Tesmer’in e-use Saçmalığı

Öncelikle konuya bihaber olanlara -her ne kadar bu yazıyı okumayacak olsalar da- olayı anlatayım. SMMM olmak için İşletme, İktisat, Maliye gibi bir bölümden mezun olanlar “staja başlama” adı altında bir sınava girerler. Sınavı TESMER (Temel Eğitim ve Staj Merkezi) düzenler. Bu sınavda 4 senelik üniversite yaşamınızda öğrendikleriniz test edilir. 60 ve üzeri alırsanız “staja başlamaya” hak kazanırsınız. Asıl çile işte bu noktada başlar. e-use adı verilen uzaktan eğitime tabi tutulursunuz. Bu eğitim şöyledir: Stajınız süresince belirli periyodlarla size cdler gönderilir ve içeriğindeki konuları okuduğunuz denetlenir. Her cd’nin sonunda da mini bir sınava tabi tutulursunuz. Başarılı olunca yeni cdye geçersiniz. “Eee ne var bunda” diyebilirsiniz. Bakın ne var..

Cd içeriği belli başlı konular içerir ve her konu slayt gösterisi eşliğinde sesli olarak anlatılır. Bir sonraki slayta geçebilmek için anlatıcının anlatımını bitirmesi gerekir. Yani anlatıcı slaytta yazan cümleleri okusa dahi; o susmadan yeni slayta geçemezsiniz. Tabi bu bekleme zorunluluğundan otomatik olarak tıklayan programlarla kurtulunabiliyor ama niye? Ne gerek var kullanıcıyı böyle bir hileye başvurmak zorunda bırakmaya?

İlk olarak bu işin tamamen para kazanmak için yapıldığını düşünüyorum. Binlerce stajyerden 3 yıl için 450 TL alıyorlar. Toplam miktarı siz hesaplayın artık. Hani çok üstün bir teknoloji olsa kabul edeceğim ama altı üstü 50 kuruşluk cdler. Yani bu kadar özensiz ve anlamsız yapılan bir işin başka bir amacı olamaz. Eğitimin slayt gösterisi yapılmasının sebebi kullanıcıların konuları okuyup okumadığını takip etmek. Ne kadar saçma değil mi? 4 yıl zaten bu dersleri gördük. Yetmedi bir de sınava girip konuyu bildiğimizi ispatladık. Bu da yetmiyor konuları okuyup okumadığımız denetleniyor. O da yetmiyor sonunda küçük sınavlara giriyoruz. Yine yetmiyor smmm sınavına giriyoruz. Piyasada çok sayıda muhasebeci olsun da istemiyorsunuz. Çünkü muhasebeci sayısı artarsa pastadan alınan dilim de azalır. Bu da eski/mevcut smmm’ler arasında tepkilere sebep olabilir. Bu olası tepkilerin önüne geçebilmek için de adayın önüne angaryalar yığıyorsunuz.

Eğer ben muhasebeci olacaksam ve bilgilerim yetersizse cd’de yer alan konuları zaten okurum. E ben bunları zaten biliyorsam -ki adım gibi eminim bir çok aday okuduklarının %90’ını zaten biliyordur- neden beni tekrar aynı konuları okumak ya da hile yapmak zorunda bırakıyorsun? Bırak isteyen okusun isteyen okumasın. Eğer yeterli bilgi sahibi değilse zaten sınavda elenecektir.

Hadi bu eğitim yöntemini kabul ettik. Bari içeriği, sunumu düzgün olsaydı. Anlatıcılarda bir standart yok. Kimi sadece slayttakileri okurken kimisi kendinden bir şeyler katıyor, kimisi aynı anlama gelen 3 cümleyi sanki gerizekalıymışız gibi tekrar ediyor. Kimisinin sesi boğuk, kimisi kelimeleri yutuyor. Eh bize de ya sesi kısıp anlatım bitince ileriye tıklamak, ya da otomatik tıklayan programları kullanmak kalıyor. Üstüne üstlük bu eziyete 450 TL para ödüyoruz. Ayrıca biz adaylar zaten bir SMMM ya da işletmede staj yapıyoruz. Gün boyu çalışıp eve gelince bir de bu saçmalığı dinlemek zorunda mıyız?

E-use sitesinde yazılana göre planlanan yeni yöntem; akıllı sınıflar oluşturmak ve anlatıcı-öğrenci etkileşimi sağlamakmış. Düşünmek bile istemiyorum. Umarım bu olası yeni sistem staj gördüğüm döneme yetişmez. Son olarak; bu gönderilen cdleri ciddiye alarak okuyan var mı? Gerçekten merak ediyorum.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

9 Yorum

 1. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, bahsettiğiniz tıklama programlarına nasıl ulaşırız. Aynı saçmalıkla yüz yüzeyim.

 2. tiryaki dedi ki:

  valla gerçekten yazık.. sırf bu süreç yüzünden meslekten tiksindim.. her aşamada sıkıntı ve stres.. odaların tutumu ve yardımsızlığı da cabası.. bende use suse v4’te stajyerim. online siteden ders izliyorum cd bile yok.. başlarda bende 10 dk bir ileri tuşuna basıp sekmeyi alta alıyordum iş yerinde.. şimdiki geçtiğim staj yerinde interneti serverdan alıyoruz.. neden bilmiyorum ama artık dersler bitene kadar bekletmiyor direkt geçebiliyorum 2 günde 20’ye yakın ders bitirdim 5 sn’de bir atlayabiliyorum tabi okumadan :).. konuya dönecek olursak bir avukat yada doktor gibi serbest meslek erbabı mesleğinde yeterli birikime ulaşmışsa burosunu açıp mesleğini icra edebiliyor.. gel gör ki bizim meslekte, üniyi bitirseniz bile staj başlatma, 3 yıl staj, staj süresinde ünide gördüğümüz deslerin tekarı, ardından tekrar bitirme sınavı adı altın yine bir engel.. gerçekten bilinçli olarak yapılan bir şey bu.. sorsanız mesleki kaliteyi artırmak adına derler ama bu meslek 20 yıl önce neyse 10 yıl öncede aynıydı ve şu anda aynı.. gelen ve gelecek mevzuatlar nedeniyle iş yohunlu nedeniyle kalitenin de giderek düştüğü kanaatindeyim.

 3. kelam dedi ki:

  Merhaba,

  Teos Susev4 tüm bölümler eğitim tamamlama – soru ve cevaplar için benimle iletişime geçin.
  kelamimilli@gmail.com

 4. Mehmet dedi ki:

  http://teossoruvecevaplari.blogspot.com.tr/ burada cevaplar ve teos izleme ile ilgili bilgiler mevcut.

 5. ismail dedi ki:

  dersleri izleyemeyen arkadaşlara yardımcı olabılıırm.

  ismail18uysal@gmail.com

  • Yunus Emre Başkara dedi ki:

   İsmail Bey 8.bölümün cevapları varsa atarmısınız bu saçma site yüzünden kafayı yemek üzereyim

 6. hasan dedi ki:

  tarih 24-02-2018 ve bahsettiğiniz rezillik hala devam etmekte.

 7. İbrahim dedi ki:

  Video izlemeye vaktim yok, hele hele sınavı geçmeye hiç vaktim yok diyorsanız,maile dönüşlerinizi bekliyorum. Cüzi bir fiyat ile Eğitim videoları izlenir ve sınav geçilir.
  tesmer-suse-v4@hotmail.com

 8. mustafaelbir dedi ki:

  Konu hakkında yardımcı olabilirim. Bana ulaşabilirsiniz. Küçük bir kod parçacığı ile pratik şekilde bu videoları bitirebilirsiniz.
  m.mustafaelbir@gmail.com

Bir Cevap Yazın