2014 Yerel Seçimleri – Trabzon

Ankara ve İstanbul’dan sonra son olarak memleketim Trabzon’u yazmak istiyorum. İzmir için bir şey yazmaya gerek yok. Her ne kadar Akp tanıdık güçlü bir aday çıkarsa da İzmir’i kazanma olasılığı yok.

Trabzon da yeni çıkan büyükşehir yasası ile bütün şehir olarak seçime girecek. Daha önce merkez ilçe düzeyinde olan belediye başkanlığı artık ilçelerle birlikte büyükşehir belediye başkanlığı oldu. Merkez ilçe de Ortahisar oldu.

Ortahisar’da Akp’nin adayı parti kurucularından avukat Ahmet Metin Genç. Recep Tayyip Erdoğan ile yıldızı bir türlü barışmayan bir aday. 2007 yılındaki genel seçimlerde Trabzon’daki Akp aday adayları arasındaki eğilim yoklamasında birinci sırada çıkmasına rağmen 7.sıradan milletvekili adayı gösterildi ve seçilemedi. 2009 yılında Erdoğan kendisine il başkanlığı için aday olmamasını söylemesine rağmen aday oldu ve kazandı. Ancak 5 ay sonra genel merkez tarafından görevden alındı. 2011 yılındaki genel seçimler için yapılan eğilim yoklamasında Erdoğan Bayraktar’ın bile önünde çıkmasına rağmen milletvekili adaylığı listesine alınmadı. Ve 2014 yerel seçimleri için şimdi Ortahisar belediye başkan adayı.

Chp’nin adayı Nazım Özcan’ın adını ilk kez aday gösterildiğinde duydum. Zannedersem Chp yönetiminin de kendisinden pek haberi yok ki parti web sitesine girdiğimde ismi ve eğitim durumu dışında hiç bir bilgiye rastlamadım. Anlaşılan o ki Chp Ortahisar’dan vazgeçmiş.

Mhp’nin adayı ise Osman Abanoz. 2004 yılında Akp’den belediye başkanı aday adayı idi. Son düzlüğe Mazhar Yıldırımhan ile çıkan Abanoz, genel merkez tarafından tercih edilmeyince Akp ile olan birlikteliği sona erdi. Akp için şüphesiz yanlış bir karardı, çünkü tercih ettikleri aday da Volkan Canalioğlu’na karşı seçimi kaybetmişti. Ortahisar’da yarış Akp ile Mhp arasında geçecektir. Bir tahmin yapmak gerekirse Ahmet Metin Genç’in kazanmaya yakın olduğunu düşünüyorum.

Son yerel seçimlerde mevcut belediye başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Akp % 48 oy almıştı. Önceki dönem belediye başkanı Chp’li Volkan Canalioğlu ise oylarını artırmasına rağmen % 41 oyda kalarak seçimi kaybetmişti. 2014 seçimlerinin yine bu ikili arasında geçeceği ortada ancak bu sefer Mhp’nin daha sağlam bir adayı var: Hüseyin Örs. Üniversitenin sevilen bir öğretim üyesi. Öğrencilerle arası gayet iyidir. Kendisi ve ailesi Dyp tabanlıdır.

Seçimlerin kaderini etkileyecek olan büyükşehir yasası ile tüm ilçeler büyükşehir için oy kullanacak. Trabzon ilçeleri ağırlıklı olarak Akp’li olduğu için bu yasa en çok onlara fayda sağlayacaktır. 2009 yerel seçimlerine kıyasla Trabzon için Chp’nin işi çok daha zor. Açık konuşmak gerekirse Chp’nin sadece Ortahisar’dan değil, Trabzon’dan da en azından şimdilik vazgeçtiğini söyleyebilirim. Volkan Canalioğlu şüphesiz sevilen bir aday ancak özellikle kırsal kesimin de söz sahibi olacağı bu seçimde bana kalırsa silik bir seçim çalışmasına imza atıyor.

Trabzon ile ilgili yapılan anketlerde Akp önde görünüyor. Sadece Gezici Araştırma’nın 12 Mart tarihli anketinde Chp 3 puan farkla önde çıktı. Trabzonlular için en önemli hususun Trabzonspor olduğu ortada. Buna rağmen 2011 seçimlerinde görüldüğü gibi Trabzonspor’a yapılanlar seçim sonuçlarını hiç bir şekilde etkilemiyor. Şike sürecindeki son durum da seçimleri etkilemeyecektir. Adet yerini bulsun;

Akp: % 39
Chp: % 37
Mhp: % 16

Türkiye geneli için de bir tahmin yapayım:

Akp: % 36
Chp: % 27
Mhp: % 18
HBdp: % 7

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

2 Yorum

  1. CAMBAZ dedi ki:

    Zafer gene milletin. Tahminlerinde fena uçmuşsun.%36 demişsin Ak parti için… Ne diyeyim geçmiş olsun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: