Premium WordPress Tema Grupları

WordPress’in ücretsiz temaları arasında çok kaliteli olanlar var ancak “premium” seviyesine pek azı erişebilir. Yine aynı şekilde adına “premium” denilen ancak ücretsiz bir tema kadar olamayanlar da var. Şu an wordpress teması sergileme ve satış konusunda themeforest bir numara. 1 milyondan fazla üyesi olan sitede wordpress teması ile birlikte her tür şablon satışı da yapılıyor. Tema yaratıcılarına % 50 pay oranından başlamak üzere satış hacmine göre ödeme yapıyor. Bu yazıda esasen tema yapım gruplarından bahsedeceğim. Bu kulüpler temalarını kendi sistemleri üzerinden satıyor.

Elegant Themes: Elegant, fiyat olarak piyasadaki en uygun grup. Yalnızca 40 dolar karşılığında tüm temalarına erişim imkanı sağlıyor. Şu an sistemde 73 tema mevcut. Bir üyesi olarak bu 73 tema arasında amaca hitap eden temalar var. Bir soru&cevap sitesi için Askit, e-ticaret sitesi için estore ya da Boutique, emlak satış sitesi için Elegantestate gibi. Lakin genel amaca yönelik temalar her ne kadar kaliteli görünse de bir çoğu belirli bir şablon üzerine kısmi değişikliklerle yaratılmış izlenimi veriyor. Tabi ki 40 dolar gibi bir fiyat için bahis konusu etmeye dahi değmez.

Press75: Göreceli olarak piyasanın altında bir fiyat sunan Pres75’de tüm temalara 2 ay boyunca 100 dolar karşılığında sahip olabiliyorsunuz. 2 aydan sonra güncelleme ve destekten mahrum kalıyorsunuz. 6 ay için 200 dolar, ömür boyu abonelik için ise 400 doları gözden çıkarmak gerekiyor. Profesyonel bir iş için değilse pek ala gereksiz bir rakam. Press75’de 27 tema mevcut ve aralarında gerçekten eşsiz denilebilecek temalar mevcut. Soundcheck, Video Elements, SocialLife bunlardan bazıları. Bu temaları tek tek almak isterseniz tanesinin fiyatı 75 dolar.

Woothemes: Bir başka kaliteli premium temalar üreten grup da Woothemes. PSD dosyalarının yer almadığı standart bir tema 70 dolar. Yanında 2 adet de hediye olarak veriliyor. 3 hediye temalı PSD dahil versiyonlar ise 150 dolar. Tüm bunların yerine 200 dolar ayak bastı parası ile birlikte aylık 20 dolar öderseniz 122 adet temaya tüm yönleri ile sahip olabiliyorsunuz. Temalara baktığımızda biçtikleri fiyatı karşılayan bir tasarım göze çarpmıyor. Elegant grubunun pahalı versiyonu gibi sanki.. Yine de Antisocial temasına göz atmakta fayda var

StudioPress: Hatırladığım en eski gruplardan biri olan Studiopress’in temaları tek bir framework üzerine kurulu. Genesis adını verdikleri bu tema iskeleti bir defa satın alındığı zaman diğer alt temalar daha ucuza mal oluyor. 60 dolar değerindeki Genesis Framework ile birlikte herhangi bir tema toplam 80 dolar tutuyor. Tüm temalara erişim için ödenmesi gereken rakam ise 300 dolar. Açıkçası özellikle de bu fiyatlara Studiopress’in temaları pek tercih edilesi durmuyor. Lakin Genesis Framework ile isteklerinize uygun bir temayı kolayca oluşturabiliyorsunuz. Şurada yapılmış örnekler mevcut.

Obox-Design: Pek bilinmeyen bu grubun satışta 41 adet teması var. Ücretsiz temaları da bulunan Obox-design; 125 dolar giriş ücreti ve aylık 15 dolar karşılığında tüm temaları hizmetinize sunuyor. Tek olarka almak isterseniz PSD dosyaları hariç 50 dolar, dahil 100 dolar. İşin ilginç/hoş yanı ise belki de oluşturdukları en kaliteli temalardan biri olan Selecta‘yı ücretsiz olarak sunmaları. Bunun dışında başarılı bulduğum tek tema Abbreviate oldu.

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın