Minecraft

Şu ana kadar oynadıklarım arasında oransal olarak en fazla zamanı ayırdığım oyun Minecraft oldu. Son derece basit grafiklere sahip olması ve “oyunu bitirmek” gibi bir gaye barındırmamasına rağmen tam anlamıyla bağımlılık yapan bir oyun. Markus Persson nam-ı diğer Notch tarafından yaratılan oyun 3boyutlu bir sanal dünyada geçiyor.

Minecraft oyununda her şey küplerden ibaret. Bu küplerle kendinize binalar, tarlalar, çiftlikler, kaleler yapıyorsunuz. Kazma, kürek, balta, çapa gibi ekipmanlarla maden arayıp bu madenlerle çeşitli eşyalar, silahlar oluşturuyorsunuz. Koyunlar, inekler, tavuklar, domuzlar yetiştiriyorsunuz. Gece olduğunda düşmanlarınız ortaya çıkıyor. Canlı bomba creeper, okçu skeleton, dev örümcekler, zombiler..

Gerçek dünyanın dışında Minecraft’da 2 dünya daha mevzut. “The Nether” ve “The End”. Nether, gerçek dünyadan farklı olarak yapı itibariyle kızgın lavlardan ve kendine özgü bir taştan oluşuyor. Burada; zombi domuzlar, Ghast adlı uçan bir yaratık, Blazer gibi farklı düşmanlar var. Diğer dünya ise “The End”. Enderman adlı yaratıkların dünyasında oyunun en güçlü düşmanı Enderdragon ya da bir diğer adıyla “Boss” bulunuyor. Oyunu Enderdragon’u öldürerek bitirebiliyorsunuz ama dilerseniz öldürdükten sonra da oyuna devam edilebiliyor.

Oyunun temel amacı tamamen sanal bir dünyada tamamen farklı bir yaşam oluşturmak. Yakın zamanda eklenen “yerliler” ile oyun daha interaktif ve gerçekçi bir dünyaya kavuştu. Tabi henüz herhangi bir yapay zeka ya da davranış modeline sahip olmadığı yerliler şu an pasif elemanlar olarak duruyor. Oyunu asıl etkileşimli yapan nokta ise çok oyuncu desteği. Yüzlerce sunucuda binlerce oyuncu şu an aynı dünyada sanal bir yaşam sürüyor. Birlikte ürettikleri binaları, şehirleri Youtube gibi ortamlarda milyonlarla paylaşıyor.

Minecraft’ı cazip hale getiren bilgisayar ortamında son derece gerçekçi bir yaşam sunması ve sınırsız yaratıcılık ile oyuncuları kendine bağlaması. Örneğin ben oyuna ilk başladığımda 15 saat aralıksız oynamıştım. Yakın bir zamana kadar “beta” olan Minecraft artık son haline gelmiş olarak satılıyor. Minecraft.net resmi satış sitesi. Şu an 20 Euro olan oyunun fiyatı beta iken 10 euro civarlarında idi. Aynı zamanda pocket sürümü de mevcut. Android Market’te 6.57 dolardan satışta.

Minecraft.net’in verdiği istatistiklere dayanarak siteye şu an 19 milyondan fazla kayıtlı üye var. Oyunu satın alanların sayısı ise 4.5 milyon. Her gün 9000 civarında kişi oyunu satın alarak bu dev oyun ağına katılıyor.

Minecraft ile ilgili yararlanılabilecek kaynaklar ise şöyle;

Minecraft.net: Oyunun resmi internet sitesi.
Minecraft Wiki: Oyunla ilgili her türlü bilgiye erişebileceğiniz wikipedia sitesi.
Planet Minecraft: Minecraft oyuncularının yaratıcılıklarını sergilediği bir web sitesi. Ayrıca oyunu daha iyi hale getiren texture pack, skin ve modlar da bu sitededir.
Minecraft Forum: Her türlü problem için başvurulacak ilk yer. Minecraft forumu.

Oyundaki yaratıcılığın hangi noktalara geldiğini ifade etmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm. Daha doğrusu izleyen 21 milyon küsürüncü kişi olabilirsiniz. Bu videonun müziği tamamen oyun içerisinde “noteblock” adı verilen eşya ile oluşturulmuştur. Ayrıca minecraft’ı iyi anlatan bir videodur.

Minecraft hayranlarının yaptığı tanıtım videosu da oyunun ruhunu çok iyi yansıtıyor..

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

2 Yorum

  1. Eren dedi ki:

    Bana teşekkür etmemişsin.

  2. OziloZ dedi ki:

    thanks to MC Eren

Bir Cevap Yazın