Tower Defence Türü Oyunlar

En sevdiğim oyun türlerinin başında tower defence (kule savunması) geliyor. Aslında bu oyun türü görece yeni sayılır. Önceleri flash olarak çıkarlardı. Tür tutunca son yıllarda özellikle steam’e bol miktarda bu türde oyun eklendi. Kısaca bahsetmek gerekirse belirli periyotlarla yapılan saldırılara karşı savunmanız gereken bir bina/alan/obje bulunuyor. Savunmanız gereken bölgeye ulaşan belirli bir yol mevcut. Bu yolun üzerine de çeşitli silahlar yerleştirerek düşmanların savunmanızı aşmasını engellemeye çalışıyorsunuz. Konu itibariyle gayet basit ama bir çoğunda doğru strateji gerektiren bir tür. Lafı fazla uzatmadan beğendiğim, saatlerce oynadığım oyunları tanıtayım. Öncelikle flash oyunları ardından steam oyunlarını yazacağım.

1. Cursed Treasure: Tower defence aşkımın çıkış kaynağı bu oyundur. Bir Rus firması olan IRIYSOFT‘un bu oyununda savunmamız gereken 5 adet mücevher var. Belirli periyodlarla saldıran yaratıkların ve son olarak gelen bir boss’ın mücevherleri çalmasını engelliyoruz. Bunu yaparken 3 farklı savunma kulesinin yanında 2 farklı saldırı elemanı mevcut. Oyunun grafikleri ve sesleri mükemmel. Zorluğu da tam ayarında. İkinci oyunu değişen grafikler sebebiyle beğenemedim ama o da şurada. Bu arada ikinci oyunu apple store’a da eklemişler.

cursed_treasure

2. Xeno Tactic: Bu ikinci oyun daha basit grafiklere sahip, ancak oyuncuyu epey zorluyor. Oyunda toplam 6 bölüm var. Geliştirilebilir 6 kulenin yanında saldırı için herhangi bir silah bulunmuyor. Tower defence tutkumun gelişmesinde katkısı olduğu için buraya da ekledim.

ngbbs4798adacaad55

3. Starcraft TD: Yine bu türü araştırırken rastladığım ve bir süre zaman geçirdiğim bir oyun. Starcraft adından da anlaşılacağı üzere oyunun elemanları ile yapılmış bir tower defence. Tek bölümü var ancak epeyce zor bir oyun. Grafiklerinden seslerine (zaten oyun bir klasik) çok başarılı olduğunu da söylemeliyim.

starcraft-2-tower-defense-3-590x481

4. Kingdom Rush: Kesinlikle bu türün en iyilerinden biri. Önce flash sonra android ve son olarak steam’e gelen bu oyunu tüm platformlarda oynadım. Grafiklerinden tutun müziklerine, senaryosuna, oynanabilirliğine kadar dört dörtlüktür. Ücretli versiyonlarında çok daha fazla bölüm vardır. Steam’de bu oyuna 32 saat ayırmışım ve hâla tüm bölümleri bitiremedim. Verilen parayı kesinlikle hak ediyor.

Steam (18 TL)
Andorid (2.19 TL)

screen_04

5. Plants vs. Zombies: Bu oyunu sanırım bilmeyen yoktur. Mobil telefonların en popüler oyunlarından bir tanesi. Evimize ve arka bahçemize saldıran komik zombilere karşı çiçek ve sebzelerimizle savunma yapıyoruz. Oyun, android ve Steam’de mevcut. Şahsen telefonda oynamak pek keyifli olmadı ancak bilgisayar başında çok güzel zaman geçirmemi sağlıyor. Başarımları tamamlamaya çalışıyorum hâla. Geçen sene ikincisi de çıktı ama oynamadım.

Steam (10 TL)

pvz3

6. Super Sanctum TD: Artık tower defence’a olan sevgim arttıkça yeni oyunlar denemeye başladım. Bu oyunu da steam’de indirim dönemindeyken aldım ancak beklediğim gibi çıkmadı. Bir tower defence oyununa göre fazlasıyla karmaşık ve zor geldi. Bilmiyorum belki de ısınamadığım ya da belli bir bölümü geçemediğim için bahane yaratıyorum. Denemek isteyenlere steam’de fiyatı 8 TL.

SSTD

Yukarıda saydığım 6 oyunun dışında gerek android’de gerek flash olarak tonla oyun denedim. Örneğin bu türün iyi oyunlarından ancak benim ısınamadığım gemcraft var. Ya da steam sonbahar indiriminde alıp henüz deneme fırsatı bulamadığım Hunters of the Dead. Satın almayı düşündüğüm, türe multiplayer özelliği kazandıran Orc Must Die! 2‘yi de sayabilirim. Uygun bir fiyata düştüğünde denemek istediğim oyunlardan bir tanesi de Defense Grid 2. Bu arada Mini Tower Defence‘ı unutmuşum. Yazıyı bitirmeden ekşide ilgili başlığa bakınca hatırladım. Yine Xeno Tactic zamanları epey oynadığım bir oyundu.

Bu türde daha fazla oyun arayanlara: AndroidArmor GamesSteam

Yazıyı bitirirken tower defence sevenlerden özür diliyorum. Yeni bir şeyler göremediniz büyük olasılıkla ama malzeme bu kadar. Eğer bu türde bildiğiniz kıyıda köşede kalmış yeni çıkan harika oyunlar varsa lütfen paylaşın.

03/03/2016 Güncellemesi: Yazıyı 1 sene önce yazmıştım. Bu süreden sonra oynadıklarım;

7. Prime World Defenders: Bu oyun, türün geleneksel örneklerinden farklı olarak bir hikayeye sahip. Grafik kalitesi ise üst düzeyde. Yine farklı olarak kule/büyü kartı düşürme, bunları birleştirerek daha güçlü büyüler, kuleler yapma imkanı veriyor. Kart düşürme işi biraz şansa kalmış. Ne çıkacağını bilemiyorsunuz. Kuleler, yaratıklar, büyü gibi diğer her tower defence oyununda olan özellikler mevcut. 60 saatin üzerinde oynamama rağmen sonuna yakın bir bölümde takılıp kaldığım için bıraktım. Steam fiyatı 18 TL.

prime-world-defenders

8. GemCraft – Chasing Shadows: Tower Defence sevip de Gemcraft’ı bilmeyen insan sayısı çok azdır. Hatta türün bir çok seveni tarafından Gemcraft en iyi tower defence oyunudur. Ücretsiz versiyonunu yıllar önce oynamıştım. Çok ısınamadım. Yıllar sonra oyun steam’e geldi ve bir şans daha vermek istedim. Öncelikle steam versiyonu herhangi bir grafik kalitesi yükseltilmeden flash versiyonun doğrudan aktarımı. En azından ben oynarken bu hissi aldım. Çünkü flash olarak oynarken ortalama diyebileceğimiz görüntü kalitesi steam’deki tam ekran versiyonda pikselleşiyor. En azından grafiklerde bir iyileştirme olmalıydı diye düşünüyorum. Yine de türün önde gelen oyunlarından biridir. Steam’de 18 TL etikete sahip.

gemcraft

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

4 Yorum

 1. zerothh dedi ki:

  Klasik Tower Defense tarzından farklı olarak Iron Brigade

  • oziloz dedi ki:

   Bu oyunu Türkiye’ye engelli sanırım. Steam sayfasında şöyle bir mesaj çıktı:

   “Bu ürün şu anda bulunduğunuz bölgede erişime kapalıdır”

 2. ILLeGaL dedi ki:

  Sanctum tavsiye ederim. 1 ve 2 özellikle. Zaten başka yok Sanctum. Olsaydı tavsiye ederdim.

 3. Enis Doruk dedi ki:

  Cursed Treasure ve Gemcraft gayet iyi, Plants vs. Zombies bambaşka. Benzer tarzda bir oyun tavsiye edebilirim: “Creeper World” serisi. Son olanı (Creeper World 3: Abraxis) Unity Player ile oynanıyor.

  http://www.kongregate.com/accounts/deonriusk

  Bu da benim hesabım :)

Bir Cevap Yazın