Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

20.163 Yorum

 1. Bahar Alkan dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba size seğirmeler hakkında bilgi vermek istiyorum

 2. Ümit dedi ki:

  Şimdi bazı arkadaşlar kızacak neden araştırıyorsun hala diye. Ama durumum iyi değil ve çözüm bulamıyorum.
  ALS belirtileri ile ilgili okuduğum yazıların ve izlediğim videoların yüzde 99 unda ilk belirti olarak seğirme ve kramplardan bahsediliyor. Yani buradaki bilgili arkadaşların dediği gibi seğirmelerin sonraki süreçlerde olduğunu yazan ya da söyleyen yok. Hemen hepsinin dediği şey, kaslarda güçsüzlük, seğirme ve kramp olarak başladığı. Bir videoda sadece bir elde ya da ayakta kas erimesi ile başladığı söylendi. Bir de kaslarda güçsüzlük yorgunluk ile başladığı aylar yada yıllar sonra elde yada ayakta düşme kullanamama durumu olduğunu, bu sürecin yıllar alabildiğini söyleyen doktorlar bile var. Durum böyle olunca insan bu illet hastalığı aklından çıkaramıyor. Yani kesin olarak, önce kas erimesi, eli ya da ayağı kullanamama, sonrasında seğirme başlar diyen yok. Ömer ya da diğer site yetkilileri lütfen bana kızmasın. Durum böyle olunca insanlar haklı olarak ALS ye takılıp kalıyor.
  Dört aydır seğirmelerim devam ediyor. Yazdan beri tam on kilo verdim. Çok zayıfladım. Aylardır gece terlemelerim var. Gündüzleri de terleme bacaklarımda devam ediyor. Kollarım güçsüzleşti. Her gün kendimi denemekten yoruldum. Ara sıra gidip dambıl kaldırıyorum. Ellerimle parmaklarımla hokkabaz gibi hareketler yapıyorum. Ara sıra ayaklarımda uyuşmalar karıncalanmalar oluyor. Hayatım alt üst oldu. Ne evde ne de iş yerinde huzurum kalmadı. Kendimi hiç bir şeye veremiyorum. Hayata küstüm resmen. Ve çözüm bulamıyorum. Benim sıkıntılarımın, seğirmelerimin strese dayalı olmadığını düşünüyorum. Başka bir sorun var ama bulamıyorum.

 3. Ömer dedi ki:

  Ümit fıtıktan şüpelenmedim şuan stresten delirmek üzeresin buda sinir sistemini hassaslaştırıyor çabuk yorulma telefonla konuşurken kol uyuşması ayaklarda uyuşma karıncalanma kaslarda kramp sert yere oturunca popon uyuşur daha fazla strese girersen yüzün ve vücudun uyuşur dahaçok şeyler olacak kendini kontrol altına almak zorundasın benimle konuşmak istersen 05435301714

  • Ümit dedi ki:

   Ömer cevap için teşekkür ederim. Bu beladan nasıl kurtulurum bilemiyorum. Ben de numaramı paylaşmayı düşünüyordum, sen önce davrandın. Müsait bir zamanda iletişime geçerim. Tekrar teşekkürler.

 4. veysel dere (iron man) dedi ki:

  BEN BIR ELMA AGACI GÖSTERİYORUM O ELMA AGACINDAN BİR ELMA KOPARIYORUM BİR MASAYA KOYUYORUM BAKIN BU ELMA DİYORUM SİZ ISRARLA YOK HAYIR BU ARMUT DİYORSUNUZ
  ISRARLA ALS SEĞİRME İLE BASLAR DİYORSUNUZ ISRARLA ALS DE MOTOR SİNİRLER ÖLMEYE BASLAMAYA YÜZ TUTTUGUNDA SEĞİRME BASLAR GERCEGİNİ RED EDİYORSUNUZ NE DİYEYİM
  BU DURUMDA SAMPİYON SİZSİNİZ
  BEN PES EDİYORUM

 5. veysel dere (iron man) dedi ki:

  zaten als hastalarıda ara sıra spor salonuna gidip dumbıl kaldırıyor dimi ??
  her cümlenızde bazen ve ara sıra dıye ıfadeler kullanıyorsunuz bütün als hastalarında bu saydıklarınız ara sıra oluyor dımı ???

  als gelır tam gaz dewam eder ılerleyıcıdır
  ara sıra yok bazen yok
  vardır ve sonuca hızla götürür
  yavas ılerleyen normlarıda vadır
  yavas ılerler ama mutlaka bır uzuvu tutmustur hareketler kısıtlanmıstır motor becerı kayıpları baslmıstır

 6. veysel dere (iron man) dedi ki:

  son olarak sunu eklım cogu kısı burda dıyorkı ya basındaysam olayın bunun bası da bellı sonuda basladıgını emın olun kısa sürede barız anlarsınız sonu ortada zaten söylemeye gerek yok
  ıkıncı en cok konusulan sayfanın basından berı als hastaları var evet 2 sene gecmesıne ragmen halen y,ürüyor denılıyor ve halen yemek yıyordur yardım almadan,,,
  ıste bu hastalar 2 sene sonra senın benım gıbı hareket edemıyorlar
  gelın görünkı nasıl yürüyor ne zorluklarla yemek yıyor spastıke yürüyüs biçimini çoktan almıstır yemek yerkende kasıgı agzına götürmesı 15 20 sanıyesını alıyordur bu eylemlerı belkıde kalan %20 %30 motor nöron ıle yapıyordur tutulum kısıtlama motor becerı kayıpları hat safhadadır
  sız sımdı oturun aradakı farkı düsünün sonra ben als oldum dıyın

  kendınızı korkutmayı bırakın
  saglıcakla

  • Erdogan Sara dedi ki:

   Veysel bey acil birsey sormam lazim bu patella refleksinin canli olmasi birsey ifade ediyor mu

 7. Ömer dedi ki:

  1yıl önce yorum yapan Zeynep bacım sana ALS ile yaşamak adlı kitap vermişlerdi hastalık ne imiş belli oldumu nasılsın durumunu paylaşırmısın formu okursan geçmiş olsun

 8. Burak dedi ki:

  Merhaba tam 40 ay oldu seğirme başlayalı hala seğiriyorum , şimdilerde sol omuz kol ve sol bacak sızlaması başladı yeni ne yapıcam bilmıyorum als den 40 aydır korkuyorum hala devam ediyo konuşmak istryen olursa 0555 100 55 53

 9. Erdoğan dedi ki:

  Merhaba arkadaslar bende de baldırlarımda segirmeler ayaklarda uyusmalar var, bende fituklarda var belde hangisinden cozemiyorum, diger yerlerde segirme cok nadir, bu segirmeleri farkedince kaygidan anksiyete de bulasti, lakin hafif duzeyde gibu sicak basmasi oluyor, lutfen goruslerinizi yazin neyi yasiyorum.

 10. Ömer dedi ki:

  Erdoğan Burak bırakın herşeyi oluruna stresten muhtemelen vücudunuzu dinlemeyin bir segirme oldumu evvel Allah geçer deyin geçer uyuşma stres veya b12 eksikliği sebebiyle olur herşeyi ALS ye bağlamayın

 11. Erdogan Sara dedi ki:

  Omer takma degil de bende fitik da var o mu neden oluyor o yuzden ortada kaliyorum

 12. Bahar Alkan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar benim seğirmelerimin sebebi ani kan şekeri düşmesi hipoglisemi çıktı.

 13. Bahar Alkan dedi ki:

  Seğirme sebepleri kaygı. Takıntı. Psikolojik. Herkes turp gibi. Lütfen günde on bin kez ben sağlıklıyım diye tekrar edin

 14. Erkan Ata dedi ki:

  Arkadaslara yaklasik iki yildir bir dizi sikayetlerim var.Ilk önce sik kücük tuvalete cikma istegi ve sonradinda gelisen parmak ve kol agrilari ve kas segirmeleri
  Ozel bir noroliji kliniginde zum tetkitler yapildi bir sey cikmadi Ancak sikayetlerim artarak devam ediyor
  Iki ay önce bir sinir doktoruna gittm
  Fiziksel muayene ve kolda ayakta emg yapti bir seyin yok dedi..
  Gülermisin aglarmisin
  Yani kisacasi Kemal Sunal in dedigi gibi
  Simdi Ben ne yapayim…

 15. Erdogan Sara dedi ki:

  Baldırlarda sürekli segirmeler ayaklarda uyusmalar varmi

 16. Erdogan Sara dedi ki:

  Arkadaslar merhaba ben bel fitigi olduktan sonra sanirim strese girdim hasta oldum, ameliyat olacagim vs korkulariyla bir muddet sonta baldırlarda segirmeler basladi. Farkedince korktum, arastirdim aks panikledim hastaneye gittim beyin cerrahi mr bakti, bu fitiknyapmaz dedi. Reflekse bakti dizdeki canli norolojiye sevk etti, beyin, sirt, boyin mr, emg istendi, tabi bu iki hafta zaman aldi endise tavannyapti hop anksiyete belirtileri firladi. Sonra sonuclar temiz, ben ikna olmadim ozel bir hastanede tekrar beyinciye fitik dedim yapmaz dedi, emg cektirdim temiz cikti, tanifigim nöroloji doktoruna gittim, kesinlikle norolojik nir sey yok antidepresan yazdi, en son fizyoterapiste gittim tedavi aldim belden degil dedi. Als korkusu cok kisa sure yasadim ondan sonra hic aklima gelmedi. Ben hep acaba belden mi diye tereddut ettim sadece bacaklarda diye, diger yerlerimde de türlü belirtiler olmuştu ama onlari hoc takmadim ve kayboldular. Vitamin, minarel ve saglikli beslenmenin cok etkili oldugunu gordum antidepresandan bile etkililer. Sonuc itibariyle ortada hicbirsey yokken dusuncelerimle yarattim bunj ve ancak yine dusuncelerimle degistirebilirim. Heoimiz icin gecerli olan bu. Psikiyatrist bana demişti ki farz etki Ankarada yasiyorsun tusunami olacak diye kendini korkutmussun.

 17. Ezgi dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba umarım hala burdasınızdır.Önce kendimi tanıtayım 26 yaşındayım ve 1.5 yıllık evliyim kocamı çok seviyorum ve onunla ileride yapmak istediğim bir sürü şey var. Fakat benim de bi ay önce nöbet şeklinde titremelerim oldu yarım saat bi saat sürüyordu sonra nöroloji ye gittim EEG m bozuk çıktı epilepsi olabilir dedi ama başka birşey demedi tekrar başka bi nörolağa gittim ama bu süre zarfında seğirmelerim başladı ve ben de hepimizin yaptığı gibi araştırmaya başladım benim seğirmelerim de sol tarafta yoğun fakat diğer her yerim de seğiriyor bacağım kolum kalçam karnım dudağım vs. Diğer doktorda EEG m normal çıktı fakat seğirmelerimi söylediğim ve emg yaptırdım iğneli aslında 4 yıl önce anksiyete tedavisi gördüm ve psikolojik olabileceğini düşündüm hep ama çok stresliydim ve sol kolumda problem çıktı hafif ama çıktı doktorum bence sen de als yok ama yine de bi ay sonra tekrar gel emg yapalım dedi bu arada benimde MR larım ve diğer tahlillerim temiz ben yine başka bi nörolog dan randevu aldım ama hiç rahat değilim ve kollarım da ağırlık hissediyorum tam olarak ifade edemiyorum tek temennim inşallah psikolojiktir ama emg m temiz çıksaydı sizin kadar düşünmezdim fakat şimdi çok korkuyorum hergğn ağlıyorum geceleri uyuyamıyorum perişan oldum , inançlı bi insanımdır Allah dan gelene yapacak hiç birşeyimiz yok benim için de dua edin sonuçlarım temiz çıksın siz de eğer temizse sonuçlarınız lütfen artık kendinizi yormayın sağlıcakla kalın

  • şule dedi ki:

   Eminim temiz çıkacak lütfen üzme kendini çok gençsin brn de 21 yaşındayım bu illet bulaştı gitmiyor araştırmak yerine akışına bırak olacağı varsa olur şu anın tadını çıkar

   • Ezgi dedi ki:

    Güzel dileklerin için teşekkür ederim , insanın kendisiyle aynı sıkıntıları yaşayıp konuşabileceği birisinin olması çok güzel umarım benim için de herşey yolunda gider hepimiz için , benim gibi emg sinde sadece bi yerde problemi çıkıp ama bu malum hastalığı olmayan arkadaşlar varsa paylaşırsa kendimi daha mutlu hissederim hepimiz için hayırlısı olsun

 18. Bulut dedi ki:

  Ah arkadaslar ah, buraya ilk girdiğimde sene 2017’ydi, şimdi neredeyse 2021’e giriyoruz. Üstte Ezgi arkadaşımın yazdığını gördüm, bildirimlerim açık olduğu için tekrar burada sizlere selam vermek istedim. Arkadaşlar korktuğumuz ALS hastalığı hiçbirimizin şikayetleriyle uzaktan yakından alakalı bile değil. Yüreğinizi ferah tutun. Vücudunuzdaki adrenalin seviyesi düştükçe segirmeleriniz de azalacaktır. Ben yine segiriyorum, çok doğal bir şey. Buna alışın yani, zaten alışacaksınız fakat şu an içinizdeki o korku buna müsaade etmiyor. Nörolog nörolog gezmek yerine içinizin rahat etmesi için 1 kez testinizi yaptırın ve soluğu psikiyatrda alın. Ayda 1 emg yaptırılmaz, bunu tavsiye eden doktor gerizekalıdır, kusura bakmayın. Kimler kimlerle görüştüm bu süreç boyunca, emg işin fasa fiso boyutu. Emg hastalığı tanimlamaz, sadece onaylar. Ezgi sen de yüreğini ferah tut, özellikle yazmak istedim çünkü ben de bu illete bulaştığımda 21 yaşındaydım. Netten bir sürü şey okurdum. Yok Hawking 21 yaşında yakalanmış bu hastalığa, ben de kesin yakalandım o zaman vs diye. Emin ol, bu kadar sene geçti. Şu an tek üzüldüğüm şey o güzelim üniversite yıllarını bir hiç uğruna yok etmem. Zaman geri sarilmiyor maalesef, hickimsenin bir şeyi yok, lütfen içinizdeki felaket tellalını susturmaya çalışın ve yaşamınızdan yeniden keyif almaya bakın. Söylediklerim tuhaf gelebilir ama ben de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyordum, bu korkunun ötesi yok düzelemem diyordum ama düzeliyorsunuz. Her şey yoluna girecek. Tekrar selamlar herkese

  • Ezgi dedi ki:

   Teşekkür ederim yazdığın için dediğim gibi Sol kolumda biraz problem çıkması korkuttu beni umarım dediğiniz gibi olur ve birşey çıkmaz , iyi şeyler düşünüp unutmak için çaba sarfediyorum çok bugün gittim psikiyatriye belki sakinlerim diye herşeyin yoluna girmesi tek temennim tekrar sağolun

 19. Ömer dedi ki:

  Ezgi ben senden beter durum dayım dilim bile seyiriyor yukardaki yazımı okudun ise rahatlaman lazımdı bak sana bı tavsiye kendini kötü hissettiğin zaman Tetris oyunu oyna en basit olanı indir telefona 15 dakka sonra segirmeler ve diğer problem Ler azalacak ozaman düşün nasıl olurda rahat lama olur çünkü stres azaldı segirme de azaldı yani sorun stres sen stresli değilim desende aslında vücudun stresli sen farkında değil sin yürüyüş yap Tetris gibi beyni yormayan ama meşgul eden oyunlar oyna yoga yap bol su iç vitaminlerin tammı kontrol et birßeylerle meşgul ol ve hastalık düşünme beynini yönet oseni yönetmesin.şimdi hani komedi filmi seyredince gülüyorsun acıklı bı filim seni ağlatır bunları sen yapmıyorsun beyin yapıyor Kendini hasta sandığın için her geçen gün kötüye gidiyor birseğirme olunca ya bak gene seyiriyorum aha elim kaslarım ağrıyor bak ALS belirtileri deme deki amaaaan geçer de böyle yaparsan 10 gün içinde piskolojin düzelir sonra vücudun normale döner ne yaparsan yaptın bu ALS yi aklından çıkaramadıysan selectra 50 ml anti depresan seni toparlar etkisini 1 ay sonra hissedersin ALS d.e.g.i.l.s.i.n benim işim çok sitresli bu yüzden ben senden beterim ama ALS yi takmıyorum yoksa ALS bataklığına düşerim bu bataklıktan çıkmak çok zordur sen şu an ALS değil sin ama o bataklıktasın internette araştırma yaptığın sürece bataklıktan çıkmak mümkün değil .1nette araştırmaları bırak 2 herhangi bir semptom da amaaan geçer de işine bak 3 hacamat yaptır 4 tahlil yaptır vitaminlerin magnezyum şeker ve rütun kan tahlilleri ne baktır eksikleri tamamla 5kendini mutlu edecek şeyler yap stresten kurtulmak için elimden geleni yap geçmiş olsun

 20. Ömer dedi ki:

  Bu forumda olan arkadaşlar hepiniz ben dahil aynı problemi çözmeye çalışıyoruz ben çözdüm elhamdülillah problemin çözümü 2 hamle .1 kan seviyeniz iyi ise 3 ayda bir usulüne uygun hacamat 3 ayda bir dedi isem ömür boyunca değil 1yıl için.bu uygulama vücudun zehirli maddelerin detoksu ve birçok hastalığın vücudtan temizlenme işlemi…sonrası yılda 1 kez hacamat için özel günde hacamat yapın böylece sağlıklı kalırsınız aile ve ana baba nıza da yaptırın bu peygamber efendimizin tavsiyesi dir sünnet tir…2. hamle bir semptom olunca vücudumuzda aha bak işte seğirmelerim işte uyuşma karıncalanma kaslarda kramp ağrı huzursuzluk bak ALS belirtileri eyvah telefonu getir internette bibakiyim ne yapmalıyım.. sakın böyle yapmayın doğru hareket amaaan geçer deyin geçin işinize bakın sanki hiçbir şey yok gibi .şimdi neden böyle yapcaz nedenini açıklıyorum bakın bı semptom olunca aklınız oraya odaklanır ne oluyor diye siz amaaaan geçer deyince beyin o problemi kapatiyo yoluna devam ediyo ama Allah halla bu niye böyle oldu ki acaba ALS mi yoksa MS mi neyapsam gibi şeyler düşünürseniz beyin problemi kapatmıyor çözmeye çalışıyor çözemiyor ve hastalık bataklığına hoşgeldiniz…….öylesine bı bakayım dedim baktım burası karışmış zaman harcayıp yardımcı olmak istedim sizde bu yazıları okuyunca uygulayın bari harcadıgim zaman bı işe yarasın Dr sizsiniz size sizden başkası yardım edemez hadi kendinize yardım edin………..

  • Ömer dedi ki:

   Eski yorumlarım duruyor bı geri sayfada yeni arkadaşlar oradaki yazılarım size faydalı olacaktır.geçmiş olsun

  • Ezgi dedi ki:

   Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler hacamat konusunu ben de düşünüyorum iyi geldiğini birçok kişiden duydum ama Demir eksikliğim yaptırmalımıyım bilmiyorum yorumlarınızı okudum sık sık girip bakıyorum bana iyi geldi tabiki şikayetlerim geçmedi ama çöküşümü engelledi daha umutlu bakmayı öğrendim daha doğrusu öğrenmeye çalışıyorum içimdeki korku büyük içim rahatlamıyor ama çaba sarfediyorum o yüzden teşekkürler

 21. Fuat öztürk dedi ki:

  İlk zamanlarda sizle aynı belirtiler yaşadım ve şimdi MS ön tanısı aldım ve ben mahvoldum.6 aylık kızım alzehemir hastası annemle beraber hayatın tokatını yedim.

  • Ezgi dedi ki:

   Çok geçmiş olsun umarım değilsinizdir kendinizi üzmeyin çocukluk arkadaşım MS hastası ve sağlığı gayet yerinde belli zamanlar da ataklar olması dışında (asla küçümsemiyorum ) ailenizle sevdiklerinizle mutlu bi hayatınız olacak hiç üzülmeyin sizin için eğer netflix kullanıyorsanız şifa isimli bi belgesel önerebilirim diğer arkadaşlarım için de stresin nasıl fizyolojik etkileri olabileceğini anlatıyor

 22. Ömer dedi ki:

  Fuat geçmiş olsun ön tanı MS şüphesi demek MS olduğunu göstermez beyin mr da plaklar yoksa diğer testler de temizse bişey yok hasta olmadan hastayim deme kızın küçük Allah büyüktür beyin gelişimi ile düzelir inşallah bu dünyada herşey başımıza gelebilir sabır edelim şifa Allah’tan Allah şifa versin

 23. Ezgi dedi ki:

  Arkadaşlar tekrar merhaba çok güzel ve motive edici şeyler yazmışsınız hepinize çok teşekkür ederim bugün psikiyatriye gittim çünkü kendi başıma aşabileceğimi düşünmüyorum ilaç kullanımına başlayacağım tabiki nörolojiye tekrar gideceğim ama o zamana kadar belki uykularım düzelir dedim hepimizin aynı şeyleri yaşadığımızı biliyorum beni sadece emg im deki sorun endişe ettirmişti umarım ondan da birşey çıkmaz bazen seyiren yerlerimi koparıp atmak istiyorum çok sinirleniyorum bide bazen kaşındırıyor beni anlamıyorum ne olduğunu herşey Allah tan başımıza ne gelirse çekmek zorundayız sabretmek zorundayız hepimiz için inşallah güzel şeyler Allah hepimize şifa versin

 24. Erdoğan dedi ki:

  Arkadaslar o zaman son olarak bana da yorum yapin als korkum yok, zamaninda emg dahil tetkikler temizdi, daha gitmedim. Sizden fatkki bende bekde fitiklar var ve biri sinire baski yapan, ayakkarda uyusmalar karıncalanmalar baldırlarda segirmeler var. Buna bagki olur mu yoksa stres anksiyete fibi psikolojik nedenler mi tesekkur ederim.

 25. Nitroxs dedi ki:

  Hepimiz aynı şeyi yaşıyoruz. Kaç tane dr gitsekte kaç tane temiz emg alsakta aklımızdan çıkmıyor. İzmirde olan var mı tecrübelerimizi ve çarelerini tartışıp destek olalım birbirimize. Mail yazın bana nitroxs@gmail.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: