Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

23.536 Yorum

 1. Sezgin dedi ki:

  Kanka bu arkadaşda sadece göz seğirmesi mi varmış acaba ?

 2. emre dedi ki:

  Öyle diyor ama ben de başladığı zaman bir ay gözüm seğirmişti ne zaman araştırdım vücuduma yayıldı belki de vücüdum da oluyordu fark etmiyordum hatırlamıyorum bile

 3. emre dedi ki:

  Üstünden 4 yıl geçti son 2-3 yıldır umrumda bile değildi hatta hissetmiyordum bir bakıyorum seğiriyor falan gülüyodum artık ama gözde 2 aydır durmuyor göz olunca insan çekiniyor insanlar farkında mı diye düşünüyosun hala tüm vücudumda var ama göz çok rahatsız ediyor,belki de bunu yazan arkadaş als bataklığına düşse vücuduna yayılacaktı anlatmak istediğim bu

 4. Sezgin dedi ki:

  evet doğru diyosun benimde gözüm seğiriyo ama dediğin gibi öle durmadan devam eden seğirme yaşamadım daha benim çoğunlukla vucutta oluyor bazı günler seğirme bacağımda bi yere takılı kalıyor bütün gün seğiriyo ertesi gün duruyor

 5. Sezgin dedi ki:

  senin gün içerisinde vucudunda sürekli bi seğirme hali varmı emre

 6. emre dedi ki:

  4 yıldır olmayan gün yok :)

 7. Sezgin dedi ki:

  çok garip ya peki nasıl geçicek bu magnezyum eksikliğiyse sebebi onu nasıl geçircez gerçekten insanın hayatını maffediyor bu illet ya

 8. emre dedi ki:

  Şu an psikolojini anlıyabiliyorum en iyi emg zaman emin ol ilk zamanlar okumaktan alamıyodum kendimi bu sitedeki bütün yorumları baştan okumuştum çok iyi hatırlıyorum zamanla bir şey olmadığını görünce rahatlıcaksın güven bana ve araştırma sakın ne görsen vücut aynısını yapıcak

 9. Sule dedi ki:

  Bu magnezyum ile kötü teoriyide söylediğiniz icin teşekkürler mdfcmdfcfg

  • Sezgin dedi ki:

   Ya valla ne bilim bi yerde yazdığını gördüm ama bu hastalık öle basit birşey değil magnezyum eksikliğinden dolayı olsaydı yaygın bi hastalık olurdu merak etme siz benim gibimisiniz bilmiyorum ama tavsiyem hayatı bu kadar önemsemeyin ben artık saldım olursa olur olmassa yaşamaya devam olursada yapcak bişey olanla olmuşa çare yok kendinizi korkutmak endişelendirmek bişeye çözüm olmuyo malesef eminim hiçbirmizin hastalığı falan yok benden sizi rahatlatıcak küçük bi tavsiye açın sevdiğiniz müziği amannn boşverr diyin kendinize ve müziğe dalın

 10. emre dedi ki:

  ben ilk defa duydum öyle bir şey okumadığım şey kalmadı şimdiye kadar,ayrıca kanda magnezyum eksikliği belli olmaz sadece %1 i kan da magnezyumun yanıltıcı olur o yüzden

  • Sule dedi ki:

   Benim kanimda da düşük cikti ama doktor önemsemiyorum dedi

   • Sezgin dedi ki:

    İşte benim sinirlendiğim konu bu lanet olası bazı doktorlar çok bilgisiz ve önemsemiyolar kimseyi kitaptan okuduklarını biliyolar kitaba göre ilaç veriyolar araştırın biraz magnezyum eksikliğinin ilk belirtilerinde seğirme var ve doktor magnezyumu eksik birine seğirmesi olması halde önemsemiyorum diyor

 11. emre dedi ki:

  magnezyum takviyesi kullandın mı şule

  • Şule dedi ki:

   Yok hayır aşırı pahalilar bu arada ama baslicam umarım

   • emre dedi ki:

    O tozlardan alma sakın bir işe yaramıyor araştırıp iyisinden al hepsinin bir türü var

    • Sezgin dedi ki:

     Şule alamıyosan doğal olarak almaya çalış günde 2 tane sade ve bolca muz ye

     • emre dedi ki:

      kanka vücutta emilim sorunu varsa doğal olarak almak zorlaşıyor zaten emilim sorunu olmasa eksiklik olması beklenen bir şey değil magnezyumda ya da vücudun kullanımı çok alkol,sigara gibi

 12. mehdi agaverdiyev dedi ki:

  dostlar merhabalar bu forumu bırakmıştım 4-5 ay önce , ama mailden mesajları görünce çok üzüldüm sizlerin paranoyasına ve stresine . ben de 1 senedir seğiriyorum ve zamanında takmıştım kafayı bu konuya lütfen kafanızı bu işe fazla takmayın ve sabahları koşuya başlayıp sağlıklı yaşamaya dikkat edin . Emin olun bunları 3 ay uyguladım ve her şey yoluna girdi ve baya azaldı seğirmeler ve daha iyi hissediyorum. Kafanızı alın bu konudan ve hayatınıza bakın o zaman iyileşeceksiniz … Paranoya paranoyayı getirir ve bu paradoks içinde kaybolup gidersiniz. Yapmayın kendinize bu kötülüğü , sağlıklı yaşam ve her sabah koşu çok iyi geliyor , ve uyarıcı ilaç kullanan varsa hele ritalin concerta kullanıyorsanız bırakın ana sebeplerinden bir tanesi . Boyun fıtığı da seğirmelerde çok etkili . hepinizi öpüyorum sevgiyle kalın…

 13. Cano dedi ki:

  Merhaba.. bir kaç yerde covidden sonra meydana gelen sinir ağrıları ve seğirmeleri okudum ama acaba ondan mı bu şikayetlerimiz..

  • Deniz solak dedi ki:

   Merhaba nerde okudunuz benimkiler covidden sonra basladi ?

   • cano dedi ki:

    merhaba.. forumlarda okudum ve bu hafta gitiiğim norolog söyledi.. 4 kişiden 1 inde oluyor dedi ve geçmesi uzun sürer dedi.. sizde nerelerde seğirme var..

 14. Emir dedi ki:

  Ben MS olduğumu düşünmeye başladım arkadaşlar segirmeler karıncalanmalar ani sicramalar floatersler ve hipnik refleks.
  Baş ağrım da vardı ve bu dediğim kimse de yoktu yani görmedim şuana kadar 8 aydir titreme var hiç durmadı bu titreme çenem bile titriyor arkadaşlar başımı yukarı kaldirinca vs
  Her yerim titriyor yani.
  Bilmiyorum korkuyorum yaşım 22.

  • Hakan dedi ki:

   Emir benimde yaşım 19, bendede titreme 1 yıldır var, seninki nasıl bir titreme? benimki birşeylere uzanırken, eğilip kalkarken falan oluyor.

   • Emir dedi ki:

    Kardeşim benim istirahat halinde de var ama bacağımı kaldırınca mesela titriyor başımı yukarı kaldırayım çene titriyor kafa titriyor dişleri birleştireyim önler birbirine vuruyor hafiften

 15. emre dedi ki:

  o titremeler kaygı ile çok fazla ortaya çıkıyor spora yazılın azalmaya başlıyıcak

 16. emre dedi ki:

  ben ilk seğirmeler başladığın da sürekli titriyodum elim ayağım sağa sola atıyodu ne okursam aynısını yaşıyodum bence biraz burlardan uzak dur ve kafaya takma elinden geldiğince uğraş bul kendine kaslarını ne kadar zorlarsan sürekli deneme yaparsan o kadar yorulur ve titrer

 17. sule dedi ki:

  Emir dediğin tüm titremeler aynısı bende var bu arada ve yıllardır yani seğirmenler başladığından beri cok kötü ya

  • Emir dedi ki:

   Kanka başını yukarı kaldır çenen titriyor mu ön dişlerini sıkıca kapatmadan birleştir

 18. İsmet dedi ki:

  Arkadaşlar her hapsurdugumda karnımda seğirmeler oluyo bunun yanında sağ elimin avuç içi kasları sol elime göre daha az ve ellerimde de telefon kullanırken zorlanma yaşıyorum bunun sebebi nedir özellikle karnı segiren var mı ben gibi bide

 19. Vys dedi ki:

  Evet ismet bende de oluyordu sadece hapşırma değil hastalanıp öksrdğümde dahi karnımda seğirme oluyordu sıkıntı yok takma

  • İsmet dedi ki:

   Bunlar nasıl geçicek abi ya düşünmüyorum ama bazen bir uzvumun daha ince oldugunu görüyorum sonra bir segirme yine aynı dusunceler ele geciriyo beynimi

   • Vya dedi ki:

    Zamanla geçecek bu senin de elinde değil cünkü insan psikolojisi böyle bu düşünceleri hemen cıkarıp atamıyorsun ne yazık ki

 20. Balsu dedi ki:

  Bende hapşurduğum veya öksürdüğüm zaman karın seğirmesi alıyorum hatta boğazım dilim bile seğirmeye başlıyor

 21. Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar Merhaba belirtilerimden biraz bahsetmek istiyorum. 33 yaşındayım 18 Ekim 2021 den bu güne kadar hiç ara vermeyen tüm vücudumda seğirme yaşıyorum. İlk gün bacaklarımda başladı aynı gün her yere yayıldılar. Bacaklar, karın, sırt, kollar, boğazım, yanaklarım, dudaklarım,gözlerim, saç derimde bile . Sadece dilimde dinlenme halinde seğirme görmedim. Gün içinde sıklığı o kadar fazla ki 30 sn de bir bile diyebilirim tahminim günde ort. 1000 kere oluyordur. 22 Ekimde nöroloji doktoruna muayene oldum . Muayene bir sey görmedi (Muayenede olmayan ama daha sonra çok kez karşılaştığım olay baldır kaslarıma vurunca seğirmenin başlaması) EMG ye gerek görmedi ama ısrarım üzerine 25 Ekim de EMG yapıldı ( Testin ortasında EMG cihazı bozuldu :)) Farklı bir hoca farklı bir cihazla tamamladı. EMG yi yapan kişiyi araştırdığımda İstanbul için sayılı EMG uzmanlarından birisiymiş yanılmıyorsam Nöromüsküler uzmanı Doç Dr. Fikret Aysal hoca) Çok şükür EMG temizdi. Fasikülasyon bile görünmedi. Nasıl görünmedi anlamadım ama herşey temiz dedi çok şükür. Bu güne kadar bir güçsüzlük olmadı . Fakat 1 gün dahi seğirmeler durmadı. Geneli anlık tek atım bazen daha uzun olabiliyor. Tecrübeli arkadaşlara bir kaç sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim.
  1. Gözlerinizi sıkıca kapatıp açtığınız da tek atım veya 2-3 sn göz seğirmesi yaşayan oldu mu ? (Bu bende son iki haftadır var ve göz kırptığımda 2 sn seğiriyor. Aynada daha net görülüyor hissedilmese bile ) ?
  2. EMG de fasikülasyonları görünmeyen oldu mu ? EMG de fasikülasyonları görmemek diğer sorunlarında görülmesine engel midir ?
  3.Çok şiddetli olmayan hatta sadece hafif ağrısı olan kramp veya benzeri durumlar yaşayanlar var mı ?
  4. Seğirmeler için önerileriniz varsa çok bakmule geçer. Teşekkürler.

  • Balsu dedi ki:

   Mustafa Bey hiç endişelenmenize gerek yok aynı semptomların hepsi bende de var. Özellikle emgniz bir uzman tarafından yapılmış ve temiz raporu almışsınız bu sadece BFS. Emgde fasikülasyon görmek önemli değil dev müpler ve denervasyon aranır. BFS bazi araştırmacılar tarafından PNH olarak değerlendiriliyor yani esneyerek, vurarak vücudunuzun başka başka yerlerinde seğirmeleri tetikleyebilirsiniz güçsüzlük olmadığı sürece çok normal kabul edilir. Değirmelerinizi geçirecek çok geçerli tedaviler da bulunmuyor maalesef

   • mustafa dedi ki:

    Hızlı geri dönüş için teşekkürler. Siz de ne kadar zamandır seğirme mevcut ? ve en önemlisi gözünüzü kapatıp açtığınızda göz seğirmesi yaşıyor musunuz ? Bu hareketi 10 kez yapışımın 7 sinde seğirme oluyor ciddi anlamda sık ve can sıkıcı olmaya başladı.

    • Balsu dedi ki:

     8 aydır seğiriyorum. Gözümü sertçe kapatıp açtığımda veya kaşıdığımda seğirmelerim oluyor bazen hissediyorum bazen sadece aynada görünce fark ediyorum ve 8 aydır da böyle. Bunu yaşayan çok insan var endişelenmenize gerek yok. Özellikle Alsde göz seğirmesi olmuyor diye biliyorum.

 22. Balsu dedi ki:

  Ailem geçirdi ben negatiftim ama pcr testleri yanılabiliyor belki oldum ve fark etmedim. Ve evet elimde yüz kaslarımda bacaklarımda titreme oluyor

  • Cano dedi ki:

   Kesinlikle bence sende geçirdin.. Norolog 4 kişiden 1 inde bu hasar kalıyor dedi.. bende aynı durumdayım.. avuç içlerim bile seğiriyor

   • Balsu dedi ki:

    Seğirme dışında başka şikayetlerin de oluyor mu Cano? Bir de bu hasar ciddi bir durum muymuş?

    • Cano dedi ki:

     Seğirme, titreme, keçeleşme gibi bir his.. kaslarımda bazen ağrı.. yüzümde sinir ağrısı gibi bişeyler.. sende başka neler var?

     • Balsu dedi ki:

      Seğirme titreme dışında gezen ani kas ağrıları yaşıyorum 3-4 saniye sürüyor ve yüzümde özellikle ağız kenarlarımda uyuşma karıncalanma gibi tuhaf bir his yaşıyorum. Keçeleşmeden ne kastettiğini anlamadım

 23. Cano dedi ki:

  Balsu.. parestezi gibi değişik hisler.. kramplarım oldu bir ara.. sende kramp ve kas yumuşaklığı oldu mu? Doktor hasar zamanla geçer dedi ama en az bir sene dedi.. sinirlerde vs norolojik etkiler bırakabiliyormuş..

  • Balsu dedi ki:

   Kramp gibi şeylerim oluyor tam kramp diyemem açıkçası nasıl tarif edilir bilmiyorum gerçekten ilginç. Sen bel bölgesinde uyuşma gibi şeyler yaşıyor musun?

 24. Cano dedi ki:

  Öyle gerçekten tarif edemiyoruz, uyuşma tarzı olmuyor sanki.. inşallah geçer.. zihin bulanıklığı var mı sende?

 25. sule dedi ki:

  Karın kaslarımı sıktıkça zangır zangır titriyor önceden olmayan bisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: