Community

Türkiye’de ve dünyada izlenen en populer komedi dizileri şüphesiz How I Met Your Mother ve The Big Bang Theory. Bu iki dizinin ortak özelliği sitcom olmaları. Yani size ne zaman güleceğinizi söyleyen “kahkaha efektlerine” sahip olmaları. Kişisel bir tercih olarak bu tip diziler beni hep itmiştir. Komik olsalar da itmiştir. Burada bahsedeceğim dizi ise HIMYM ve TBBT’den daha komik bulduğum müthiş zeka ve yaratıcılık içeren “Community”. Bir sitcom değil ama gözümde tüm sitcomlardan daha eğlenceli.

İşin ilginç yanı Community dizisi yeterli izleyici bulamadığı gerekçesiyle NBC tarafından yayımı geçici olarak durduruldu. Gerek internette gerekse sokakta bu karar tepki gördü. Twitter’da “#SaveCommunity” hashtagı ile protesto edilirken geçtiğimiz günlerde de bir grup insan NBC binası önünde gösteride bulundu. Hayranları tarafından işte bu denli sıkı sıkıya benimsenen bir dizi. Bu diziyi izleyip de beğenmeyen çok az insan olduğunu düşünüyorum. Kanımca önündeki tek sorun NBC’nin pazarlanması için yeterli çabayı göstermemesi. Tabi bu diziyi geri çekme kararı da bir pazarlama politikası olabilir. Şu an pek çok büyük medya sitesinde yılın en iyi komedilerinden biri olarak gösterilmesi bu şüpheleri doğuruyor.

Diziden bahsedecek olursak yaratıcısı; Don Harmon. Başrol oyuncuları; Joel McHale (Jeff Winger), Gillian Jacobs (Britta Perry), Danny Pudi (Abed Nadir), Yvette Nicole Brown (Shirley Bennett), Alison Brie (Annie Edison), Donald Glover (Troy Barnes), Chevy Chase (Pierce Hawthorne), Ken Jeong (Senor Chang), Jim Rash (Dean Pelton).

Şu ana kadar 59 bölüm çekilen dizinin 3.sezonu devam ediyor. Kısaca konusundan bahsetmek gerekirse; Jeff Winger, baro tarafından avukatlıktan atılır ve tekrar avukat olması için bir üniversite bitirmesi gerekir. Greendale Üniversitesindeki ilk haftasında sarışın güzel Britta gözüne çarpar ve onu yatağa atabilmek için çeşitli yollar düşünür. Bir gün kantinde Britta’yı İspanyolca çalışırken görünce kendisinin bir İspanyolca öğretmeni olduğunu ve bir çalışma grubu (community) kurduğunu söyler. Britta, çalışma odasına gittiğinde sadece Jeff’i görünce durumu sezer ve Abed’i çağırır. Abed de Greendale’in en absurd karakterlerini davet eder ve “Community” oluşur. Bu aslında dizinin ilk bölümün de özetidir.

Filmde bir müslüman, bir hıristiyan, bir yahudi, bir yehovanın şahidi, bir budist, bir ateist ve bir agnostik var. Sadece bu bile diziyi başlı başına komik ve ilginç kılıyor. Abed ve Troy müthiş komik bir ikili oluştururken Dean Pelton ve Senor Chang’in olduğu sahneler ise bambaşka. Ayrıca diziyi bir defa izlemiş olsanız da arkaplanda muhakkak kaçırdığınız noktalar çıkıyor. Tüm bölümler arasında kişsiel favorim “Advanced Dungeons & Dragons” bölümüdür. Umuyorum ve umuyoruz ki Community midseason denilen dönemde kaldığı yerden devam edecek. Hayranların isteği ise; “6 sezon ve 1 film”.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

1 Yorum

  1. 04 Ocak 2017

    […] bırakan dizilerden bir diğeri de tabi ki benim için gelmiş geçmiş en komik dizi olan: Community. Bakmadan […]

Bir Cevap Yazın