Bir hata yüzünden dosya yüklenemedi

Bu hata ile wordpress kullanan bir çok site sahibi karşılaşır. Hata, ilk kurulumun ardından bir medya yüklemeye çalıştığımızda “bir hata yüzünden a.jpg yüklenemedi” şeklinde karşımıza çıkar. Daha önceden tecrübe edenler çözümün kaynağını muhakkak biliyordur. Bilmeyenler için kontrol edilmesi gerekenler;

1. Varsayılan olarak Wp-content dizini yazılabilir olmadığı için uploads klasörünü kendiniz oluşturmanız ve chmod değerini 777 olarak ayaralamanız gerekir.

2. Admin panelde Ayarlar>>Ortam sekmesinde yazan dizin ile FTP‘deki dizin karşılaştırılmalıdır. Eğer farklı bir yol ve/veya dosya adı seçilecekse Ortam sekmesinde yazan klasör adı ile aynı olması gerekir. Burada dikkat edilecek husus; klasör root dediğimiz ana dizine açılacaksa Ortam sekmesine sadece klasörün adı yazılmalıdır. Başta ya da sonda slash (/) kullanılmamalıdır. Eğer dizin wp-content klasörü altında yer alacaksa da örnek olarak “wp-content/medya”  şeklinde olmalıdır.

3. Bu üstteki iki kontrol işe yaramazsa sunucuda PHP Safe mod açık demektir. Eğer değiştirebiliyorsanız kendiniz Safe Mod’u kapatın ya da hosting servisine söyleyin sizin için kapatsın. (Bazı sunucular safe mod’un kapanmasına izin vermeyebilir.)

Yukarıdaki 3 seçenekten biri mutlaka sorununuzu çözecektir.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

2 Yorum

  1. mehmet dedi ki:

    tşk ederim bendede bu sorun var hallettim sagolun

Bir Cevap Yazın