Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

19.736 Yorum

 1. Veysel dere (iron man) dedi ki:

  Bu kafayla sikayetler gecmez üstüne eklersin

 2. sule dedi ki:

  Ayaklarimda bazen oluyor o kasılma ama nerdeyse herkes ayni şikayetleri yaşıyor anlamiyom valla

  • Gül dedi ki:

   Evet aynen şikayetler aynı.inş psikolojiktir ve bir şekilde geçer.seğirme çok rahatsız ediyor.yutmayı düşünme daha da kötü:((

 3. sule dedi ki:

  Segirmelere bir zamandan sonra alışıyorsun çünkü yapilabilcek bir sey yok geçmiyor ,yutma güçlüğünude sen yeni okuduğun icin etkisinde kalmissindir

  • Gül dedi ki:

   Evet haklısın sanırım öyle oldu.ama yine de bir psikiyatriste gideceğim.yoksa sence nörologa mı gitsem

 4. sule dedi ki:

  Benim kendime bile hayrım yok ki.. ben sadece nörolojiye gittim ama psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum sen de ilk bi nörolojiye git durum degismezse psikiyatriye gidersin

 5. Takıntı dedi ki:

  Veysel abi merhaba takıntı ben.abi ben 6 ay önce iyi bi emg çekildim. Çok iyi çıktı sonuçlar. Ama abi 10 gündür sağ kolumda Ufak bi damar atışı gibi çok kuvvetli olmayan bir damar atması gibi sepirme var ve sürekli. Abi bu nedir ya bi yardımcı olurmusun bana,teşekkürler. Bu arada 2 ay sonra seğirmeli 3 yılım geçmiş olacak.saygılar abi

 6. Hhh dedi ki:

  Ah takinti adin kadar varmissin 3 yil gecmis olmediysen daha olmezsin merak etme yaa bakk bakmim yazmim dedim zorla yazfirttin bana benmde 1 yil 5 ay oldu 17 gundur cotoles kullanyrm smdilik hc bi fark yok beklyrm

 7. Takıntı dedi ki:

  Hhh benim baya hafiflemişti ama bu son olarak sağ kolumda dirseğin ters tarafı yani kolun iç kısmında pıt pıt durmadan atıyor. Evet 3 sene oldu 8 tane temiz emg var elimde hemde 4 tanesi üni hastanesi proflarından ama içim hiç rahatlamıyo.bu sürekli olması als belirtisi yazıyo. Ya seğirip geçse tamamda hiç durmuyo

 8. Takıntı dedi ki:

  Veyselllll abiiiii nerdesin ?

 9. sule dedi ki:

  Yaşadıklarını ben iki aydir yasıyorum dil bile seyiriyor ben de ,bir sürü temiz emg varmis hala korkuyon korkması gereken benim veya benim gibiler

 10. Takıntı dedi ki:

  Senin hep aynı yerde seğirmen varmı devamlı?senin emg yapılmadımı sule?

 11. sule dedi ki:

  Yok değişiyor yerleri 3 tane yapildi ama bilmiyorum endise devam

 12. Takıntı dedi ki:

  Ee madem seninde emg ler temiz sen niye rahat değilsin?

 13. Veysel dere (iron man) dedi ki:

  Takıntı burda cinsiyetini çözemediğim tek insansın

 14. Veysel dere (iron man) dedi ki:

  17 günde antidepresandan sonuç bekleyen bir jenerasyon var bende yazmim yazmim diyorum var olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşatıyorsunuz bana… beyin yakan cümleler kuruyorsunuz

 15. Takıntı dedi ki:

  Veysel abi erkek abi erkek .yeminle erkeğim. Şu sorduğum soruya bi cevap ver delircem ya.aynı kolda aynı yerde seğirme ne zaman baksam atıyo damar gibi nedir abi bu? Sende de oldumu böyle sabit yerde seğirme?3 yıl olcak abi 2 ay sonra 6 ay önce son emg temiz. Ne olacak abi bu seğirmem başka şikayetim yok.

 16. sule dedi ki:

  Başka bir belirtin yoksa ve üzerinden o kadar zaman gecmisse bfs diyorlar ona zararsızdır bence

 17. Veysel dere (iron man) dedi ki:

  Takıntı tek basına seğirme als için belirleyici değildir 3 sene gecmiş kapat şu defteri evet benimde zamanında o tür seğirmelerim cok oldu

 18. zeynep dedi ki:

  Bende vucudumda bi seyirmeden dolayi Internete baktim bakmaz olaydim Karsima direk Als cikti be heryerim seyirdi anksiyete de yasiyorum ayni zamanda ve benide cok korkuttu bu internetten denen illet

  • Gül dedi ki:

   Aynı şeyi ben de yaptım yapmaz olsaydım aynen.şimdi yutma güçlüğü olur diye makale okudum aynısı oluyor.çok korkuyorum.psikiyatriste gidicem galiba

  • sule dedi ki:

   Şimdi nasılsınız

   • Gül dedi ki:

    Ya yutma güçlüğü falan azaldı psikiyatriye gittim.internetten hastalık bakmayı kesinlikle yasakladı.ilaç verdi inş işe yarar.nörologa gitmeni tavsiye etmiyorum dedi.yüzde 90 psikolojik dedi ama ara sıra seğirmeler oluyor tabi ,yürüyünce ve ayakta çok durunca ağrı ve kasılma da var.Siz nasıl oldunuz

    • sule dedi ki:

     Ben de psikiyatriye gittim size söylenenlerin aynisini dedi ve cok hafif bir hap verdi nörologo gitme dedi yasakladi o da ama hap kullanmama ragmen düşüncelerim degismiyor ve segirmelerde geçmiyor daha yeni basladim ama bilmiyorum hakkimizda hayırlısı

 19. Hhh dedi ki:

  Haplarnzn ismi ne kizlar bende citoles kyllanyrm tam 3 hafta oldu 10mg bendede bi farklilik yok smdilik

 20. sule dedi ki:

  Esmax mi ne hafif veriyom ama tedavin uzun sürebilir dedi ben de yeni kullanıyom bir fark yok

 21. Kadir dedi ki:

  Benimde sağ gözümde 1 aydır seğirme vardı sonra vücudumda kısa kısa swgirmelwr hissediyorum bir de dilimde uyuşma gibi bisey oldu

 22. Kadir dedi ki:

  Kimse yokmu arkadaşlar buralarda ben de gittim mr ve emg çektiler psikolojik hap verdiler

 23. Kadir dedi ki:

  Gül doktora gittin mi yutkunma güçlüğü var bende de

  • Gül dedi ki:

   Ben psikiyatriye gittim ilaç kullanıyorum ama geçmedi seğirme.stres yaşadım geçen hafta çok yoğun o yüzden tekrar başladı.yutkunma güçlüğü de bazen aklıma gelirse oluyor yoksa Yok.nörologa gitmedim

 24. sule dedi ki:

  Emg normal çıktıktan sonra doktorun direkt mi psikolojik dedi

 25. sule dedi ki:

  Ben aynıyım ya ama artik takmıyorum sen

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: