Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

20.886 Yorum

 1. veysel dere dedi ki:

  cümlemıze sahın unutkanlıgı cok kafaya takma bu son dönemler bende de felaket unutkanlık var anlık yapacagım seylerı bıle unutuyorum

 2. Herr dedi ki:

  NE DEMEK VEYSEL ABİ SEN ÇOK DÜZGÜN BİR ADAMSIN . YILLARDIR BU FORUMDA YAPTIĞIN HİZMETİ DOKTORLAR YAPMIYOR

 3. Sahi dedi ki:

  Abi benimde unutmalarım bu pandemide başladı önceden hiç birisi bana unutkanlık ile ilgili bir şey dememişti yada kafama takılmamıştı ne olduysa pandemi döneminde oldu hep Ayaz / Hakan abi falan herkesin son aylarda olmuş hep pandemi içerisinde hareketsiz kalmaktan mı acaba yada evde kalmaktan pandemi stresinden mi bilmiyorum.

 4. Sanay dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar bir süreç hakkında sorum olacaktı 4 5 ay önce emg çektirmiştim doktor sağ arka kolumda bir sorun tespit etmişti sonra iğne ile oynayınca sorun yok demişti. 3 gün önce tekrar emg çektirdim bu sefer doktor sadece el ve bíceps kasıma baktı iğne ile ve bir dejenerasyona rastlamadığı için diğer kaslara bakmadı eğer olsaydı bir sorun diğer taraflara bakardım gerek yok dedi. Sorum şu arkadaşlar eğer als olsaydı elde ya da ayakta kendini belli ederdi değil mi? Ya da elde belirti olmayıp arka kolda als başlangıcı olabilir mi?

  • Herr dedi ki:

   Hocam 1 saatliğine emg yapan sağlam bir klinik nörofizyoloji uzmanına gidin bence aklınızdaki şüpheler kaybolur. Benim bildiğim ALS insanlardaki en güçsüz kaslar denilen distal kaslarda başlıyor ki bunlar el ve ayak parmaklarıdır. Eğer parmaklarınızla ince işler yapabiliyorsanız. Kolunuzdaki kaba kuvvette de sorun olduğunu sanmam.

   • Sanay dedi ki:

    İnce işlerde falan sıkıntı yok hocam. Merak ettiğim ALS olsaydı eğer kendini en uç kaslarda belli ederdi yani değil mi? Triceps kasında olup ellerde olmaması gibi bir durum olabilir mi? Olsa bile el emgsinde de kendini belli etmez miydi? Yaşım 23 bu arada.

    • Herr dedi ki:

     Evet hocam ALS kesinlikle en uç kaslardan başlar . Eğer ayak parmaklarınızın üzerinde zıplayabiliyorsanız , elinizle hızlı bir şekilde yazı yazabiliyorsanız sorun yok. EMG konusunda kafam karışık tam bilemiyorum.

     • Sanay dedi ki:

      İster istemez şüpheye düşüyor insan hocam. Bakması için ısrar etseydim diye içim içimi yiyor şu an 2 emg çektirdim içim hala rahat değil.

 5. Sahin dedi ki:

  ALS deki konuşma bozukluğu nasıl bir bozukluk Herr abi seçici yerine çeçici diyebiliyorum bende bazen bu başka bir şey ile mi alakalı als değildir değil mi?

  • Herr dedi ki:

   Merak etme ALS ile alakası yok dediğinin internette bir sürü ALS hastasının konuşma bozukluğu videoları var oradan bakabilirsin istersen. Buraya koymuyorum çünkü bazı insanların morali bozuluyor. ALS’de konuşma bozukluğu kelimeleri yuvarlayamama şeklinde oluşuyor mesela özellikle ” r ” harfini düzgün bir şekilde söyleyemezler. Seninki ise kelimeleri yanlış söylemeye giriyor.

 6. Herr dedi ki:

  ARKADAŞLAR BU ARADA BİR DÜZELTME YAPAYIM BURAYA ALS HASTASI DİYE İLYAS TÜFEKÇİ VİDEOSU KOYMUŞTUM FAKAT KENDİSİ ALS HASTASI DEĞİLMİŞ. KENDİSİ ( PLS ) PRIMARY LATERAL SCLEROSIS HASTASI YANİ KENDİSİNİN ÜST MOTOR NÖRONLARI SAĞLAM FAKAT ALT MOTOR NÖRONLARI HASARLI VEYA TAM TERSİ. İLYAS TÜFEKÇİNİN BACAKLARI TAMAMEN FELÇ FAKAT KOLLARINI VE ELLERİNİ ESKİSİ GİBİ OLMASA DA KULLANABİLİYOR VE KONUŞABİLİYOR.ZATEN BURAYA DEFALARCA YAZILMIŞTIR HER MOTOR NÖRON HASTALIĞI ALS DEMEK DEĞİLDİR.

 7. Sahin dedi ki:

  Herr abi ben bazen mesela anneme kapıyı acarmisin dicem yerde kakakaapi diye çıkıyor bu normaldir değil mi işte kafama taktıkça artıyor galiba.

  • Herr dedi ki:

   Merak etme Şahin Dostum senin bulbar als olman imkansız. Konuşma bozukluğu als’de senin düşündüğün gibi değil kesinlikle fark edilen birşey ve bulbar als zaten çok çabuk öldürüyor insanı. Bulbar als olup fark etmemek imkansızdır yemin ederim sana.

 8. Taner dedi ki:

  Yürüme güçlüğü çeken var mı aranızda lütfen yardımcı olun. ?

  • Herr dedi ki:

   Yürüme güçlüğü derken biraz daha açar mısınız Taner Bey. ? Mesela parmak uçlarınızın üzerinde zıplamaya çalışın . Yaşınız kaç mesela ? Hiç düşme oldu mu mesela ??

 9. sule dedi ki:

  Bende dilde segirme ve globus hissino cok yasiyorum boğazımda bir sey var sanki yutkunurken

 10. sule dedi ki:

  Her ikiside

  • Hakan dedi ki:

   Dilde seğirme şu ana kadar 2 kere oldu,bir keresinde sabah kalkdım dilimin sol uç tarafında garip bi his vardı,kalktım aynaya baktım seğiriyor yavaş yavaş,çok korktum,1 saat falan sürdü sonra geçti,bir keresindede dilimin alt tarafı hızlıca 5-10 kez seyirip geçmişti,en fazla 1 ay olmuştur,sendeki seyirme nasıl?
   Globus hissine gelince hala ara ara oluyor.

 11. sule dedi ki:

  Benim de senin anlattığın gibj globus hisside cok rahatsız ediyor geçer umarım ya hepimizin ki

 12. sule dedi ki:

  Neden ki, evet hissediyorum segirme vücutta olanlar gibi iste

 13. veysel dere dedi ki:

  herr
  ıyı adam oldugunu bılıyordumda psikopat oldugunu bilmiyordum
  olmi parmak uçlarında zıpla nedir ya
  adama ayak parmaklarını kırdırcaksın
  :) :) :)
  parmak ucunda yürüyorsa yeterli zaten

  Herr 08 Mayıs 2021, 17:22
  Yürüme güçlüğü derken biraz daha açar mısınız Taner Bey. ? Mesela parmak uçlarınızın üzerinde zıplamaya çalışın

  çok iyi yaa :)

  • Herr dedi ki:

   ahahaha abi ben als korkusu yaşarken öyle yapardım parmak ucunun üzerinde yürümek yeterli gelmezdi bana :D Zıplayabiliyorsa daha garanti geliyor nedense böyle saçma bir düşüncem var :D

 14. veysel dere dedi ki:

  adam balet sanki :)
  şu klinik güç testlerini abartmayın beyler byanlar

 15. Taner dedi ki:

  Düşme falan yok çok şükür takılmada yok sadece yürürken ayağım dayanılmaz şekilde ağrı yapıyor özellikle sağ bacak yolda kitleniyor bildiğin yaşım 26

  • Herr dedi ki:

   Tamamdır hiçbir sıkıntı yok dostum sadece detaylı bir iğneli emgye ihtiyacın var çektir ve rahatla :=)

 16. Sahin dedi ki:

  Abi parmak ucu derken nasıl oluyor tamamen parmak ucuna kalkamıyorum ki ben yani ayak parmaklarının biraz altı da yerde oluyor sizin dediğiniz nasıl oluyo

  • Herr dedi ki:

   bu yorumunla psikolojinin kesinlikle bozuk olduğunu anladım şahin kardeşim kusura bakma senin dediğin her insanda olur zaten fizyolojik olarak ayak parmaklarının biraz altı yerde olur :D Başka türlü parmak ucuna yükselmen mümkün değil. Başka bir insana parmak uçlarının üzerinde yürümesini rica ederek bu durumu teyit edebilirsin :=)

 17. veysel dere dedi ki:

  eeeee herr
  sen dersenki millete parmaklarının ucunda zıpla diye sonuç bu işte
  :)
  :)

 18. veysel dere dedi ki:

  forum artık tuvaletim gelince tuvalete gidiyorum bu normalmi ye dönmüş
  uykum gelince uyuyorum als miyim falan filan
  herr
  yanmıssın olm sen
  ben bosa kavuğu sana devretmedim
  :)

  • Herr dedi ki:

   Abi çok haklısın ama forumdakilere de birşey diyemiyorum sonuçta bende bir zamanlar ALS korkusuyla yaşadım ve aklıma saçma sapan şeyler geliyordu : D :) :) Sen zaten bu forumda uzun yıllardır olduğun için benden daha çok alışkınsındır bu sorulara :D

   • esra akpinar dedi ki:

    als korkusu nasil gecti baska bir tanimi aldiniz yada seyirmeleriniz gectini mesela? seyirme yasadiysaniz kac yil yasadiniz?

 19. Sahin dedi ki:

  abi benim unutkanlık normal mi kafama takılıyor sebebini bilmediğim bir şekilde pandemi zamanında arttı baya arkadaşımla ilanlara baktık sabah mesela ilan baktığımı hatırlıyorum hatta şu ne kadar güzelmiş falan demişti onu hatırlıyorum ama bana mesela şifremi unuttum yeni hesap mı açayım demiş az önce dedi sabah sana sormuştum ya diye yo hatırlamıyorum dedim baktığımızı ettiğimizi hatırlıyorum ama mesela şifre dediğini hatırlamıyorum böyle bazı şeylerde böyle oluyor bu beni korkutuyor sonumuz ne olucak bilmiyorum gerçekten ama haklısınız ben sürekli kafama takmaktan böyle oldum biri bana öksürüyorsun dese artık halla halla niye öksürmeye başladım dicek hale geldim ve bu beni korkutuyor

  • Herr dedi ki:

   Şahin dostum kendine bir uğraş alanı bul lütfen. Okulun falan yok mu ?? video oyunu falan oyna yabancı dil veya yazılım öğren vs…. Eğer herşeye rağmen geçmezse önce bir nöroloğa sonra psikiyatriste gidersin

 20. Gökhan dedi ki:

  Herkese merhaba sağlıklı günler diliyorum ağızda tükürük birikmesi ve ve kelime yuvarlama neden olur acaba yaşayan var mı

  • Hakan dedi ki:

   Ağızda tükürük birikmesi ve kelime yuvarlanmasını düşündüğün için oluyor,ne zaman unutursan geçiyor ama
   meselaa konuşurken bakalım düzgün konuşabilecek miyim diye denersen beceremiyorsun,tecrübe ile sabit.

  • Herr dedi ki:

   Tükürük birikmesini boşverin Gökhan Bey ama kelime yuvarlaması çok büyük sıkıntı ama sizin kelime yuvarlaması zannetiğiniz şeyin ALS ile ilgisi olduğunu sanmıyorum internette henüz yeni ALS tanısı almış insanların konuşma videolarına bakarak kelime yuvarlamanız var mı yok mu anlayabilirsiniz.

 21. Sahin dedi ki:

  Herr abi bilmiyorum ki bak mesela daha bugün bir arkadaşla tartıştık oyun oynarken ama baya tartıştık 3 – 4 kişi vardı seste herkes farklı farklı konuşuyordu, o arada ben arkadaşıma seni tanımamışız yaptığın ayıp falan demişim sözde ben onu dediğimi hatırlamıyorum o diyor öyle dedin bu ne oluyor acaba sinir yada tartışma anında ne söylediğini bilmemek hatırlamamak gibi bir şey mi ben artık çok korkuyorum bu unutkanlıktan yaşım da daha genç 18 yaşında bile değilim daha

 22. Ayaz dedi ki:

  Benim parmaklarımda olan seğirme biraz arttı gibi ya Herr bir şey sormak istiyorum. Parmaklarım seğiriyor böyle kasılıyor bir kaç saniyelik hemen, fakat bugün farkettim mesela bilgisayar masasına kolum dayalı baskı halindeyken azcık bile el bileğimi oynatırken titriyor kesik kesik oluyor bu neden acaba? Hakan sende de var mıydı böyle bir şey bir de sana da sormuş olayım.

  • Hakan dedi ki:

   Var knk

  • Herr dedi ki:

   Klasik parmak seğirmesi işte …. BFS seğirmelerinin bir parçası yani…. Nasıl kolundaki veya bacağındaki kaba etin seğiriyorsa ayak veya el parmaklarından seğirebilir.Sorun yok takma kafana

 23. Mcay dedi ki:

  Burda bi vedat vardı eskiden o tanı almıştı sanki yanlış mı hatırlıyorum.

 24. Furkan dedi ki:

  Merhaba kolum masaya dayalı vaziyette iken baş parmağımı açıp kaparken içerde bişeyler sürtüyor çıtır çıtır bişeyler ediyor gibi bir his oluyor bu neden oluyor diğer elimde yok sadece sol el baş parmağımda

  • Furkan dedi ki:

   Pardon şimdi farkettim masayla alakası yokmuş elim boştayken de sol baş parmağımdan öyle bir gariplik geliyor bu ne demek oluyor acaba?

   • Herr dedi ki:

    Önemi olmayan birşey takma kafana ince işleri yapabiliyorsan sorun yok.Açıkçası anlatmak istediğini de tam anlayamadım

 25. Furkan dedi ki:

  Herr şöyle mesela baş parmagini aç kapat yapıyorsun mesela onu yaparken sol elimdeki parmak açılıp kapanırken, içeride sanki baloncuklar birbirine sürer gibi bi bir garip his oluyor, yada nasıl anlatabilirim bilmiyorum ki garip bir şey bende çözemedim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: