Championship Manager 2001-2002

Şu zamanlarda herkes Football Manager 2012 oynasa da eskilerin unutamayacağı bir klasik vardır. Championship Manager 2001-2002. 2D, 3D hiç bir şekilde görüntünün olmadığı, tamamen spikerin maç anlatımı ile hayal güçlerimize hitap eden bu muhteşem menajerlik oyununu hatırlayanlar eminim oynamak isteyecektir. Bilenler bilir ancak bilmeyenler için günümüz kadroları ile nasıl oynanacağını anlatmak istedim.

Öncelikle oyunun bu versiyonu artık freeware yani ücretsizdir. Artık diyorum ama aslında Eidos firması 2008 yılında oyunun ücretsiz indirilebileceğini bildirmişti. Burada anlatacağım olay oyunu son kadroları ile (yazı tarihinde mart 2012) oynayabilmek.

İlk olarak champman0102 forumuna üye olmanız gerekiyor. Üyeliğin ardından oyunun orijinal versiyonunu buradan indiriyorsunuz. Alternatif olarak resmi siteden de indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz sürüm 3.9.60. Son kadrolarla oynayabilmek için oyunu 3.9.68 versiyonuna güncellemeniz gerekiyor. Bunun için de şuradan güncelleme yamasını indiriyorsunuz.

Son olarak da şuradan Mart 2012 güncellemesini indiriyorsunuz.

Şimdi elimizde 3 dosya var. Orijinal oyun, yama ve güncelleme dosyaları. İndirdiğiniz orijinal oyun sıkıştırılmış halde geldiği için öncelikle içerisindeki iso dosyasını çıkartıyoruz. Bu dosyayı cd’ye yazabilirsiniz ya da daha pratik bir yol olarak sanal sürücü yazılımlarını kullanabilirsiniz. Tavsiyem Magiciso. Yazılımı kurduktan sonra iso dosyasını mount ediyoruz ve kurulum ekranı geliyor. Orijinal oyunu kurduktan sonra üzerine ikinci indirdiğimiz yamayı kuruyoruz ve oyun 3.9.68 olarak hazır hale geliyor.

Yapılacak son şey Mart 2012 güncellemesini yüklemek. Bunun için üçüncü dosyanın içindekileri boş bir yere çıkartıyoruz. Ardından C:\Program Files\Championship Manager 01-02 yolundaki Data klasörünün içerisine üçüncü dosyanın içerisindeki tüm dosyaları kopyalıyoruz. Üzerine yazılsın mı şeklinde gelen soruya evet ve tümü diyerek olayı bitiriyoruz. Artık oynamaya hazırız..

Olası problemler Windows 7 altında yaşanabiliyor. Bu gibi sorunları indirdiğimiz dosyaların özelliklerine giderek Win 98/Me uyumluluğunu ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini işaretleyerek çözebiliyoruz.

Kaynak: http://www.champman0102.co.uk/showthread.php?429-How-to-Install-March-2012-Data-Update

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın