Internet’ten Köşeyi Dönmek

Teknokultur’de yazdığım bir yazıyı, orayı kapattığım için buraya alıyorum. Yazıda zekasını yeteneği ile birleştirip internetten zengin olanları anlattım. Şimdi de çenem ağrıyor..

15. Markus Frind (Plenty of Fish) : Türkiye’den üye kabul etmediği için pek bilinmeyen ama özellikle ABD ve Kanada’da oldukça popüler olan arkadaşlık sitesi Plenty of Fish’in yaratıcısı Markus Frind 30 yaşında. 2003 yılında temelleri atılan POF’un, 2007 yılında günlük 1 milyon ziyaretçisi vardı. Frind Kanada’lı bir bilgisayar sistemleri mezunu. Kurduğu sitenin net değeri: 23 Milyon $.

14. Aodhan Cullen (StatCounter) : Bir istatistik sitesi olan StatCounter, kurulduğu web sitesinin ziyaretçi profilini, trafik durumunu ortaya koyan bir sistem. Sahibi Cullen siteyi 16 yaşında kurdu ve şu anda SC 3 milyon websitesi tarafından kullanılıyor. 27 yaşındaki Cullen yaşamını İrlanda’da sürdürüyor. Sitenin net değeri 25 Milyon $.

13. Kevin Rose (Digg) : Bugün dünyanın en populer sosyal imleme sitesi Digg’in kurucusu Kevin Rose 33 yaşında. ABD doğumlu Rose Digg için başlangıçta 6000 dolar yatırmıştı. Şu an Digg.com’un değeri 31 milyon $.

12. Matt Mullenweg : (WordPress) : Şu an bu sayfaları yazmamızı sağlayan kişi. Dünyanın en popüler blog platformu WordPress’in kurucusu. Şu an 26 yaşında ve wordpress’in değeri : 40 milyon $.

11. Sean Belnick (Bizchair) : İlk defa duyduğum ve eminim bir çoğunuzun ilk defa duyduğu Bizchair perakende mobilya satışı yapan bir web sitesi. Belnick bu siteyi sadece 500 dolar yatırım ile -dikkat- 14 yaşında kurdu. Şu an 23 yaşında ve sitenin değeri 42 milyon $. Kendisiyle yapılan bir röportajı şuradan okuyabilirsiniz.

10. Greg Tseng & Johann Schleier-Smith (Tagged) : Tagged Facebook türevi bir web sitesi. Üyeler birbirileri ile oyunlar oynuyor, hediyeler gönderiyor, etiket paylaşıyorlar (ne demekse).. Kurucusu 2 kişi aynı yaştalar 31 ve sitelerinin net değeri 45 milyon $.

9. Jake Nickell (Threadless) : Arkadaşı Jacob DeHart ile 1000 dolar sermaye karşılığı kurduğu Threadless’in yaratıcısı Jake Nickell şu an 30 yaşında. 2000 yılında kurdukları sitenin şimdiki değeri 50 milyon $. Threadless’de üyeler tişört tasarımlarını siteye gönderiyorlar ve yapılan oylama sonucu kazananlar çeşitli ödül ve ikramiye kazanıyor.

8. Alexander Levin (ImageShack) : Fotoğraf depolama denilince ilk akla gelen site şüphesiz imageshack. Kurucusu Levin 2003 yılında kurarken acaba bir gün sitenin değerinin 56 milyon $’a ulaşacağını biliyor muydu?

7. John Vechey (PopCap Games) : Şunu öncelikle belirtmeliyim ki popcap oyunları hakikaten bambaşka. Müthiş bir bağımlılık yaratıyor. Şu an binlerce kişinin oynadığı Bejeweled popcap’ın ilk oyunu. 2000 yılında siteyi kuran Vechey şu an 60 milyon $’ın sahibi. Popcap bünyesinde 35 oyun ve 200′den fazla çalışan mevcut.

6. Angelo Sotira (Deviant ART) : Deviantart’ı bilmeyen yoktur. Fotoğraf sanatı üzerine kurulmuş en kapsamlı en populer web sitesi. 10 yıllık bir geçmişe sahip sitenin kurucusu Sotira, 30 yaşında. Deviantart’ın değeri ise 75 milyon $.

5. Andrew Michael (Fast Hosts) : Internet sağlayıcısı ve web site barındırıcısı olan Fast Hosts bir İngiliz firması. Michael Fasthosts’u 17 yaşında kurmuştu. Değeri 110 milyon $. Michael 2006 yılında siteyi 61 milyon £’a sattı ve kendi payı olan 46 milyon £’u aldı. Kurduğu yeni site ise: Livedrive.

4. Blake Ross ve David Hyatt (Mozilla) : Internet Explorer’ın tahtını ilk olarak en fazla zorlayan tarayıcı şüphesiz Firefox. Firefox bir Mozilla Corp. ürünü. Kurucuları Blake Ross 25 ve David Hyatt 38 yaşında. Mozilla’nın bugünkü değeri 120 milyon $.

3. Chad Hurley (Youtube) : Hurley, şu an Google’ın sahibi olduğu Youtube’u 2005 şubatında kurmuştu. O zamanlar 28 yaşında olan Hurley 2 arkadaşı ile beraber kurduğu siteyi 2006 yılında 1.65 milyar dolara satmıştı.

2. Andrew Gower (Runescape) : Flash tabanlı bir MMORPG (çevrimiçi çok oyunculu RPG) olan runescape’in kurucusu Andrew Gower 32 yaşında İngiliz bir oyun geliştiricisi. Runescape’in şu anki değeri 650 milyon $.

1. Mark Zuckerberg (Facebook) : Şaşırdınız mı? Tabi ki hayır. Dünyanın belki de en popüler 3 sitesinden birinin kurucusu, hikayesi film olmuş Zuckerberg 2004 yılında Facebook’u kurdu. Önce üniversiteler arasında yayıldı sonra tüm ülkeye sonra da tüm dünyaya. Şu an 4 milyar dolarlık bir serveti var. Facebook’un değeri ise 11.5 milyar dolar.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın