Link arşivcileri için bulunmaz nimet: Papaly

Internette özellikle araştırma ve keşfetmeye dayalı zaman harcayanların elinde yüzlerce bağlantı (link) birikir. Bu bağlantılar en kolay şekilde sık kullanılanlara atılır. Peki sonra ne olur? Ya bu bağlantılar monitörün dikey ekranını aşacak bir şekilde tek klasörde birikir ya da tek tek konuya göre klasörlere ayrılıp tarayıcı üzerinde saklanmaya devam edilir. Artık tüm tarayıcılarda senkronizasyon mevcut olduğundan bu bağlantıları da kaybetme şansı yoktur. Ancak daha basit, işlevli bir alternatif daha var: Papaly.

papaly-2

Papaly, sık sık ziyaret ettiğim alternativeto.net sitesinde keşfettiğim, ilk bakışta karışık görüp es geçtiğim ancak ikinci incelememde çok daha basit olduğunu farkedip kullanmaya bağladığım bir link arşiv sitesi (ben böyle tanımlıyorum). Daha sonra okumak üzere ya da lazım olduğunda kolayca ulaşabilmek için sık kullanılanlar klasörüne sıkıştırdığımız tüm bağlantıları organize bir şekilde saklamamızı sağlıyor. Önce bir ana kategori oluşturup bunun altında açılacak alt kategorilerle hemen hemen her konu için spesifik bir bölüm oluşturulabiliyor. Oluşturulan tüm kategori ve bağlantıları dilerseniz herkese açık dilerseniz sadece size özel olarak saklayabiliyorsunuz. Chrome eklentisini kurduğunuzda navigasyon çubuğuna eklenen uzantıdaki artı tuşuna basarak o an açık sayfayı doğrudan arşive ekleyebiliyorsunuz. Hatta daha da ileri gidip aynı uzantı penceresinde eklenmesi gereken kategoriyi de belirleyebiliyorsunuz.

Sitenin diğer özellikleri ise şöyle:

  • Chrome eklentisi ile tarayıcının açılış sayfası olabiliyor. (speed dial)
  • Facebook, twitter ve youtube paylaşımlarınızı “social bookmarking” adlı kategoride bir arada tutabiliyor. (gerekli izinler ile bağlantı yapılırsa)
  • Yeni siteler keşfetmek için “explore” özelliği bulunuyor.
  • Besleme (feed) ekleme özelliği ile siteyi rss feeder olarak kullanabilme imkanı veriyor.

Papaly’nin alternatiflerinden bir tanesi diigo. Fakat arayüzü başarılı değil. Bir diğer alternatif ise pocket. Pocket pek çok eklentisi ve tam mobil uyumluluğu ile harika bir yardımcı. Ancak kategorileme konusunda maalesef yeterli değil.

Papaly’nin şu an ios uygulaması mevcut. Android uygulaması ise hazırlanma aşamasında. Android için şimdilik sorunsuz mobil arayüz ile idare edilebilir.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın