WordPress’e Facebook Yorum Özelliği

WordPress’in klasik yorum sistemi kullanışlı ve yönetimi kolay olsa da son zamanlarda yerini Facebook yorum sistemine bıraktı. Artık büyük internet siteleri dahi facebook yorum sistemini web sitelerine entegre ettiler. Bunda en büyük etken tabi ki sisteme girilen bir yorumun sosyal ağlardaki bir çok insana ulaşması ve siteden haberdar olmasını sağlaması. WordPress’in yorum sistemine daha önceleri Disquss, Intensdebate gibi sistemler alternatif olmuştu. Lakin özellikle son 1 yılda Facebook yorum sistemi hepsini solladı. Bu yazıda da sistemin wordpress’e entegre edilmesini anlatacağım.

Öncelikle bunun 2 yöntemi var. İlk yöntem facebook developer sayfasında anlatılan ve diğer bir kaç blogda manuel olarak kodların wordpress temalarındaki php dosyalarına girilmesi ile oluşturmak. Bu zahmetli bir yöntem. İleri seviye özelleştirme imkanı veren bu yöntemi kullanmak isteyenler bu videoyu izleyebilir ya da Türkçe anlatımını şuradan okuyabilir. Tüm bu kodlarla uğraşmak istemeyenler için ise eklentiler mevcut.

Yaptığım araştırmalar neticesinde basit kullanımı ve kolay entegrasyonu ile Facebook Comments eklentisinin ihtiyacı karşılayabildiğine karar verdim.

Eklentiyi indirmek için: http://wordpress.org/extend/plugins/facebook-comments-plugin/

Öncelikle bu linkten yeni bir “uygulama” oluşturuyoruz. Uygulama ekran adı ve alan adına dilediğimiz isimleri atadıktan sonra “Ayarları Düzenle” sekmesine gidiyoruz. Gelen pencerede “Internet Sitesi” kısmına “http://” ile başlamak kaydı ile site adresimizi yazıp Değişiklikleri Kaydet tuşuna basıyoruz.

Bu işlemlerin ardından bir WordPress klasiği olarak eklentiyi indirdikten sonra sıkıştırılmış dosyayı açıyoruz ve Facebook Comments klasörünü “wp-content/plugins” dizinine kopyalıyoruz. Ardından Admin paneldeki “Eklentiler” sekmesinden aktif hale getiriyoruz. Teorik olarak işlem tamam ama asıl hikaye burada başlıyor.

Daha önce oluşturulan uygulamada iki adet kod mevcuttur. Yukarıdaki resimde en üstte görebileceğiniz üzere bunlardan bir tanesi App ID diğeri ise App Secret. Admin panelde ayarlardan “Facebook Comments” sekmesine tıklayarak eklentinin ayar menüsünde yer alan App ID kısmına daha önce oluşturduğumuz uygulamanın App ID’sini yazıyoruz. Gereksiz bir bilgi olarak bu kısaltmanın açılımı “Application Identity” yani uygulama kimliğidir. App ID’yi yazdıktan sonra “Save Facebook Comments” tuşu ile ayarları kaydediyoruz ve wordpress sitemize Facebook yorumlarını eklemiş oluyoruz.

Tabi bir de ince ayar kısmı var. Yorum kutusunun büyüklüğü, yorum sayısı ve diğer bir kaç ayar tercihe göre değiştirilebilir. Tüm bu işlemlerden sonra herhangi bir yazının altında Facebook yorum sistemini göremiyorsanız öncelikle yukarıda yapılanları tekrar gözden geçirin. Daha sonra eklentinin ayarlar sayfasında yer alan sorun giderme sekmelerini kullanın.

WordPress’in mevcut yorum sayımı sistemi yerine yeni sistemi entegre etmek istiyorsanız da yapmanız gereken yorum sayısının görünmesini istediğiniz yere aşağıdaki kodu eklemeniz;

 Yorum

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

3 Yorum

  1. Seyit dedi ki:

    Dostum herşey tamam gayet güzel anlatmışsın eyvallah, peki ya birisi küfür eder veya hoşumuza gitmeyen birşey yazarsa o zaman o yorumu nasıl kaldıracağız?

    • oziloz dedi ki:

      Bunun konuyla pek ilgisi yok. Ama admin iseniz zaten silme tuşu mevcuttur. Diğer sayfalarda hakkınızda istemediğiniz bir laf edilirse de ya sayfanın yöneticisine ya da facebook yönetimine şikayet etmelisiniz.

  2. Güzel paylaşımızın için teşekkür ederiz..

Bir Cevap Yazın