True Detective

Tarihler 2013’ün son çeyreğini gösterirken yüzyılın en iyi suç dizilerinden biri sona ermişti. IMDB’nin en iyi diziler kategorisinin zirvesinde yer alan Breaking Bad sona erince dizi sektörü suç mevzusunda adeta boşluğa düşmüştü ki HBO (Game of Thrones, True Blood) yapımı True Detective imdada yetişti.

True-Detective-Tease-Woody

True Detective; iki zıt karakterli dedektifin cinayet araştırmasını anlatıyor. Rust Cohle karakteriyle Matthew McConaughey, Martin Hart karakteriyle Woody Harrelson başrollerde. Dizi, geçmişte işlenen ve çözülen bir cinayetin benzerinin günümüzde de yaşanması sonucu o dönemin iki dedektifinin anlattıklarıyla şekilleniyor.

Dizinin genç senaristi Nic Pizzolatto‘nun -The Killing’in 2 bölümünü yazması dışında- ilk işi ve bu ilk işte şimdilik gayet başarılı görünüyor. Yönetmen Cary Fukunaga, daha önce 2011 yapımı Jane Eyre’ı yönetmişti. Dizi başarılı sinematografisi ile de öne çıkıyor ki bunun da arkasında Adam Arkapaw bulunuyor. Kısaca dizinin tüm yönetim kadrosunun ilk ciddi işi gibi görünüyor.

Karakterlerden biraz bahsedecek olursak; McConaughey’in canlandırdığı Rust Cohle karakteri sektörde kült olabilecek bir karizmaya sahip. Karakteri kendi cümleleriyle tanıtmak gerekirse; “beni pesimist olarak tanımlıyorlar ancak ben kendime realist derim”. Elinden sigarası düşmeyen Rust, aynı zamanda hap bağımlısı. Geceleri uyuyamayan bir kişi ve yine kendi ifadesiyle “ben uyumam sadece rüya görürüm”. 4 sene evli kaldıktan sonra 2 yaşındaki kızını kaybeden ve neticesinde boşanan bir karakter. Olayları iyi analiz edip suçlularla empati kurabiliyor.

Diğer dedektif Martin Hart bana tipik Türk insanını anımsattı. Evli ve iki çocuk babası Martin, din konusunda bağnaz, kendisine karşı korkak bir görüntü çiziyor. Tanrı inancı varmış gibi tanrıyı savunsa da dini ritüeller ve inancın yaşam tarzı ile hiç bir ilgisi olmayan, eşini aldatan ama eşinin kendisini aldatma ihtimalinden bile deliye dönen tam bir Türk erkeği. Türk erkeği deyimine takılmayın aslında bu coğrafyadan bahsediyorum.. Irksal değil coğrafi olarak şekillenen karakterlere sahibiz. Martin, işinde başarılı, saygı duyulan bir dedektif. Rust’ın aksine çevresinin söylediklerini son derece önemseyen ve hayatını buna göre şekillendiren birisi.

True Detective son derece can sıkıcı bir atmosfere sahip. Bunu olumsuzluk olarak algılamayın hikaye ile birebir örtüşüyor. Türü içerisinde düşük bir aksiyon dozuna sahip. Dizi daha çok akılda kalıcı replikler ve muazzam diyalogları ile izleyiciyi kendine bağlıyor.

Dizi ABD’nin Louisiana eyaletinde geçiyor. Düşük eğitim seviyesi ve obez halkı ile bilinen bir eyalet. Filmde de bunun izleri çok güzel yansıtılmış. Özellikle Rust karakerinin yaptığı eleştiriler takdire şayan. Müziklerine de değinmek gerekir. Dizinin jeneriği bir HBO klasiği olarak son derece başarılı. Jenerik müziği olarak The Handsome Family adlı grubun Far From Any Road şarkısı seçilmiş ki yine dört dörtlük bir seçim.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın