Mavi’den Kırmızıya Geçtim. Pişmanım

Mavi operatörüne ait bir hattım vardı. Bana göre gayet uygun bir fiyat ile her yerde sorunsuz olarak kullanıyordum. Çok imkanlı bir tarifede değildim. Her yöne 120 dakika 25 TL civarı idi. Ara sıra aşıyordum limiti ama anlayacağınız hiç bir şikayetim yoktu. Büroda ailenin 3 üyesi ve her üyenin eşleri de Mavi kullanıyordu. Bir gün kırmızı operatöründen bir eleman geldi ve bir teklif yaptı. Ayda 30 TL karşılığında her yöne 1000 dakika konuşma vaad etti. Aslında 1000 dakikaya hiç ihtiyacımız yoktu.

Kendisine kırmızı ile ilgili çekincelerimizi söyledik. Telefonunu gösterdi “bakın mükemmel çekiyor” dedi. Kabul ettik. 1 sene de taahhüt verdik. Ne için? 500 dakikası 29 TL + 500 dk daha 1 TL ama taahhütlü idi. Atladık. Evet tam olarak atladık bu imkana. Şimdi sorun ne peki?

Şöyle ki şehrin her noktasında tam olarak çeken telefon sürekli gittiğim süpermarkete girince çekmez oluyor. Büroda şehrin göbeğinde telefon zar zor çekiyor. Konuşurken karşıdaki sesimi alamıyor, ben onu duyamıyorum. Yer yer de bağlantı kesiliyor. İptal da edilemiyor çünkü taahhüt söz konusu olduğu için yarıda iptal edilirse her ay için 10 TL daha istiyorlar. Nerden baksan 6-7 ay oldu. 1 sene geçsin çabucak Mavi’ye geri döneceğim.

Hayatımda hiç bu kadar pişman olduğum bir karar almamıştım. Ha tabi buna birinci dünya problemleri derler ama çok can sıkıcı. Çıkarılacak ders ise her zaman daha fazlasını istemek bazen elindekileri de kaybetmene sebep olur. sldfjsişldsf

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

2 Yorum

  1. Eren dedi ki:

    Ben de maviden android bir telefon için 2 sene daha taahhüt verdim. Zaten 12 senedir bu maviyi kullanıyordum. 14 sene olsa ne olur la dedim aldım, memnun muyum dersen ehh derim.

  2. OziloZ dedi ki:

    Mavi candır ya. Ben de maviye verirdim. Taahhüt.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: