Brooklyn Nine-Nine

brooklynn-9-9

Brooklyn Nine-Nine, New York Polis Teşkilatında çalışan Jake Peralta adlı polisin etrafında geçen maceraları anlatan bir komedi dizisi. 2013’de başlayan dizide pek çok komik, absürt karakter mevcut. 20 dakikalık süresi ile her şeyi tam tadında bırakıyor. Maalesef Türkiye’de 2 saat komedi dizisi çekip buna 2 saat boyunca gülmemizi bekliyorlar. Sonra da diziler iptal olunca şaşırıyorlar. Halbuki bir komedi dizisinin maksimum süresi 30 dakika olmalı. Süreyi makul seviyede bırakan dizilerden bir diğeri de tabi ki benim için gelmiş geçmiş en komik dizi olan: Community. Bakmadan geçmeyin.

Dizinin yıldızı Andy Samberg‘i internet aleminde tanımayan çok az kişi vardır. Kendisini ilk olarak Like A Boss skeci ile tanımıştım. Bu parodi şarkıyı zamanında kaç defa izledim bilmiyorum. Samberg’in bir kaç arkadaşı ile birlikte kurduğu The Lonely Island adlı grup komik şarkılara klipler çekiyordu. Bu klipler internette patlama yaptı ve bugün geldiği nokta iyi bir dizide başrol oyunculuğu. Dizide Jack Peralta adlı ruhen ergen bir polisi canlandırıyor.

b99

Ana karakterlerden bir diğeri olan Terry Crews dizide Terry Jeffords adlı polis çavuşunu oynuyor. Beyazperde kariyerini çok bilmiyorum ama onu Old Spice reklamlarından tanıyorum. Fazlasıyla kaslı ve komik. Eşcinsel siyahi yüzbaşı Ray Holt karakterini canlandıran Andre Braugher ise dizideki favorim. Minimum cümle ve mimikle maksimum keyfi veriyor. Yüzü inanılmaz tanıdık gelen ancak oynadığı hiç bir filmi/diziyi izlemediğim Joe Lo Truglio dizide, yemeklerden çok iyi anlayan naif polis Charles Boyle karakterini canlandırıyor. Dizideki 3 kadın oyuncu: Stephanie Beatriz (Rose), Melissa Fumero (Amy) ve Chelsea Peretti (Gina). Üçü de tanınmamış oyuncular. Ancak dizide hepsi rollerinin hakkını veriyor diyebiliriz. Dizinin iki yan karakteri Dirk Blocker ve Joel McKinnon Miller. Bu iki oyuncu epey bir yan karakter olarak komedi öznesi yerine, nesnesi olarak dizide yer alıyorlar.

Lafı daha fazla uzatmadan diziyi absürd komedi seven herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim. Şu an 4.sezonu devam ediyor. Netflix’de ilk iki sezonu türkçe altyazılı olarak mevcut. İyi seyirler.

Kimler İçin? (TL;DR köşesi)

  1. Absürd komedi sevenler.

  2. Gülme efektine karşı olanlar.

  3. Community dizisini beğenmiş olanlar.

  4. Bir komedi dizisinin yarım saatten uzun olmaması gerektiğini düşünenler.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın