Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

23.536 Yorum

 1. Cano dedi ki:

  Ya arkadaşlar yine depreşiyor als korkum.. bu als olamaz dimi.. aşı ya da covid yaptı,. Bi hasar dimi.. geçer mi? Ömür boyu bizimle mi? Veysel abi sen ne dersin?

 2. remzi dedi ki:

  dünyadaki bütün iyi insanlar als yada başka nedenden acı çekiyor demekki bu allah ta hikaye

 3. İsmet dedi ki:

  Benim sağ bacağımın diz kısmı yani o bölge sola göre baya ince gördükçe psikolojim bozuluyo ALS den kaynaklı olduğunu düşünüyorum sadece bir güçsüzlük eksik erime hepsi var yoksa durduk yere niye erişin

 4. VEYSEL DERE RAP MUSİC dedi ki:

  CANO

  bu forumdakı 23 bın yorumun en az 10 bini bana aittir kl,n,k güçsüzlügünüz olmadıgı sürece buradakı klınık güçsüzlükten kastım su her hangı bır uzuvunuzda bariz güçsüzlük akabınde tutukluk olmadıgı sürece bana als ıle ılgılı tek kelıme etmeyın hatta o elınızle kolunuzla 2 kılo bıle kaldırıyorsanız hıc konusmayın yazmayın burayada

  İSMET
  sende bana klinik güçsüzlügün olmadıgı yerde kesınlıkle atrofiden söz etme bu tıbba hakarettir tam tersini düsündügünde anlarsın atrofinin oldugu terde klinik güçsüzlük kaçınılmazdır burdan yola çık ve her kendınızı güçsüz hıssettıgınızde de bu als klınık güçsüzlügüdür demeyın hıssetmekle gercekten öyle olmak ayrıdır bır güçlü bir güçsüz yok ılerleyen bır güçsüzlük vardır
  atrofı senın kendı kendıne teshısını koyacagın bırsey degıl vududunuzdakı en ufak cukuru çökmeyı atrofı sanmayın

 5. Şule dedi ki:

  Benim sol ayağımda baş parmak kısmında dinlenme halinde tutukluk var iste yürümeye başlayınca hafif açılıyor gibi oluyor ama sonra yenjden tutuluyor ama bas parmağimjn üzerinde durabilirim ve ya ağırlık kaldirqbilirim of

 6. VEYSEL DERE dedi ki:

  Şule
  bu foruma uzun suredır yazıyorum cok baya yazdı buraya senın gıbı ama ıclerınde en soguk kanlı seni gördüm dıgerlerı gıbı panik degılsın
  parmak ucunda yürüyorsan salla gitsin als yi

  • Oz dedi ki:

   Veysel öncelikle burda onlarca kişiye moral ve motivasyon verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum
   Fakat anlam veremediğim şu,bu hastalık sadece el ya da ayakta klinik güçsüzlük ile mi belli ediyor kendini,yani öncesi de tükürük artışı,nefes almakta zorluk gibi belirtiler de olmuyor mu? Parmak ucunda yürümek yada el parmaklarında sorun yaşanmaması yeterli mi hastalık yok demek için

 7. sulekaraca99@gmail.com dedi ki:

  Baska carem yok hastaneye elden ayaktan düşünce gidilir artik napim yavaş yavas kafayi yesinler ayagim bacagim

 8. Cano dedi ki:

  Veysel abi dizlerime bakıyorum bi süre çukur var sanki.. güçsüzlük yok belki ama yolunda gitmeyen bişeyler var.. Şule ne zamandır şikayetlerin var senin?

 9. Şevki dedi ki:

  Beyler uzun zamandır takip ediyorum. Bir ilaç kullanımı sonrası aşırı stres yaşadım. Sonrası batmalar seğrimeler kilo kaybı ve seğrimeyle birlikte parmaklarımda, baldırlarımda ağrılar ayak bileklerimde ağrı sanki ağırlık var gibi. Özellikle ayak bileklerinde tüylerin sürekli diken diken olması. Öyleki inmiyor zıkkımlar. Sanki bıçak saplanır gibi olup seğrime başlıyor. Kaslarım mı ölüyor? Seğrimeler bazen patlama şeklinde bazen ince bazen sert sanki kollarımda özellikle sol kısımda ama mesela şuan sağ omzumda. Gece ağrılardan ötürü sürekli korku ve dehşet diyebileceğim bir şekilde uyanıyorum. Nörologa gittim sol eksemite sağdan düşük ama sınırlar dahilinde normal dedi. Bu kısım beni tabikide korkuttu. Mr normal. Romatolog, dahiliyeci, kıl yün ne varsa gezdim. Sürekli kendime güç testi yapmaktan manyak oldum. Psikiyatrada gittim tabiki duxet 30mg ve gece için nervium verdi. Daha ilk haftadayım ancak duxet cidden çarpıyor. Bu işin korku seviyesi öyle yoğunki insanın aklına her türlü kısa yol geliyor. Neden yazmaya karar verdim bilmiyorum ama sizinle paylaşmak belki iyi bir kaç söz duymak istedim bilmiyorum. Hakkınızı helal edin.

  • Mex dedi ki:

   Bende de 2 ay önce başlamıştı güçsüzlük 7 aylık segirmelerden sonra , şimdide sol arka baldirimda kramp ve de çoğunlukla yüzümde olmakla beraber vücudumun cesitli noktalarında uyuşma var , ne para pul ne de sigorta varki doktora da gidelim … Sikeyim adaletini dünyanın… Bu şekilde belirtileri olan var mı?

 10. Nası olcak? dedi ki:

  S.a aranıza kervans bende katıldım 2 senedir obsesyon her halt var ama geçen cigara alkol cok karısınca sabah bi baktım telefon tutunca başparmak titriyor serce parmak da oyle aslı hikayem 1 sene once şerefsiz bir hemsirenin yaptıgı igneye dayanıyor ayağıma ateş düsürdü vatan haini,dusuk ayak olmadı ama 5 6 ay ağrılarla yasadım tam geçti derken kollarimda bacaklarda boyle bir hissizlik sanki o eski 100 kg bench basan ben gitti baskası geldi,kendimi sınıyorum suan bi güv kaybı yok ama parmaklarım titriyor,elim kolumu gucsuz hissediyorum i,her sabah biyerim tutulmus kalkıyorum,bütün eklemlerden cıt kut sez geliyor varmi bunları yaşayanlar?

  • Şevki dedi ki:

   Bu eklemlerden ses gelme olayı bendede var. Ben artık işi gücü bıraktım akli melekeleri kurtarmaya çalışıyorum.

 11. Sule dedi ki:

  Benim üç yıldır ya, ağrı kesici iğne olduktan sonra başladı bende de. Sürekli güç testi için parmak ucumda yürümekten de var olan kaslarım daha da kafayı yedi djdjfjf

  • Nasıl olucak? dedi ki:

   Evet bu ignelerin kesin birseyi var ben 2 defa emg cekildim 1 hafta once cekildim sonuncuyu .kreatin kinaz sed d vit hepsine baktılar bisey yok diyip yolluyorlar,parmak seğirmeleriö arttı zaten evhamlı bir insanım deli olucam artık yakında

 12. Nasıl olucak? dedi ki:

  İğneden sonra tam topladım derken askere gittim iki dizimede sanki iğne sokuyolardı,böyle ayakta duruyorum ya işte ozaman güçsüz hissediyorum,kosunca yürüyünce problem yok simdilik,vucudumun heryeri seğiriyor,başparmak yüzükparmak serce parmak telefon tutunca titriyor istemsiz,als düsünülürmü?değilse ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  • Şevki dedi ki:

   Olabilecek bir şey var. Artık ona razı oldum. Aksi halde bu işin sonu benim kafa açısından iyi olmayacak. Fibromiyalji

 13. İsmet dedi ki:

  O başparmak titremesi bende de var aga hemde baya baya oynuyo telefon kullanırken yazı yazarken zorlanıyorum ama herhangi bir kavrama kaldırma hareketi yaparken bı güçsüzlük hissetmiyom 40-50 kilo biseyi bile tutar kaldırırım telefina gelince işler degisiyo

 14. İsmet dedi ki:

  Geçen sene Eylülde çekildim 5 aydır filan da böyle parmaklar

  • dixon dedi ki:

   EMG çekildiyse neden ALS’den korkuyorsunuz?

   • İsmet dedi ki:

    Segirmelerimin ilk basladigi zamanda çekindim şu an daha da arttı şikayetler basparmaklarda güçsüzlük konuşma vb belkide erken cekildigim için birşey yakalayamadılar ondan korkuyorum

 15. Mehmet dedi ki:

  Merhaba,
  Bacaklarımda güçsüzlük ve ağrı ve seğirme şikayetleri ile nöroloji doktoruna gittim. İlk gittiğim iğnesiz emg çekti ve anormal bir bulgu görmedi. Ağrılarım güçsüzlük 2 hafta kadar daha devam edince devlet hastanesinde bir nöroloji doktoruna gittim. İğne emg testi yaptı ve bazı kan tahlilleri istedi. Yürüyüş bozukluğum olduğunu söyledi. Seğirmeleri hissediyor musun diye sordu. Evet dedim. Emg bulguları MNH ile örtüşmüyor ancak Ankara ya da Samsun da daha büyük bir merkezde bir hocanın emg yi tekrarlaması iyi olur dedi. Sevk edebileceğini söyledi. Ben de boyun ve bel fıtığı da var. Bel fıtığında da bu tür anormallikler olabilir dedi. Siz ne diyorsunuz dedim. Biz bir şey demiyoruz dedi. İlave olarak 3 ay daha takip ve 3 ayın sonunda yeniden emg gerekli dedi. Çok tedirgin oldum. Arkadaşlar sizin görüşleriniz nedir?

  • Herr dedi ki:

   Yürüyüş bozukluğu derken nasıl hocam biraz daha açar mısınız. Ve belirtiler başlayalı ne kadar oldu ?

   • Mehmet dedi ki:

    Ben de bilmiyorum ki. Varsa da ben farkında değilim dedim. Sanıyorum sola doğru yalpalayarak yürüyorum.

   • Mehmet dedi ki:

    Belirtiler yaklaşık 3 hafta önce başladı.
    Aslındayaklaşık 1 ay önce iki bacağımın baldır kısmında yanma başladı. 1 hafta sonra o geçti. Çok önemsemedim. Bir akşam seğirme başladı. Sonrasında şiddetli ağrılar ve güçsüzlük eşlik etti.

    • Emir dedi ki:

     Güçsüzlükten kastın nedir ? Yürüyüş bozukluğu dediği skolyoz kaynaklı postür bozukluğunu kasdetmiş olmasın yaş kaç.

 16. Mehmet dedi ki:

  Ağrılar en çok uyluk ön kısmında mevcut. Seğirmeler ara ara. Çok sık değil.

 17. Esra dedi ki:

  Ellerim seyiriyor nefret ediyorum ya

 18. Herr dedi ki:

  Mehmet Bey açıkçası bir 6 ay beklemeniz lazım.3 haftası geçmiş. 5 ay 1 haftanız kalmış. Ayak parmaklarınızın üzerinde zıplamaya çalışın bunu yapabiliyorsanız en azından alt ekstrimite denilen bölgenizde güçsüzlük yok demektir. Güçsüzlük hissi farklı, güçsüzlük farklıdır.

  • Emir dedi ki:

   Katılıyorum seğirmelerin nedeni belli fıtık büyümüş ağrı ve seğirme yapıyor postürü de bozmuş olabilir fıtık bence.

 19. Emir dedi ki:

  Hissedilmeyen seğirmesi olan varmı az önce aynaya bakarken fark ettim yüzümde seğirmeler oluyor dalga dalga dudak kenarlarında ve hemafiyel spazm da var istemsizce kasılıyor yüzüm

 20. Cano dedi ki:

  Ben baldırlarımda dalga dalga bişeyler görüyorum.. selülit mi erime mi kafayı yemek üzereyim

 21. Cano dedi ki:

  Ben nasıl anlayacağım.. ben nereye gideyim.. Ekim den bu yana seğirmeler var.. erime olsa şimdiye güçsüzlük gelir miydi

  • Şevki dedi ki:

   Ekimden bu yana gelirdi diye düşünüyorum. Bu forumdaki herkesin öncelikle fibromiyaljiyi araştırmasını rica ediyorum.

 22. Herr dedi ki:

  Cano hocam sizin kritik evre geçmiş. Her geçen gün ALS olma ihtimaliniz zayıflıyor. Benim tavsiyem eğer iğneli emg çektirmediyseniz özel bir hastanede paraya kıyarak detaylı bir iğneli emg çektirip, temiz sonucu alarak ALS defterini kapatmanızdır.

  • Cano dedi ki:

   Ekimde çektirdim iğneli emg..o zaman bişey çıkmadı.. göğüs kafesinde atrofi olur mu acaba.. sadece çizgili kaslar da mı olur ..

   • Herr dedi ki:

    Hocam iğneli emgyi erken çektirmişsiniz. Bence bir daha çektirin ama detaylı olsun dil kökünüze, sırtınıza falan baksınlar…Göğüs kafesinde atrofi olmaz fakat sırtta olabiliyor.ALS atrofilerinin fotoğraflarına als atrophy yazıp aratın göreceksiniz

 23. Cano dedi ki:

  Herr.. sırtımda bişey yok şükür.. sabah nörologa gittim emg ye gerek görmedi.. benim muayenem emg den önemli diyor.. göğüs kafesime atrofi orda olmaz ödem vs olabilir dedi.. bacaktaki dalgalara sen vücudunu çok inceliyorsun dedi.. seğirmelere psikolojik diyor.. bu kadar zaman als olsan kapıdan bu şekilde girmezsin diyor.. ben artık çok yoruldum.. gittiğim doktorda Memorial de profesör.. als üzerine çok yazım vs var dedi.. uzmanlığında da yazıyor.. benim daha yapacak bişeyim kalmadı sanırım

 24. Cano dedi ki:

  Yüzüm çok seğiriyor.. bişey olsa yüzünde bu kadar zaman mimik kalmazdı dedi.. ama ben hala dışlayamıyorum

 25. Herr dedi ki:

  Hayır Cano Hocam yanılıyorsunuz.Yapacak tek bir şeyiniz var o da bu forumu terk edip, ALS’yi kafanızdan silmek.Prof hekim böyle söylediyse bana söz düşmez.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: