Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

25.841 Yorum

 1. Eren dedi ki:

  Yazıma ek olarak. Önceden aynı yatma pozisyonundan yatarken uyuşmayan yerlerde artık uyuşacak bir pozisyon da yatmasam da uyandığım da el parmak ucu uyuşmuş oluyor. Kanlarımda exra olarak cmw igm pozif çıktı igg de pozitif çıktı ocak ayında geçirdiğimiz covidden dolayı diye düşündüm doktor 4 ay kadar pozitif kalabiliyor muş virus vücutta. Ve 29 mayıs da ast değerim 14 Ken bu ağrılar uyuşma lar sonrası 44 e çıkmış alt değerimi sabit

 2. Hasan El Askeri dedi ki:

  Eren Bey parmak uçlarınızın üzerine yükselebiliyor musunuz ?
  Seğirmeleriniz kaç aydır var ?
  Hızlı bir şekilde el yazısı yazabilir misiniz ?
  R harfini bastıra bastıra söyleyebilir misiniz ard arda ?

  Bunlara cevap evetse als de ki klinik güçsüzlük sizde yoktur ama kesinlikle iğneli emg çektirin

 3. Eren dedi ki:

  Hasan bey ayakkabı parmak ucunda durabiliyorum fakat 5 hafta önceki kondisyon yok vücudumda durduğum zaman kaba etlerimde çekilme hissi yaşıyorum, r harfini söyleyebiliyorum seğirmeler d vitamini kullanmaya başladıktan 5 gün sonra ortaya çıktı 25 mayıs ilk ağrı 29 mayıs kan tahlili 29 mayıs vitaminlerle başlama sonrasında 4 haziran gibi bu belirtiler çıkmaya başladı psikolojik olabileceğini düşünüyorum fakat belirgin bir şekilde yavaş yavaş vücudumda değişiklikler olduğunun farkındayım bu durum psikolojik olarak beni daha da bitiriyor 2 gündür yemek yiyemiyorum açlığımı bile hissetmiyorum, üniversite hastanesi 21 haziran beyin mr ı çekecek ondan sonra emg olur dedi, bende yarın için özel bir hastaneden randevu aldım nörolojiye oraya gidip emg çektirmek istiyorum diyeceğim böyle bir hastalık var veya yok gerçekten çık kötü durumdayım eşime de yansıdı ister istemez hamile eşim 1 buçuk haftadır geceleri uyuyamıyorum rüyalarıma giriyor

 4. Eren dedi ki:

  Ek olarak parmak ucumda 15 20 adım attıktan sonra durduğum yerde ayak ucumdan kalcama kadar sızı hissediyorum

 5. Hasan El Askeri dedi ki:

  Seğirmeler bazen sebepsiz bir şekilde ortaya çıkıp yıllarca sürebilir ve buna beningn fasikülasyon sendromu denir. Anlattıklarınız ALS açısından anlamlı değil , ALS başlangıcına benzemiyor panik yapmadan bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye çalışın

  • Eren dedi ki:

   Seyirmelerden ziyade beni tedirgin eden durumlar şunlar: son zamanlarda yürüme veya bir hareket sonrası sert kaba etlerim de ki hamlamış hissi. Hiç uyuşmayan yerlerim de uyuyup uyandığım da ki uyuşmuş olması. Her iki bacağım da ki kas ağrıları (bu ağrılar sertleşme gibi diyebilirim dokunduğum da sert ve ağrı verici) önce sol kol dirseğimin ön yüzündeki Kasımda şiddetli ağrı sonra hemen hemen aynı ağrı sağ kolum da ve ayak bileklerimin her ikiside 3 gün akşamları buz kesip soğuk terlemesi . Son olarak en tedirgin eden şey yutma güçlüğü yaşamam bu tamamen psikolojik mi bilmiyorum ama katı yiyecek yiyemiyorum boğazım dan zorlayarak gidiyor sonra da karnım da yanma hissi oluyor sanki yeme diyor bana boğazım karnım, buz gibi soğuk terliyorum kaç gündür doğru düzgün bir şey yemedim ama aç değilim saçma bir şekilde

 6. Eren dedi ki:

  Yutma zorluğu öncesi boğazım da dolgunluk hissi hissediyorum sol tarafı şiş gibi aynı ama şişlik yok

 7. Hasan El Askeri dedi ki:

  Kaslardaki katılaşma hissi özellikle baldır ve uyluk gibi bol etli bölgelerde üst motor nöronlarınızın ölmeye başladığı anlamına gelir bunu kesin anlamanın kolay yolu klonus testi yapmaktır. Doktor size bunu yapacaktır muayene sırasında evde sizde tanıdığınız birine yaptırabilirsiniz gerçi. Onun harici terleme,yanma,ağrı,uyuşma gibi şeyler ALS’de görülmez zaten.

  https://www.youtube.com/watch?v=YcZJhsRhfco

  bu videodaki adam gibiyse klonus testi sorun yoktur.

  • Eren dedi ki:

   Peki çok teşekkür ederim Hasan bey yarın ki doktor muayemde özellikle emg isteyeceğim özel olduğu için onlarında işine gelir yaparlar diye düşünüyorum herşeyden çok kafada ki soru işareti insanı yiyip bitiyor birde fibromiyalji geliyor aklıma

 8. Eren dedi ki:

  Hocam son olarak bu hastalığın bir gün alt extremite diğer gün üst extremite diğer gün baş boyun kısmını sıra ile etkileme durumunda var mı

 9. Kubra dedi ki:

  Arkadaşlar bndede segirme çok ama ayak bileğim ve el parmaklarımds kasların zayifladigini görüyorum güç kaybı yok ama daha sonra güç kaybı olur mu

 10. Şevki dedi ki:

  Canlar. Tam bir nörolojik muayenede durum hemen anlaşılır. Eren bey Als o eksemite bu eksemite gezmez. Forumda tanı alan insanlar var maalesef yok değil. 1 sene aradan sonra tekrar girdim. Biliyorumki Als 1 senede çoktan tanı almıştı ama yine kendimi durduramadım. Zira vücudumda olan lanet başka bir hastalık var ve çoğumuzda mevcut. Als ile kıyaslanmaz tabi. Als düşünmeden önce tüm toplumu kasıp kavuran ve bu dediklerinizin hepsini yapan Fibromiyalji düşünün. 1,5 senedir gitmediğim doktor kalmadı. Homeopatik yöntemlere geçmek durumunda kaldım. Alsli hastayı ortalama bir nörolog bile gelişinden tanır. Korkmayı durdurun Fibro ataklarınız ve psikosomatik seğrime ve ağrılarınız artar

 11. Miray dedi ki:

  arkadaşlar nörojen tutulum ne demek bilen var mı

 12. Fatih dedi ki:

  Eren Bey yazdıklarınızı okudum. Anlattıklarınızın birçoğunu bende yaşıyorum. 15 aydır seğirmeler hiç durmadan devam ediyor. Ellerimde ve ayaklarımda çökmelerde başladı doktor doktor dolaşıyorum ama hiçbir teşhis konmadı. İğneli emg de çekildim ama birşey çıkmadı. Şuanda yürümekte çok zorlanıyorum. Sabahları kalktığımda özelliklle ayak bileklerim çatırdıyor. Aslında tüm eklemlerinde çatırdama ve ağrı var. Kollarımda kas ağrıları var. Ben covitin yan etkisi diye düşünmeye başladım artık. Bu virüs vucutta dengeleri bozdu.

 13. Eren dedi ki:

  Fatih bey emg m çok temiz çıktı
  Mr ım da 1 adet çok küçük hiperintens lezyon çıktı ms ile ilişkilendiremeyiz çok küçük dediler CMV igm enfeksiyonu pozitif olduğu için ondan olabilir dediler 5 ay sonra bir mr daha çekineceğim lezyonun durumuna baktırmak için. Tüm şikayetlerim geçti, ms atağına da benziyor ama dediğim gibi ms içinde çok küçük ve bir tane lezyon. Als ile ilgili de değişmiş als olsa daha kötüye gider iyileşme olmazdı dediler emg nde temiz dediler büyük ihtimalle CMV igm enfeksiyon ile gelişti lezyon ve klinik belirtiler

 14. Ali bey dedi ki:

  İsmet halen forumda mısın ?

 15. Geçmişi olmayan adam dedi ki:

  7 senedir seğiriyorum, artık daha az seğiriyorum tabi. Ama hâlen ara ara gün boyu tek bir bölgem seğirebiliyor. Demem o ki vaktinizi ALS korkusuyla geçirmeyin. Psikolojik olarak kendinizi çökertirsiniz. 2016’da geldim bu foruma, 2023’teyiz. Yeni simalar, aynı telaşlar. Siz de 7 sene sonra buralara uğrayıp aynı tavsiyeyi vereceksiniz. Lütfen zamanınızı öldürmeyin, hiçbiriniz ALS değilsiniz.

 16. Eren dedi ki:

  Nicki Geçmişi olmayan adam, hocam çok haklısınız fakat insanın aklında soru işareti oluyor. Mesela çok belirtiler oluştu vücudumda kaslarım da ağrı tarzı krampı gibi devam ediyor emg temiz ilk belirtileri sonrası kötüleşme yerine iyileşme oldu fakat beyin mr ın da 1 adet hiperintens lezyon göründü şimdi o kafamı karıştırıyor ms olabilir enfeksiyon olabilir birçok şey olabilirsin ama insanların hep en kötüsünüz düşünüyor hocam

  • Mex dedi ki:

   Arkadaslar benim de bacagimda hem erime hem de kaslarda kramplar var, bence als olsaniz bile bunu bilip hayatinizin icine sicmaniza gerek yok, dolayisiyla salin mevuzlari eger zaten als iseniz ileride anlasilir… Bunu surekli dusunup yasamamamanin bir anlami bilseniz bile yine sikinti, dolayisiyla salin yasayin olursa olmustur olmamissa kafaniz bozulmamis olur, eger salamiyorsaniz antideprasan kullanin o halleder bu isi… bu kadar ben oyle yapiyorum

 17. Eren dedi ki:

  Arkadaşlar bir şey soracağım bilgisi olan varsa cevapalrsa sevinirim.
  Emg temiz kanlar da sadece bir enfeksiyon pozitif d vitamini biraz düşük beyin mr ın da oksipital lob komşuluğunda bir adet çok küçük hiperintens lezyonlarında mevcut mr yorumlayan doktorlar nonspesifik olarak değerlendirmiş. Tam 1 ay önce bacaklar da ağrı kollarda ağrı ayaklar da uyuşma yaşadım bunlar 2 buçuk hafta kadar sürdü bir kaç kere yutmada güçlük çekti boynum da ağrı ile. Vücudun farklı yerlerinde seğirmeler oldu oluyor Sonra bu Belirtilerin hepsi geçti normale döndü şuan yeniden başladı kollarda bacaklar da yorgunluk oluyor çabuk yoruluyorum. Bacak baldırı kaba etlerde hamlama hissediyorum el bilekleri Arkadaşlar bir şey soracağım bilgisi olan varsa cevapalrsa sevinirim.
  Emg temiz kanlar da sadece bir enfeksiyon pozitif d vitamini biraz düşük beyin mr ın da oksipital lob komşuluğunda bir adet çok küçük hiperintens lezyonlarında mevcut mr yorumlayan doktorlar nonspesifik olarak değerlendirmiş. Tam 1 ay önce bacaklar da ağrı kollarda ağrı ayaklar da uyuşma yaşadım bunlar 2 buçuk hafta kadar sürdü bir kaç kere yutmada güçlük çekti boynum da ağrı ile. Vücudun farklı yerlerinde seğirmeler oldu oluyor Sonra bu Belirtilerin hepsi geçti normale döndü şuan yeniden başladı kollarda bacaklar da yorgunluk oluyor çabuk yoruluyorum. Bacak baldırı kaba etlerde hamlama hissediyorum, ayak parmakları el parmakları bilekleri boyun da sürekli bir kütleme geliyor fikri olan var mı

 18. Eren dedi ki:

  Arkadaşlar 2 ay içinde als korkun yüzünden 2 profosör 3 uzman 5 asistan noröloji doktoruma göründüm 1 buçuk ay ara ile 2 kez emg çektirdim 1 kere beyin mr ı belki 25 tüpe yakın kan verdim hiç bir şeyim yok bu tür şeylerde hep psikolojik olarak vücut etkileniyor en son psikiyatri ye gittim ve 1 haftadır çok rahatım size tavsiyem bu hastalığın unutun ve hayatınızı yaşamaya çalışın. Doktor yok diyorsa altında bir şeyler aramayın kuruntum yüzünden ben şu 2 ay da 20 bine yakın bir para harcadım muaynelere tetkiklere siz siz olun aklınızdan çıkarın bir daha forma gelmemekte üzere gidiyorum kendinize iyi bakın

 19. Oğuzhan dedi ki:

  eren lütfen instagram veya bir şey ver seninle çok kısa konuşmam gerek günlerim haram oldu duvarlar üzerime geliyor rahat edemiyorum lütfen

 20. eren dedi ki:

  oğuzhan sosyal medya kullanmıyorum. ulaşmak istersen eren1571batu@gmail.com mail adresim ordan ulaşabilirsin dönüş yaparım

 21. Cano dedi ki:

  İki sene oldu seğirmelerim başlayalı.. tekrar geri geldi hemen sağ bacak üzerinde aynı yer kaç gündür.. eski günlerime dönmek istemiyorum.. kötü bişey olsa güçsüzlük iki senedir gelirdi dimi.. beraberinde baldırımda ağrı gibi bir rahatsızlıkta var.. psikolojik değil.. Kas bir rahatsız ama nedir bu ?

 22. als değildir lo dedi ki:

  oğuzhan 2 yıla yakındır bu konulardan muzdaribim. @l.eno.l instagram sayfama yazabilirsin. yardımcı olurum. tabi bursasporlu değilsen.☺

 23. Ayaz dedi ki:

  Merhabalar ben ayaz yaklaşık 2 yıl kadar oldu belki hala aktif olan tanıyanlar vardır eskiden, benimde başımdan geçeli bende başta çok takıyordum ta ki bfs yi okuyana kadar kafam karıncalanıyordu her yerim seğiriyordu kendi gücümü test etmekten ellerimi sıkmaktna ellerim yara bere olmuştu ama şuan sadece bazen ağır bir iş yapıp yorulunca yada psikolojik bişeyi kafama takınca seğiriyor, onun dışında ta 2 sene öncede burda kafamda veya başka yerlerde karıncalanma oluyordu kaşınıyordu kafam kaşıyınca falan rahatlıyordu biraz ona hala cevap bulamadım hala ara sıra sanırım oda bişeyi kafama çok takınca yada yorulunca mı bilmiyorum olmaya gene başladı karıncalanma yaşayan var mı bfs de karıncalanma falanda olur diyor ama ellerden bahsetmiş buda kafada dahil mi

 24. Burs dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba uzun aradan sonra benim önce ki hikayelerini okuyanlar bilir 7 yıldır bu 8.yil vücudum da segirmeler var ve son 1 yıldır da sanki dilimin üstünde bisey varmış gibi Bi konuşma hissi var dilde ki benim dilimde dahil tim vücudum segiriyordu geçti ama son 1 yıldır da sanki dilimin üstünde birey varmış gibi konusuyormusum çevremdekiler böyle söyledi bu şekilde durum yaşayan var mı herhangi Bi kas hucsuzlugum de yok tüm işlerimi de gayet rahat yapabiliyorum

 25. Cano dedi ki:

  Seğirmeler geçti mi?

  • Burcu dedi ki:

   Evet %99 oranında geçti çok nadir oluyor herhangi bir güçsüzlük de yok ama bu dilim de ki hissizlik mi diyeyim böyle tuhaf Bi durum var sanki dilin üstünde bisey var gibi konuşurken

Bir Cevap Yazın