Nexus 7 İncelemesi

1.5 sene önce Reedpad almıştım. Hatta incelemesini de şurada yapmıştım. O dönemler tabletler piyasada yeni yeni yer ediniyordu. Tablet alma fikirlerinin oturmaya başladığı ama yüksek maliyetlerle karşılaşılan bir dönemdi. Teknolojinin hızına yetişmek gerçekten mümkün değil. Alınan bir ürün ertesi sene demode, eski ya da yetersiz hale geliyor. Fakat bu düşünceyle hareket edersek de hiç bir şey satın almamamız gerektiği sonucu ortaya çıkıyor. 1.5 sene önce Reedpad indirimsiz olarak 900 TL civarında idi. Bir kampanya ile 599 TL’ye satın almıştım. Şimdi bakıyorum da fiyatı hâla 499 TL. İlk versiyonunun üzerine üçüncüsü çıktı ama eski kamerasız tableti hâla satın alan var demek ki.

1.5 yaşındaki oğluma oynaması için verdiğim reedpad’in haşat olmasının ardından (işime gelmedi değil) zaten öteden beri gelen yeni tablet alma düşüncemi hayata geçirdim. Mecnun gibi çabucak gaza gelen bir insan olduğum için de seçtiğim tableti yeterli fiyat araştırması yapmadan alıverdim. Telekom’un 24 x 35 TL ve 36 x 25 TL’lik kampanyasından ilk seçenek ile Nexus 7’yi (8 gb) satın aldım. Piysada şu an yok. Ön ödemeli olarak -tabi satan firmaya güvenebilirseniz- 12 taksitli ve 16 gb olan versiyonu 580 TL’ye satılıyor.

Teknik Özellikler

 • 7 inç 1280 x 800 IPS ekran (inç başına 216 piksel)
 • 198.5 x 120 x 10.45 mm boyut
 • Wi-Fi 802.11 b/g/n
 • Bluetooth
 • NFC
 • 8 GB depolama alanı
 • 1 GB bellek
 • Tegra 3 dört çekirdekli işlemci
 • 4,325 mah batarya
 • 1.2 mp ön kamera

Öncelikle acemiliğimi yaptığım Reedpad’den inip Nexus’a binmek müthiş bir deneyim. 1 cm kalınlığındaki Nexus 7’nin kaymayan arka yüzey kaplaması ile çok rahat bir kullanım sunduğunu söylemeliyim. 12 cmlik genişliği tek elde rahatlıkla tutulabilme imkanı sağlıyor. Normal şartlarda tabletin elinizden kayıp düşme olasılığı yok gibi.

Nexus’u ilk aldığınızda android işletim sistemi, güncelleme uyarısı vererek sırasıyla 4.1 ardından 4.2 (Jelly Bean) sürümüne yükseltiliyor. Diğer android tabletlere göre bir avantajı; Google’ın kendi ürünü olduğu için işletim sistemi güncellemelerinin ilk olarak Nexus’lara gelecek olması. Güçlü işlemcisi sayesinde daha önce reedpad’de sıkça karşılaştığım şekilde takılmalarla ya da darboğazlarla karşılaşmadım. Talep edilen her iş anında ekrana yansıyor ve kullanıcının hizmetine sunuluyor. Cihazın hızı gerçekten etkileyici. 1080p videolar sorunsuz bir şekilde oynatılıyor.

Ürünün ekran kalitesi hakkındaki beğeni geçiş yapılan tablete göre değişebilir. Örneğin benim önceki tabletime göre kat kat mükemmel bir ekran var. Aslında kıyas kabul etmez iki tableti karşılaştırıyorum ama elde bu var maalesef. İlk defa tablet alacak olanlar da görüntü kalitesine bayılacaktır. Fakat bu tarz tabletlere (ipad,galaxy tab) aşina olanlar için görüntü sıradan gelebilir.

Nexus’un olumsuz özelliklerinin başında harici depolama desteğinin olmaması var. 16 ya da 32 gb versiyonlarını satın alanlardan ziyade benim gibi 8 gb nexus kullananlar için bu bir sıkıntı. Eğer tabletinizde HD film izlemek ya da mp3 arşivi tutmak isterseniz Türk Telekom yerine, gelecek olan 16/32 gb nexusları beklemelisiniz (Türk Telekom sadece 8 gb olan versiyonu satıyor). Tabi bu depolama sıkıntısını aşmanın da çeşitli yolları var. İlk akla gelenler çevrimiçi alan sunan web siteleri. Dropbox, Google Drive, Yandex.disk gibi hizmetlerden faydalanılabilir. Bunun dışında çevrimiçi müzik dinleme uygulamaları da arşiv konusunda imdada koşuyor. 16/32 olanlar için değil ancak 8 gb versiyonlarının dezavantajını daha da artıran bir mevzu da kullanılabilir alanın 5.91 gb olması. Bu yönlerden bakıldığında Nexus’da en azından sdcard desteği olmalıydı.

Harici depolama alanı yok dedik ama bunun zahmetli de olsa bir çaresi var. Tabi bunun için gerekli bazı donanımlar var. Esas oğlan otg-micro usb çevirici. Bu çeviriciyi kullanarak Nexus’a flash disk ya da harici disk bağlayabiliyoruz. Piyasada 15 TL civarında. Ne var ki tabletlerin varsayılan özelliği olarak kök dizine erişim iznimiz olmadığından bu bağlantının yazılım ortamına dökülmesi sıkıntılı oluyor. Bunun da çaresi var. İlk seçenek tabi ki cihazı rootlama. Fakat bu durum cihazı garanti kapsamından çıkaracağı için en azından ilk başlarda tercih edilmemeli. Diğer seçeneklerin başında bir android uygulaması geliyor: Nexus Media Importer. 3 dolar değerindeki bu uygulama Nexus’u rootlamadan harici ve flash disklere erişim imkanı sağladığını iddia ediyor. İddia ediyor dememin sebebi satın alıp denediğimde başarısız olması. Google Playstore satın aldığınız ürünü geri verme imkanı sağladığı için hemen gerekli seçenek ile uygulamayı kaldırıp ücreti geri aldım. Yani boşa para vermeyelim düşüncesinde olanlar merak etmesin paranız içeride kalmıyor :)

Micro usb - Otg Dönüştürücü

Nexus’un bir diğer olumsuz özelliği kamerası. 1.2 megapixel çözünürlüğe sahip bu kamera hele günümüzde fazlasıyla yetersiz. Arka kamerası da mevcut değil. Aşağıda çektiğim bir örneği bulabilirsiniz. Nexus’un bir başka dezavantajı da HDMI ya da benzer bir çıkışa sahip olmaması. Bu yüzden cihaz televizyona bağlanamıyor. MHL desteği de olmayınca elimizdeki tek ekran tabletin 7 inçlik ekranı oluyor.

Nexus 7 kamerasından aydınlatılmış gece çekimi

Nexus’un hoparlör ve ses donanımı bazı kişiler için yetersiz olsa da bir tabletten beklentilerimi karşılar seviyedeydi. Ne var ki cihazın hoparlörü altta olduğu için yatay kullanımında sağ elimiz hoparlörün üzerine denk geliyor. Hoparlörün tek taraflı olması da bir başka handikap. Yatay kullanımda sesler hep bir taraftan geliyor. Önceki tabletim Reedpad’in çift hoparlörlerine kıyasla Nexus bu konuda benim açımdan başarısız. Alt kısımda bir adet mikrofon girişi mevcut. Philips marka bir kulaklık ile denedim ses düzeyi daha yüksek olabilirdi ama kesinlikle yetersiz değil.

Ürünün üzerinde fiziksel olarak açma/kapama/standby ve ses tuşları bulunuyor. Tepki süreleri beklendiği gibi. Tuşlara erişim çok konforlu olmasa da sıkıntı yaratacak düzeyde değil.

Bilgisayar bağlantısı bir usb kablo ile yapılıyor. Windows 7, Nexus’u taşınabilir medya player olarak algılıyor. Yani bir mp3 oynatıcı bağlamaktan farksız. Bilgisayar bağlantısı ile aynı zamanda şarj da oluyor. Tabi daha yavaş bir şekilde.

Cihazın sol tarafında docking station için bağlantı arabirimi var. Henüz piyasada mevcut değil ama Japonya’da üretilmeye başlanmış olduğuna dair bir yazı okumuştum. Büyük bir yenilik getirmeyecektir. En azından docking station sayesinde TV’ye bağlanabilme, harici disk takabilme gibi özellikler gelse pek güzel olurdu. Çok mu şey istedim?

O kadar konuştuk bir defa Asus demedik. Bu tabletleri Asus üretiyor ve ürünün 2 yıl garantisi bulunuyor. Türk Telekom’un verdiği tabletlerin ithalatçısı Koyuncu Elektronik. Kendi web sitelerinde distributor olarak belirtilmemiş ancak Asus ürünlerinin distribütörlüğünü yapıyorlar.

Nexus 7 hakkında günlük kullanımda edindiğim fikir yukarıda yazdıklarımdan ibaret. Genel itibariyle işini çok iyi yapan ve vadettiği her şeyi veren bir tablet. Her türlü soru itinayla cevaplanır.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

3 Yorum

 1. UnicornKnight dedi ki:

  root mevhumundan bu kadar korkma, garanti ile ilgili bir durum olduğunda yetkiyi geri alırsın olur biter… hem harici bellek sıkıntısından bir çırpıda kurtulmanı da sağlar, [root]StickMount Pro uygulaması sayesinde 10 TL’lik micro usb/otg kablo ve 8GB’lık sıradan bir Kingston DataTraveler G3 ile aştım o sorunu…

  bir de benim gibi pis bir fakir olunca (ehe =P) uygulamalara para vermemek açısından da root yetkisini almış olmak candır… en sıkıntılı iki uygulama olan PowerAmp ve Titanium Backup Pro bile hiç zorluk çıkarmadan önümde diz çöküp tövbe istediler…

  cihazının hayırlı olmasını diler, bir de tavsiyede bulunmak isterim; THD için özel optimiazsyona sahip sürümleri bulunan Dead Trigger, IS Pro, NFS Most Wanted (en şahanesi!) ve Pinball HD for Tegra’yı (markette cihaz uygun değil diyor ama çatır çatır çalışıyor, sıkıntısı yok) mutlaka edinmelisin…

  p.s. son bir şey; cihaz 2-3 farklı kanal aracılığıyla resmi distribütör garantisi altında piyasaya sürüldü ancak yine 8GB sürümüyle… TTNet kanalıyla alan bizlerse sadece fiyat hususunda düdüklenmiş oluyoruz inşallah maşallah… (300TL kadar =//)

 2. OziloZ dedi ki:

  root geri alınır da rootlarken alet break olursa ne yaparız? telekom konusu öyle. ben alırken piyasada yoktu ertesi hafta 16’lık versiyonu piyasaya çıktı. :D

 3. UnicornKnight dedi ki:

  bu gibi müdahaleler için “bir şey olmaz” garantisi veremeyecek kadar çok cihaz kaybettim geçmişte (mini bir pda mezarlığım bile var denilebilir güncelleme özürlü Windows Mobile sayesinde), fakat özellikle de Nexus 4, 7 ve 10 söz konusu olduğunda her şey o kadar basitleştirilmiş ki (yedekleme de dahil her şeyi bir kaç tıklama ile halledebileceğin bir araç bile mevcut -ki ben de onu kullandım-) bundan 2 kış önce WinMo tabanlı cihazıma Android 2.2 yüklemeye çabalarken yaptıklarım gözümün önüne geldiğinde aradaki farkın daha iyi ayırdığına varıyorum.

  Google markası ile piyasaya sürülen cihazlar güncellemeleri ilk elden alan cihazlar olduğu ve tam da bu nedenle geliştiricilerin de ilk tercihleri arasında yer aldığından dolayı sanırım; Google gerek Bootloader kilidinin açılması, gerekse de Root yetkisinin alınmasını konusunda neredeyse hiç aksamayan ve bu işlemleri uzun tutarak kullanıcıyı “acaba bir şeyler yanlış mı gidiyor?” paniğine sevketmeyen bir yol izlemiş. karar elbette ki senin, cihazına bir zarar gelirse kulaklarımı çınlatmanı elbette ki istemem, lakin gel gör ki bu cihaz da Root yetkisi alınmış vaziyette kullanılsın diye üretilmiş gibi… =D

  ben TTNet’e düdüklenmeden evvel şu malum şakirt spot şirketinin (bilişimli milişimli adı olan şark kurnazları hani) Airport AVM’deki mağazasında 32 GB’lık versiyonu epeyce bir kurcalamıştım, fiyatta gayet uygundu üstelik, lakin serbest ithalat cihazı (grey market) olduğu ve bahsettiğim firmanın kendi servislerinin ne derece rezalet çalıştığını da sigortacılık yaptığım dönemden gayet iyi bildiğim için TTNet’e düdüklenmeyi tercih ettim…

  aslında burada asıl suç TTNet’in de değil de daha ziyade Birleşik Devletler ve Batı Avrupa pazarından çektiği/çekmek zorunda kaldığı ve hali hazırda üretimden kalkmış cihazları iteleyecek yegane pazar olarak bizim ülkemizi gören Google’ın (ya da Asus’un, bilemedim şimdi) gibi geliyor bana… herşeye rağmen kendi segmentindeki en iyi malzeme kalitesi ve performansa sahip cihaz olduğu ve beni maddi nedenlerden dolayı çok uzun süredir uzak kaldığım kitap okuma alışkanlığıma geri döndürdüğü için hemen hiç pişmanlık duymuyorum çoğşühür… =D

  bir de lazım olursa diye:

  http://droidmodderx.com/nexus7/tool-one-click-unlock-root-unroot-relock-factory-restore-nexus-toolkit/

Bir Cevap Yazın