gittim yok sonra seğirmelerim basladı işte vücüt o an savaşmaya başladığindan seğirme oluyor sonra bakıyosun seğirmem neden var als çikiyor sonra giriyosun korkuyosun falan ani bir kaygı bütün vücüdü etkiler arkadaşlar anında yani dünya üzierinde en hızlı şey vücüdümüzdaki sinir sistemidir kimse geçemez yani ani bir terleme varsa ürperti vücüt anında işleme gećiyor bunun sonucunda segirme kaçınılmazdır bende skolyoz var bariz kendim baktim belli stres den cok fena uzak durun ama cok hep iyi seyler dusunun cok sakalasin yuksek sesle konusun tavsiyem budur als o kadar hizli ilerlerki bu deneyin 30 sinav cekin diger gun 31 32 vs deneyin 30 dan 40 40 dan 45 e yukselttim kilolarinizdan kurtulun benim albumin ürik asit hgb glukoz yuksek cikti kemik sizim bas ağrım falan var ve bundan once cok fazla yuruyus yapiyodum 120 kiloydum 20 16 km falan yuruyodum her gun bilwklerimde agri oluyor kilo vericem düzgun beslenicem spor yapicam dik durmaya calisicam ozaman duzelir biseyiniz kalmaz stres elinizde titretebilir kendinize iyi bakın fazla takılmayın benim yazımi okuduktan sonra tamammı anlaştıkmı bu arada 17 yasimdayim hepinizden fazla tedirgindim ben önumde uzun bi yol var ağır işyaptigimdan dolayi ayrica hep ayni yere kuvvet uyguladıgimdan skolyoz olustu cunku stres vucudu cökertme eğilimine geciyor sakina yenilmeyin bol bol yesillik yiyin görüşmek üzere

  • İbrahim dedi ki:

   Merhaba kardeşim bende de skolyoz var dereceside bi hayli yüksek dizimin üstü seyiriyor, bacağima surekli kramp giriyor. Tee 2015 te gitmiştim norolojiye als den suphelendim diye b12 degerlerim düşük çıktı yukselttik düzeldi felan derken yine basladi segirme vs b12 e baktirdim tekrar bu kez normal seviyede çıktı herneyse diyecegim dey bence skolyoz kifoz lordoz bel fıtığı (bunların hepsi skolyoz yüzünden oluyor) sinir sistemini etkiliyor die düşünüyorum

 9. İsmail dedi ki:

  Stres nasıl meydana gelir çok ani korku heyecan kaygı meydana gelir ve hayatta göremeyeceğiniz bir orduyu toplar ve stresle savaş maya başlar yani seferberlik ilan edilir bunun sinucunda uzun süre kaygılı heyecanlı korkulu olursanız kaslarınız dehşet şeklide spazm geçirir seyirme yaşar peki neden yaşar kaslarda olan suyu vücüt asker olarak kullanır kan şekeri yükselir ağzınız kurur bunun sayesinde kanınınzadki protein değerleri yükselir yani anlıcanız bu hayatta karşılaşabilceğiniz en büyük düsman aynaya baktıgın halin ve kafandaki düşünce hiç bir şekilde yenemessin ama tek bir yol var hiç bişey düşünme benim seyirmelerim yok denilcek kadar azaldı 1 1 atıyor arada atmıyor anlıcanız vücüttaki stres hormonu bitince vücüdünüz kendini yenilemeye başlar yüz felci gibi düsünün 3 hafta 1 yıl arasında kendini yeniliyor bakın ne kadar yavaş anlıcanız demem oki kötü bişey düşünme iyi düşün ayrıca bir bacakda baldırda ondan sonra dudakta yüzünde varsa kalk git küfür ederim kendini topla pavyona git karıkız la kafayı ye ondan ama içki içme nedenmi stresli halindeyken içersen beyni salaklaştırıyosun yani orduyu kendin öldürüsun anlıcanız stres vücüdü çökertir djdhjdh kendinize iyi bakın prozac ayrıca anti depresanmış aģri kesici siye kakaladı doktor dkhdjdd stres yapmayın tamammı en büyük düsmandır

 10. İsmail dedi ki:

  Kendinize iyi bakın ben hastalık hastası olmuşum vücüdüm düzelmeye başladı fazla düşünmeyin kan tahlili yaptırın bütün vitaminleri tiroidlere baktırın ondan sonra dengeletin stresden uzak durun stresden uzak durun stresden uzak durun 3 kere yazdım nedenmi uzak durduğunuz zaman vücüt düzelmeye başlıyor spora gidicem kafamı takmıcam ozaman iyileşmeye başlıyoaunuz anladınızmi djdhjdhd su için stres yapmayın yürüyün ama fazla degil stresli heyecanlo ne kadar olursanız vücüdünüz çöküyor ve ayrıca benim sol baldırım seğiren yerden soktu igneyi fakat benim yüzümde segiriyodu dudağimda elimde elimdeki yumuşak etli olan dokuda anladınız galiba tek bir yerde başlar ve orayı ilk başta harab eder benim saģ ayakda seyirdi sol ayağımın altida yandı seyirdi ürik asit birikmiş olabilir anlicaniz bi kan testi yaptırın görüşmek üzere iyisiniz iyi ama bi kafandan silebilsen şu düşünceyi

 11. Sem86 dedi ki:

  Merhaba,

  Benim 4 yildir segirmelerim var ve tarihini hic bi zaman unutmam dogum etmeden 1 gun once baslamisti. Emg yaptirdim normal cikti zamanla insan alisiyor. Ilk yilim cok stresli gecmisti ustelik yeni Anne olmustum, tadini bile cikaramadim. Bazi gunler tamamen unutuyorum bazi gunler aklima geliyor yolunda gitmeyen nedir diye dusunuyorum.
  Inisli cikisli bi hayat

  • İsmail dedi ki:

   Stres in vücüttan atılması çok yavaştır iyi düşünün ablacım bişey yoksa yoktur takma yani kızınla mutlu vakitler geçir benim yaşadığımı yaşayan varsa seğirmem bitti çünkü kafamda bitirdim anladınizmı ama gene doktora gitmem gerkiyor ortopedi her neyse vücüt son demlerini oynuyor stres vücüttan gitmemk için seni ani uyarıyor anlıcan abla sende diyosun neden seğiriyor gene diye orda stresi besliyosun tam kurtulucakken ben toplam 2 hafta boyunca uyku yok yemek yok çalışmak yok tedirginlik en yüksekte kaygı en yüksekte heyecan en yüksekte ileri anksiyete bozukluğum vardı ilaçı içip düşünmemeye başlayınca hiçbiseyim kalmadi ama hala vücüt toparlanamado neden yavaş olduğu için neyse iyi akşamlar

 12. İsmail dedi ki:

  Alsmiyim değilmiyim yoksa şu hastamıyım bu hastamıyim djdkdd stresle başetme sorununda kaslarda olan suyu vücüt asker olarak stresle savaşa sokuyor anlıcanız kaslarda su olmazssa kemiklerde olmazsa seğirme en normal nedendir anlıcanız benim olayım tam böyle ben kısır döngüye girdim internette gezersin kas seğirmesi diye ilk çıkan hafif hatalı vücüt tepkisi çıkar sonra nedenlerine bakarsın stres çıkar als çıkar korkarsın rahatlarsın bilemem ama şunu biliyorum stresli iseniz konsantrasyon 0 a iniyor düzgün düşünemiyosun yani bunun için üzülme üzüldüğün anılar bir bardaktaki suu gibidir dolar dolar en sonda taşar kısaca tamam lan ben als değilim diyorsun 2 saat geçiyor buram neden seğirdi diye tekrardan als nedenlerine bakıyosun djdjdj öyle değlmi sakin kaldığın zaman seyirme daha çoksa bilki stresle savaşa giriş durumudur bir vurup 2 saniye 1 saniye sonra geçiyor ve dıştan görünmüyosa sıkıntın ne ulan

  • Erdogan dedi ki:

   Benim baldırlarda var fıtıktan sonra basladı bel fıtıgıyla ilgili midir stresmi dır bana bunu yasatan

   • İsmail dedi ki:

    Bilmiyorum ama benimde ilk başta belde ani bi acı hissettim ondan sonra bi ayagimi farkli hissetmeye basladim sorun yani segirme bacagimda fakat soeun goremediler ama kolda karpal tünel oldu o aşırı stres hormonu salgılayınca uyuşma olabiliyormuş baktimda ilacı biraktim kafamdan silmeye baslayinca segirmelerim su an yok ama ani baslayi tek atip bitiyor giç testi yapayım dedim hala güclü bacagım segirme olanda denedim yani sen en iyisi norolojiye git bi emg çektir rahatlat ayrıca fıtığın varsa uyuşma yapabilir bacaģında segirmeyi bilemiyorum

 13. Erkan dedi ki:

  Arkadaşlar 23 yaşındayım bende de aynı sorunlar var. 1,5 yıldır kas seğirmesi çekiyorum ve sanki vücudumun solu sağından ince gibi devamlı kıyaslıyorum hatta mezurayla bile ölçtüm 1 cm e yakın fark var çok korkuyorum. Şuan için güçsüzlük hissetmiyorum. Birde geceleri uyuduğumda el bileklerim bazen dirseğime kadar uyuşma,karıncalanma oluyor. Doktora gittiğimde karpal tunel sendromu dedi. Ve kalabalık ortamlarda bazen geriliyorum nefes almakta yutkunmakta zorlandığım oluyor. Psikiyatra gittiğimde o da anksiyete demişti. Nöroloji doktoruna gitmeye korkuyorum.

  • İsmail dedi ki:

   Seninle aynı durumu yaşıyorum stressiz bir hayatım varken göğüslerim eşit kollarım eşitti şimdi bir tarafı çökük gibi hissediyorum ama kaslarını sıktığında hala güçlüyse sıkıntı yoktur ayrıca bacaklarınızı bu kadar düşünmek stres yapmak bacakları aşırı yoruyor bende yatacağım sırada uyuşma oluyor gibi oluyor sen nerdesin bana ulaş ben 1 aya yakındir stresliyim ama sen 1.5 yıl geçmiş senin ve benim vücüdumuz çökmüş aşırı stres yapmışız çok fazla idrar tuvalete gidiyosa karninda böyle bisey varmis gibi bi hisse kapılıyosan stres kaygı endişe uzun süreli varsa çöker vücüdün araştırmadınmı

   • Erkan dedi ki:

    evet karnımın ortasında bazen huzursuzluk oluyor. Ama hiç bi sebep yokken oluyor yani düşünüyorum acaba neden bu huzursuzluk diye ama birşey olmadığı halde o huzursuzluk oluyordu. Seğirmeden öte bu kalabalık ortamda uzun süre duramama gerilme, bayılacakmış hissi var ve en önemlisi uzun süre sabit oturamıyorum. Vücudumda bazen yüzümde yanma hissi oluyor. Bu yüzden dersler de bile uzun süre duramıyorum. Ara sıra ataklar gerçekleşiyor boynumu tutamayacakmış, ellerimi hareket ettiremeyecekmiş gibi bir his oluyor. Seğirmelerde ilk başladığında gözümde oluyordu hergün her dakika göz kapağım seğiriyordu 2-3 ay seğirdi o geçti. Ve ışığa karşı bazen çok duyarlı oluyorum bulanık görme falanda oluyor. Offf offff kimseye söyleyemiyorsunda çok sıkıcı bir durum.

    • İsmail dedi ki:

     Aynı durumları yaşıyoru sen ve ben aşırı stresliyiz ben kaç kez tuvalete gittiģmi bilmiyorum o kadar çokki saćlarım çok güçlüdür fazla kuvvet uygulamadan saçlatımdan tane tane kopuyor stres ile ilgili konular bunlar stres yaptıgımdan dolayi kirek kemiğim arada acıyor sol diz kapağımın hafif üst kisminin sol tarafinda olugor genelde benim seģirme ama 3 dakka yada 5 saatte bir oluyor bazen hiç olmuyor ama 2 saniye gibi fakat bendeki seyirmemi kasilmamı bilmiyorum yavaş oluyor benimkiler diğerlerine göre anlıcan aynı durumdayız deli muamelesi yapıyolar bizimkiler bana hergün o kadar spor yapıyorumki anlatamam 75 yaşı daki babannemi 30 cm lik yikseklikte 5 adet basamaktan taşıdım sirtimda 80 kilo falan ben 120 200 kiloyu bu bacak taşıdıysa bilmiyorum ama bende seyirmeler rutin değil dostum bi okuyor bide hiç olmuyor oda kafam başka yerde olduğunda sendeki karnindaki huzursuzluk cdvabi bendede olan panik bozuklugu dun gece 3 sularinda uyirken aniden uyandim kalbim öyle bir çarpıyorduki anlatamam çıkarın beni buradan def gibi babamda gelmemişti dedim acaba nildu neden gelmedi aklıma gelebilcek en kötü seyler aklıma geldi bana ulaş erkan ismailcekicc instagram bulanık görme bendede var akşamları ayrıca gözüni bi yere çevirince gözünü takip eden bi duman varmı gökyüzune bakarak anlayabilirsin

 14. Erdogan dedi ki:

  Benim sadece baldırlarda, ayak ustu parmaklarda uyusma var, ayak altlarında da fıtıklarla ilgilimi kafam karisiyor

  • İsmail dedi ki:

   Süreklimi arada bir duruyormu saniyede 5 10 kezmı atiyor 2 3 mü hız ile ilgili soruyorum
   Bir nesneyi koydugun 1 dakkaönce koyduğun yeri aninda hatirliyomusun
   Saçlarını bi çek eline bi kaç tel saç gelicekmi denermisin

   • Erkan dedi ki:

    Hangisi normal seğirme. Sende nasıl oluyor.

    • İsmail dedi ki:

     Bilmiyorum bendeki oluyor geçiyor bazen hiç olmuyor seyirme işte öyle oluyor bilemiyorum tam seyirme nedir diye ama videolar var internette bi kolunda seyirme olan adam var benimki öyle

 15. İsmail dedi ki:

  Erkan bizim hastalığımiz nedir biliyormusun anksiyete kaygı bozukluğu tükenmişlik sendromu hipokondri depresyon irriatibal bağırsak sendromu stres bozukluğu anlıcan=bakırköylük biz oziloz olduk istersen buluşalım bi vakit gecirelim istersen bi hastaneye gidelim farketmez senin yanındayım☺

  • Erkan dedi ki:

   Bu ne ya daha fazla hastalık teşhisi koydun daha çok gerildim :)
   Sende nasıl oluyor detaylı anlatırmısın ismail. Birde yaş kaç

   • İsmail dedi ki:

    Bizdeki psikolojik kafamızdan silip zamana birakmak tek çözüm dür diyorum ya güçsüz olsam babannemi ve kendimi 200 kiloyu bu bacak taşırmı sence mantıklı geliyormu yaşım 18 anlıcan psikolojik bizdeki senin vücüdündaki oluşan seyler bazen halsizlik yutkunamama nefes alamama panik bozukluğu bak istersen buluşalım yada sosyal medyadan ulaş bana ismailcekicc instagram gerildiğin zaman huzursuz olduğun zaman yüzün yanar gibi oluyormu panik bozukluğu nefes alamama durumu anlık panik bozukluğu buda beynin serotonimi öyle bir hormon yüzünden ben normalde sureklı burnumda sumuk olusmaz ama aldigin bakteriler yuzunden bagisiklik sistemi yavasliyor gec karsilik veriyor nasil anlarsin biliyomusun tozlu bi yere git olmadı karabiber flaan kokla ben her kokladigimda hapsururdum fakat belli bir sure geçiyor anca hapsuruyorum

 16. İsmail dedi ki:

  http://www.milliyet.com.tr/pembenar/stresin-vucudunuz-uzerinde-hic-bilmediginiz-etkileri-2576812 bu siteye bir girin bakın ondan sonra bana gelin burda olan her şey var https://www.google.com/amp/s/sagligabiradim.com/stres-yuzunden-omurganiz-nasil-degisir/amp/ ayrıca buda stresin vücüda etkisi tam tamina %100 aynı bolgelerde neysd dostum kafano takma 1.5 yilda neler olurdu sana neler

 17. Erkan dedi ki:

  Evet ya oluyor yüzde yanma bazen farklı yerimde yanma hisside oluyor. Nasıl geçecek bunlar sen doktora gittin mi

  • İsmail dedi ki:

   Gittim norilojiyi als için segiren yerimde hic bişey yok kolda uyuşma çok fazla stres salgılarsan yani aşırı olursa vede üzerine çok fazla baskı oluştuysa uyuşma en normaliymiş yüzünde yanma hissi bilemiyorum heyecandan endişeden kaygıdan kesin oluyor bende normalde olmaz ama sen enkronolojiye git tahlil yaptır bende gidicem ama dostum kafama gelmeyince bu tarz şeyler hiç seğirmem olmuyor hemde hiç

 18. İsmail dedi ki:

  Gelecek ve gecmişden takip edenleri kurtarma vakti geldi arkadaşlar uzun sureli stres durumunda vücüt stresle başa çıkabilmek için adrenalin salgiliyor bu adrenalini salgilayan organlar böbrek üstü bezi ve beyin sapı dır ve bu adrenalin sizi anksiyete kaygı bozuklugu uyku bozuklugu yeme icme bozuklugu kas gerginligi olur bunun sonucunda stresle basa cikabilmek icin vucut yoruluyor çökme süreci resmen başliyor kaslarınız ağriyabilir sersem gibi olabilirsiniz sesiniz kisilabilir yorgun olabilirsiniz adrenalin yorgunlu surekli devam edebilir ve vücüdinuz sürekli çöküm işlemini durduramaz ve adrenal yorgunluğu devam eder çözüm checkup yaptırın hiç bi sağlık probleminiz olmadığını anlarsanız psikoloğa başvurun halsizliğiniz güçsüzlüğünüz bi hastalik belirtisi olabilir als değil bu arada uzun sureli stres beyin nörönlarını oldürur depresyona sokar ve bazı güçsüzlükler meydana gelebilir ben als yi o kadar çok araştırdimki anlatamam baktığim her şeyde sinir kaygı tukenmişlik sendromu kendini güçsüz hissetme konsantrasyin bozuklugu doktorum bile dedi noroloji sendeki problem beyinde yatıyor kafanda zihninde onu oldür ve kurtul dedi ben dedim nasil olucak yavaş yavaş dedi ama arada bir kontrole gel dedi bi bakalom dedi depresyon modern çağın en gelişmiş pislik hastalığıdır dedi kendimi güçsüz hissediyorum fakat 120 kiloyom 80 kiloluk babaannemi sırtıma alıp30 cmlik merdiveni çıkabiliyorum seyirmeye gelince beyniniz depresyon ve stres moduna girince noroserotonin mi ne onu salgilamasinda sorun olusuyor bunun sonunca adrenalin salgilaniyor uzun suren adrenal yorgunlugu kaslarida kasa kasa gere gere yorup bitiriyor yürüyüs yapsaniz bi spor yapsaniz kaslariniz seğirir neden uyuşuk durumunda oldugundangörüşmek üzere

 19. Oguz dedi ki:

  Ya arkadas seyirmeleri salladim unutmaya calistica azaldi yok denecek kadar azaldi simdide sag ayagim dunden beri karincalanma seklinde gecmiyo. Neden olabilir. Ya alsde uyusukluk karincalanma olmaz bunu bilmeme ragmen her kapi sanki als cikiyo. Anasini satayim kafayi yedik ya götüm agrisa aa acaba als mi diye dusuncem o kadar. Bu anksiyete bizi bitirdi ya sizdede ayakta karincalanma hisseden varmi uzun sure?

  • dsdr dedi ki:

   kilon falzlamı bendede oluyor arada elektirklenme bendede şuan 0 seyirme hiç yok seyirme yoksa als değildir inşalla h öyle düşünüyorum ama bende tükürük çok var ya yutkunma zorluğum yok ses kısıklığım var ve uyurken sürekli ağzım açık yatarım salyam akar sürekli çocukluktan beridir hangi doktora gitrmem gerek bilmiyoırum amab bende glukoz yüksek çıktı alubumin yksek çıktı ürik asit yüksek çıktı takıntı olabilrimi bilmiyorum ama çalışırken sürekli ağzımla oynuyorum dilimi falan karıştırıyorum dilimin altında tomurcuklar falan çıktı ufak ufak diş eti iltihabım var bes belli kanıyor elleyince bunun dışında sorunum yok

 20. Erkan dedi ki:

  Ben ne okursam başıma geliyor bende delirecem şimdi senn yazını okudum yarın kesin ayağım karıncalancak. 2 gün önce dil seğirmesini okudum dilim seğirdi 2 kere. Gözlerim kapalı gezeceğim artık beynim benimle dalga geçiyor.

  • İsmail dedi ki:

   ben ismail erkan bende seyirme yok şuan bitti fakat dilim uyusuk kafamın belli yerlerinde ağrı oluyor kolonyoa koklasam başımın arka kısmı ağrıyor yüzüm uyuşuyor anlamadım bende tükürük çok geliyor bendede hayırlısı ya bişey olmaz gibi yüzümün her tafrafını oynatmada sıkıntım yok dil seğirmem yok ama yüzüm uyuşmuş gibi daha önce 2 3 defa daha olmuştu yüzüm 10 15 dakka vantilaötöre doğru durmuştum yüz felcimi acaba ama 1 ay geçt i aradan off

 21. İsmail dedi ki:

  benim normalde titremem yok ama bi damarın üstüne gelsem damar atıyormuş gibi seğirme yok yüzüm uyuşuk ama böyle korkunca çok panik yapınca titremne yapıyodum ondan sonra aşırı korkulu kaygılı hıuzursuz günler geçişrdim emg çektirdim elektirk verdi her yere vuruyor elim çarpıyormuş gibi iğneli emg de karpal tünel sendromu çıktı sol bilekte bilmiyorum als belirtisi değildir inşalla h kısır döngüye girdim gene ya :(

 22. İsmail dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN BEYNİMİN YARATTIĞI KISIR DÖNGÜNÜN İÇİNDEYİM ONU ANLADIM SEĞİRMEM YOK KONUŞMADA YUTMADA PROBLEMİM YOK ALS NASIL OLABİLİRİM Kİ ANLAMADIM AMA

  BENDE PANİK BOZUKLUĞU VAR 1 AYDIR ADRENALİN SALGI LIYOR VÜCÜDÜM ONU FARKETTİM KALBİM ÇARPIYOR SERSEM GİBİ HİSSEDİYORUM SIÇAĞI VE SOĞUA KARŞI Bİ TEPKİM VAR HOŞLANMIYORMUŞUM GİBİME GELİYOR 1 AY ÖNCE EKG ÇEKTİRDİM KALP ATIŞ HIZIM 94 VE AYRICA BENİM O ZAMANDAN KALMA KORKU VE PANİĞİM HATSAFADAYDI YANİ VÜCÜT DÜZELMEYE BAŞLIYOR BEN KISIR DÖNGÜ SAYESİNDE TEKRAR BOZUYORUM DOKTOR BANA Bİ SERUM VERDİ ADINI BİLMİYORUM AZ SAKİNLEŞTİRDİ ONDAN SONRA EVE GİTTİM YATTIM TEKRARDAN KALKTIM KORKULAR GENE HAT SAFADA AMA BEN KALBİMİN ATTIĞINI HİSSEDİYORUM HER AN DAHA ÖNCE KORKUM YOKTU HİSSETMİYODUM AMA KENDİMİ AZ BŞEY RAHATLASAMDA GENE İÇİM DE BİŞEY KALIYOR EN İYİ PSİKİYATRİYE GİDİCEM

 23. Oguz dedi ki:

  Ya als yi birkenara birakin arkadaslar artik size diyorum ki uyusma karincalanma als ile ilgisi yokken ben alsmiyim diye dusunuyorum kafayi yemisiz biz uyusma karincalanma als de görulen bisey degil mesela ama gene kafa gidiyo oralara. Ismail erkan bende ayni sekilde biz sadacd panik atak hastasiyiz bu forum adi panik atak anksiyete olsun. Uyusma karincalanma yasayan varmi bacakta ayakta birbirimize destek olalim. Allaha sukur saglamiz.

 24. Hhh dedi ki:

  Benim sol bacak ve sol kolumda uyusma var dgerine gore daha hissiz ve karncalanma oluo ayni zamanda sol baldrda minik bi atrofi var ama nisan 15den beri ayni durumda oncesini hatrlamiyorum ben 1 yil 4 aydr segiryrm bi suru norolji uzmanina gttm tio fakltesnde igneli emg oldm bsey cikmadi dilmde dahil heryerm segryo ama guc kaybi yutmada yada konsmada guclgm yok smdilik ama asiri stresli asiri kaygili biryrm normal hayatmdada hele bnlardan snra iyice artti 1 oglum var allah sonmzu hayr etsn dermansz dertlerden korusun

  • Oguz dedi ki:

   als kafamizdan silelim artik. Burda diger sorunlarimizi konusalim yapamama derecesinde gücsuzlugumuz yoksa als den suphelenmeyelim. Seyirme den hic suphelenmeyelim götumün seyirdigini hatirliyorum ya :) smdide sag ayagim hissiz gibi karincalanma var dunden beri gecmedi hala neden olabilir acaba diye dusunuyorum. Antidepresan kullaniyo musun sen?

  • İsmail dedi ki:

   ARTOFİ YOK AMA BENDE KESİNLİKLE AŞIRI KAYGI VE STRES BENDEDE VAR EN YÜKSEĞİ YANİ BENDEDE GÜÇSÜZLÜK YOK VE SOL KOLUM VE BACAĞIM DİĞERİNE GÖRE BENİMDE HAFİF UYUŞMALI AYNI DERTLERİ PAYALŞIYORUZ

   • İsmail dedi ki:

    ARKADAŞLAR ALS HASTTASI ANNESİ OLAN Bİ ABLAMLA TANIŞTIM EMGDE ELEKTİRK VERİNCE ELİNİZ AYAĞINIZ ATIYORSA SIKINTI YOK EĞER ATMIYORSA SIKINTI VARDIR DİYOR İĞNELİ EMGDE KLİNİK GÜÇSÜZLÜĞÜ DENİYOLAR ONDADA SIKINTI YOKSA VE SEN HALA ALS OLDUĞUNU ZANNEDİYOSAN SENİN UZMANLARIN UZMANI BİR PSİKOLOĞA GİTMEN GEREKİYOR DEDİ AYRICA BUNLARIN SEBEBİ BEYİNDEKİ NÖRONLAR ARASI İLETİŞİMİ YANLIŞ YÖNLENDİREN Bİ R TAKIM BİŞEYLER VARMIŞ AMA İLAÇLARLA DÜZELİYORMUŞ
    FACEDEKİ, ALS MNH DERNEĞİNDEN ÖĞRENDİM BU BİLGİLERİ

 25. Hhh dedi ki:

  Bana 1yil 4 ay once gttigim ilk norolog direk pskutrye gt bu kaygiyla basina daha cok dert acarsn dedi ama hala bi pskytryle gorusmedm als olsam bile kesimlikle pskolonik destek almam sart ama bi turlu gdemyrm asiri stresli asiri sinirli asiri kayglym 5 yil once oglmdan otizm suphelendikleri andan itibaren hastalik arastrmaya basladm aurekli dktr dktr gezyrm 5 yildr hem oglmu hem kendmi ama alsninde tum belirtilerni tasirmi bi insan bnlar pskolojikse atrofide mi pskolojik

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: