Kripto Para Borsalarına Girişin Ucuz ve Hızlı Yolu

Bitcoin’in ulaştığı seviye ile dikkatleri çeken ve son dönemde bir çok insanı heyecanlandıran kripto para borsalarına düşük komisyon ve hızlı bir şekilde nasıl girilir onu anlatacağım. Öncelikle belirtmeliyim ki bu yazı düşük tutarlarda yatırım yapan kullanıcıları hedeflemektedir.

Yazının temel amacı Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların yüksek komisyonlarından kaçınmaktır. Örneğin yerel satıcılardan bitcoin alıp altcoin işlemi yapılabilen borsalara göndermek bitcoin alış komisyonu hariç 0,0005 BTC’dir (Şu saatlerde 27 TL civarında). Aynı şekilde geri gönderimi de hesaplayınca ücret, borsasına göre 50 TL’den başlayıp 100 TL’ye kadar çıkmaktadır. Ayrıca bitcoin ve ethereum yüksek fiyatlı coinler olduğu için fiyatlardaki bir dalgalanma komisyonları çok daha geniş bir oranda etkileyecektir. Bu durumda örneğin 1000 TL yatırım yapmak isteyen bir kişinin sadece transfer maliyeti toplam yatırım miktarının %10’una kadar yükselebilmektedir.

Bu borsalara girmekten daha önemli bir şey varsa o da kolayca çıkabilmektir. Elde edilen kârların ya da neresinden dönülürse kâr olabilecek zararların kolay bir şekilde nakide dönüşmesi gerekiyor.

Yüksek komisyon oranlarından kurtulmak için üç web sitesine ihtiyaç var. İlki banka hesabımızdan para gönderebileceğimiz yerel aracı, ikincisi düşük komisyon ücreti olan ve hızlı transfer sağlayan ara platform ve sonuncusu da altcoin işlemlerini yapacağımız market (borsa).

Türkiye’deki yerel aracı olarak Digilira, gördüğüm kadarıyla en düşük komisyonla (giriş işleminde 0 komisyon) en hızlı işlemi gerçekleştiriyor. Detaylarını aşağıda anlatacağım şekilde piyasaya hızla girmemizi sağlıyor. Kullanılacak ara platform ise Waves Platform. Bu platformda Waves, Bitcoin, Ethereum ve diğer pek çok token işlem görüyor ancak bazıları yeterli işlem hacmine sahip olmadıklarından fiyatlar işlem hacmi yüksek olan borsalara göre farklı olabiliyor. Ayrıca şu an populer olan altcoinler de burada mevcut değil. Bu yüzden yüksek işlem hacmi ve daha çok çeşit içeren bir borsaya ihtiyaç var. Bu borsa da giriş işleminin üçüncü elemanı olan Binance‘dır. Binance’ın alternatifi de tercihe göre Kucoin olabilir.

Bu üç websitesi ile yapılacak işlemler sırasıyla şöyle.

 1. Digilira‘ya üye olunur.
 2. Waves Platform‘da hesap açılır.
 3. Waves Platform’daki cüzdan Digilira’ya bağlanır. [anlatım]
 4. Waves hesabı bağlama işleminden sonra; banka hesabından Digilira’ya havale işlemi yapılır.[anlatım]
 5. Bağlama ve havale işleminden sonra Digilira’daki “Wtry” (1:1 TL) Waves Platform’daki hesabınızda görünür hale gelecektir. Waves Platform’dan Wtry karşılığı “Waves” token’ı alınır. Bunun için Waves paltform’da DEX’e girilir ve yukarıda Waves yazan yere tıklayarak yerine Wtry yazılır.


 6. Öncelikle yatırılan tutar karşılığında Waves satın alınır. Daha sonra bu Waves karşılığında Bitcoin satın alınır.
 7. Bitcoin’ler altcoin işlemi yapılacak borsaya gönderilir. Waves’ler altcoin borsasına gönderilir ve orada bitcoin’e çevrilir.

Yukarıdaki kısımda bir düzeltme yapmak zorunda kaldım. Waves’in beta olan online client ekranından bitcoin ve ethereum transferi (gönderimi) yapılamıyor. Sadece lite client uygulaması ile yapılabiliyor. Lite Client uygulamasında da bitcoin transferi için 0.001 btc tutarında ücret ekleniyor. Bu durumda elimizdeki Waves tokenları Waves Paltform’da Bitcoin’e çevirmenin bir avantajı kalmıyor. Bunun yerine Waves tokenları altcoin borsasına gönderip orada bitcoin’e çevirmek daha avantajlı hale geliyor.

Para çekmek için ise bu işlemler tersine çevrilir.

 • Altcoinler Waves’e dönüştürülüp Waves Platform’a gönderilir.1
 • Waves/Wtry ekranından satılır.2
 • Cüzdan bakiyesinden Wtry, Digilira’nın hesabına gönderilir.
 • Digilira da ilgili tutarı banka hesabına gönderir. [anlatım]

Bu işlemlerden sonra biraz hesap yapalım.

Maliyet:

Yazıyı yazdığım an itibariyle Waves Platform’da Waves alış: 46,61 TL, satış 47,25 TL (işlem hacmi düşük olduğu için alış/satış fiyatları arasında makas oluşuyor.)

Borsalara Giriş:

 1. Para yatırma maliyeti: 0 (havale ya da ücretsiz eft kullanılırsa)
 2. Waves alış maliyeti: 14 kuruş (0,003 Waves/işlem)
 3. Waves tokenların altcoin borsalarına transfer maliyeti: 5 kuruş (0,001 Waves/işlem)
 4. Waves/Bitcoin dönüşüm maliyeti: 5 kuruş/waves

Şimdi 1000 TL’lik yatırım yapmayı düşünen bir kişi için hesap yaparsak.

Waves Alış Maliyeti: 14 kuruş
Waves Transfer Maliyeti: 5 kuruş
Wawes/Bitcoin Dönüşüm Maliyeti: 1 TL (1000 TL x 0,001)

Toplam Maliyet: 33 kuruş 1 TL 19 kuruş.

Bu yöntemle 1000 TL neredeyse tam olarak altcoin borsalarına girmiş oluyor. Şimdi neden Waves Platform’dan önce Waves sonra Bitcoin aldık. İlk olarak Waves Platform’da Wtry/BTC alım satımında işlem yok (alış satış emri yok). Dolayısı ile buradan en azından şu an Türk lirası karşılığı Bitcoin alınamıyor. İkincisi Bitcoin’i Binance borsasından satın almanız gerekseydi % 0,1 tutarında komisyon ödemek zorunda kalacaktınız. Fakat Waves Platform’da 1 bitcoin de alsanız 10 Bitcoin de alsanız komisyon sabittir (0,003 waves). Neyse ki Waves/Btc alım satım fiyatları diğer borsalara paralel bir düzeyde seyrediyor.

Borsalardan Çıkış:

 1. Borsadan Waves Paltform’a geri gönderme maliyeti: Binance borsasında Bitcoin transfer komisyonu 0,001 Bitcoin değerinde yani şu an 55 TL ediyor. Waves transferi ise 0,002 Waves değerinde bu da 9 kuruşa denk geliyor. Bu sebeple elinizdeki Bitcoin’i Waves’e çevirip (Waves-Btc alım-satım komisyonunu da göz önüne alarak) Waves Platform’a göndermeniz daha kârlı bir tercih olacaktır.

 2. Wtry Dönüşüm Maliyeti: Digilira’dan çekim talebinde bulunmak için Waves tokenları Türk lirasına çevirmek gerekiyor. Waves Platform’a gönderdiğiniz Waves tokenlarınızı şu anki alış kuru ve makastan hesaplarsak Waves başına 64 kuruş maliyet doğacaktır (47,25 – 46,61 = 64 kuruş). Tabi ki bu fiyatlar sürekli değişkenlik gösteriyor. Ayrıca Waves/Wtry işlemleri tam olarak oturmadı. Yeterli işlem hacmi oluşunca bu makas ortadan kalkacaktır. Yine bu satıştan dolayı 0,003 Waves komisyonu yani 14 kuruşu da eklemek gerekiyor.

 3. Para çekme maliyeti: Digilira 10.000 tl’ye kadar 20 tl, 10.000 TL’den sonrası için binde 2 oranında komisyon alıyor.

1000 TL’nin geri dönüşü için hesap yaparsak.

Waves-Bitcoin dönüştürme maliyeti: 1 TL (Binance 0,001 oranında komisyon)
Waves Platform’a gönderme maliyeti: 9 kuruş (Binance 0,002 waves)
Waves/Wtry alış satış farkından doğan maliyet: 13,5 TL
Digilira çekim komisyonu: 20 TL

Toplam Maliyet: 34 TL 59 kuruş.

Görüldüğü üzere altcoin borsalarına girişte; özellikle düşük tutarlı yatırımcılar için bu yöntem minimum maliyete sahiptir. Borsadan çıkış işlemlerinde de yine en düşük maliyet bu yöntemle sağlanır. Çıkış maliyetini Yerel Bitcoin Borsaları aracılığı ile yaptığımızda sadece Bitcoin’i herhangi bir yerel borsaya göndermenin maliyeti 55 TL’dir. Ayrıca bu yerel borsada da Bitcoin’i satıp TL’ye çevirmeniz gerekeceğinden bir ekstra komisyon da burada doğacaktır. İlave olarak yerel borsanın TL çekim komisyonunu da eklemek gerekecektir.

*1. Burada Waves’e dönüştürerek göndermenin iki sebebi var. Birincisi Waves Platform’da Bitcoin/WTRY işlem olarak yer alsa da hacminin olmaması (Şu an Alış/Satış Emri yok). İkincisi de Bitcoin’in komisyon maliyeti.

*2 Waves/Wtry alış-satış arasındaki makas işlem hacminin düşük olması sebebiyle dönem dönem değişmektedir. İşlem hacmi artana kadar Waves satışı için (makasın düşük olduğu) uygun zamanı kollamak lehinize olacaktır.

Uyarı: Tüm riskler sadece işlemleri yapan kişi ve kişilere aittir. Oluşabilecek olası zararlardan herhangi bir sorumluluk kabul etmediğimi belirtirim. Ayrıca herhangi bir şekilde yazıda geçen kripto paralara ve web sitelerine yatırım tavsiyesi değildir. Hesaplamalarda ya da bilgilerde olası yanlış/hata varsa iletişim formundan ya da yorum bölümünden uyarabilirsiniz.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın