Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti

Neredeyse 1 yıldır bu sorunla boğuşuyorum. 2 yaşındaki notebook artık ne olduysa 1 senedir bu hatayı vermeye başladı. Hata “Display driver nvlddmkm stopped responding and has successfully recovered” ya da bunun Türkçesi “nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” şeklinde geliyor. Sadece 3D uygulamalarda değil herhangi bir tarayıcı penceresinde bile karşılaşıyordum bu hata ile.

Nvidia’nın destek sitesinde artık 1 milyon görüntülemeye ulaşan bir forum konusu var. Herkes farklı yollarla bu sorunu çözmüş. Kimisi bios’u sıfırlamış, kimisi eski nvidia sürücülerini yüklemiş, kimisi regedit’den işletim sisteminin ekran kartını bekleme süresini uzatmış, kimisi fanları temizlemiş, kimisi güç kaynağını değiştirmiş.. Onlarca çözüm önerisi, onlarca yeni şikayet.. Neticede hepsini denedim ve hiç biri işe yaramadı.

Ta ki Windows 7’de aero‘yu kapatana kadar. Gün içinde 5-10 defa aldığım hata aero’yu kapattıktan sonra gelmiyor. Yaklaşık 6-7 saat oldu sıfır hata/uyarı. Belki bu çözüme başvurmamış olanlar için yazmak istedim. Yine neticede pek rasyonel bir çözüm değil. Elimizdeki kartın kapasitesi ortada iken neden Aero’yu kapatmak zorunda kalalım ki?

Bu seçenek de çözüm olmazsa tavsiye edebileceğim 2 site var.

http://www.nvlddmkm.com/
http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=207666

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

1 Yorum

  1. webmaster sitesi dedi ki:

    Saol hocam işime yaradı ;)

Bir Cevap Yazın