İşe Yarar Web Siteleri

Bu yazıda pek bilinmeyen ancak herkes için faydalı olabilecek web sitelerini paylaşacağım. Bu konudaki ana kaynaklarım reddit, stumbleupon ve ekşi sözlük.

Drawspace: Resim çizme konusunda çocukluğunuzdan gelen bir yeteneksizliğiniz varsa bu web sitesi size yardımcı olabilir. Basit çizimler, temel bilgiler ücretsiz. Eğer işe yaradığını düşünürseniz ileri seviyeler ücretli olarak sunuluyor.

2017-01-02 21_10_50-Drawspace_ Now everyone can draw

iFixit: Eşya tamiri daima sonuncu olduğumuz bir ata sporu olsa da hep bu şekilde olmak zorunda değil. iFixit, aklınıza gelebilecek hemen hemen her eşyayı nasıl tamir edebileceğinizi anlatıyor.

Doğruluk Payı: Türkiye’deki siyasi aktörlerin daha sorumlu, seçmenlerin ise doğru bilgiye daha rahat ulaşmasına katkı sağlamayı amaçlayan bağıumsız bir organizasyon. Site ekibi Türkiye’de siyaseti etkileyen aktörlerin demeçlerini günlük olarak takip edip, bu demeçlerin doğruluğunu kamuya açık kaynaklardan kontrol ediyor ve okuyucularıyla paylaşıyor.

Teyit: Doğruluk payı ile paralel bir anlayışa sahip olan teyit.org, kapsamını daha geniş tutuyor. Sadece siyasi söylemlerin değil medyada çıkan her konudan manşet haberleri, sosyal ağlarda yayılan dedikoduları araştırarak doğru ya da yanlış olup olmadığı bilgisini kullanıcılarla paylaşıyor.

Google Halka Açık Veriler Gezgini: Asgari ücretlerden internet bağlantı hızlarına kadar pek çok konuda ülkelerin birbirine göre durumunun izlenebileceği tablolar sunan bir google hizmeti. Türkçe veri tabanı kısıtlı ancak sağ üstten ingilizce dilini seçerseniz çok daha farklı tablolara ulaşabilirsiniz.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın