Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

23.719 Yorum

 1. Bvars dedi ki:

  Veysel abi şey sorcam. Eski yorumlara baktım. Kollateral filizlenmeden dolayı güçsüzlük uzun süre sonra geliyor falan yazmışlar. Böyle bir şey varmı? Kollateral filizlenme yani ölü nöronun yerini başka canlı nöron alıyor diye anladım ben bunu. Bence böyle bisey mümkün degil ama sana da sorayım dedim

 2. VEYSEL DERE dedi ki:

  ısmet
  bakalım karar vermedım daha ama dedıghın gıbı gıtgıde yüzüm uyusuyor ıyıce hıssızlık basladı yüzümde mımık kayıbı pek yok ama ıste dudak kaslarına vurursa dudakta sarkma felanda olur deforme baslamadan karar vermek lazım
  bwars

  ölü nöronun yerını baska bır canlı nöron alamaz bana amantıklı gelmedı ölü nöron canlanabılırmı buna okeyım yada canlı nöronlar cogaltılıp enjekte edılebılırmı sorunlu bölgeye yada enjeksıyon mu yöntem yada baska bırseymı olur buda atom fızıkcılerın ısı

  • Bvars dedi ki:

   Abi bence de mantıklı değil bu kollateral meselesi. Ölülerin canlandırılmasına gelirsek de bu kök hücreyle deneniyor diye biliyorum ama kaç seneden beri milleti oyalıyolar deneme aşamasında diye bi türlü anlamadim gitti

 3. VEYSEL DERE dedi ki:

  salla olm ya bunlar seker hastalıgına astıma tedavı bulamamıs als yımı bulacaklar

 4. Herr dedi ki:

  Veysel Abi sana saygım sonsuz fakat bende sağlık sektörü ile ilgili hiçbir alakam olmamasına rağmen bir doktor hayranlığı var açıkçası . Doktorları çok değerli buluyorum. Hastalık teşhisi koyamamaları bir hatadır evet haklısın ama hastalığa tedavi bulmak sadece onların değil farmakologlar vs gibi başka meslek gruplarının da görevidir. Her hâlükârda onlara ihtiyacımız var

 5. VEYSEL DERE dedi ki:

  herr nörobilimciler çok önemli bence genetik mühendislere önemlı atom fızıkcıler önemlı als gıbı hastalıklar ıcın
  sendekı doktor hayranlıgında cem yılmazın bır sözü geldı aklıma
  HASTASIYIZ DOKTORUN :)

 6. İsmet dedi ki:

  Benim segirmelerim baya azaldı bugün 3-4 kere olmuştur ama konuşmamda ki sorun hala geçmedi kelimeleri hızlıca yuvarlayarak konusuyorum istemsiz dilim de ufak ufak segirmeler oluyo bazen hastalık çok yavaş ilerliyor gibi geliyo 1 sene oldu bu ay tam daha ne kadar sürecek acaba böyle

 7. Mert dedi ki:

  Boyun düzleşmesi kollarda bu denli bir güçsüzlük yaparmı?kasıgı kaldırdım kolum titredi bugun deli olcam,bacak uylugumda kasılmalar oluyo,sol ayak basparmagında agrı var ellerim kollarim bacaklarımı gücsüz hissediyorum,hergün alkol alan biriyim boyunda iki fıtık baslangıcı ve aşırı düzleşme var,uzandıgımda tüm vucudum seğiriyor bunlaro yaşayan bir fikri olan varsa bisey yazabilirmi?

  • Mert dedi ki:

   Sol el basparmagım titriyo teli alınca vs birsürü belirti,bir kere emg cekildim bu isler ilk basladıgında bise cıkmadı ama artık cok arttı belirtiler

   • İsmet dedi ki:

    Aynı problem bende de var zangır zangır titriyo sol baş parmak yazı yazamıyom bazen resmen

    • Mert dedi ki:

     Cok telefonu elinde tutan birimisin?boyun düzleşmesini araştır sende,als olsaydım emg de cıkarmıydı erken dönemde?

     • İsmet dedi ki:

      Yani telefonla hasır neşirim benim 3 aydır filan böyle kavrama tutma sıkma hareketleri yaparken bir sorun olmuyo sabit tutmaya çalışınca titriyo sebebi belki farklı biseydir bende ilk semptomlar çıktığında EMG oldum segirmelerim cokken birşey çıkmadı belkide erken diye görülmedi bende arada böyle düşünüyom seninde herhangi bir güç sorunun yoksa ALS degilsindir bence

    • Mert dedi ki:

     Valla corbaya kasık sallarken hemen kolum yoruluyor emg temiz ama boyun yParmı bunları merak ediyorum

     • İsmet dedi ki:

      Bilgim yok kanka boyun hakkında ALS 40-50 yas üstü hastalığı deniyo gel bizim gibi 20 li gençler muzdarip rahatsızliktan bende bunu anlayamıyom

 8. Bvars dedi ki:

  İsmet kanka als erken zamanda bile emgde cıkıyor diye biliyorum. Ben artık buraya girmeyecegim sınavlarımda bitti artık kafa tatili yapmak için memleketime gidiyorum sizde bence boşuna gelmeyin buraya arkadaşlar bu bfs belli. Hepiniz Allah a emanet olun sizi seviyorum hoşçakalın
  Bvars :)

  • Ahmet dedi ki:

   Reis senin bu sözlerin bence artık bu korkuya nokta koydu bende de güçsüzlükten tut herşeye kadar belirti vardı ama doktorlar bana als değilsin dedi zaman geçtikçe aslında hepsi psikolojik old anladım etrafımdaki neredeyse herkes te kas seğirmesi oluyordu kendimizi korkutmamız bizi asla çözüme kavuşturmayacak yeni gelen ve eskiden beri burda olan kardeşim sözüm size hayatta ne olursa olsun önemli olan insanlığından ödün vermemen olacak hastalanan dahi herşeyin bir çözümü var emin birkaç yıla kadar als ms gibi hastalıklarında çağresi bulunacak ama insan görünümlü hayvnlrn insan yapmanın bir çözümü asla bulunmayacak. Hayatını asla boş yaşama kardeşim belki bu korkuların senin için bir tecrübedir artık bir als hastasının hayatını biliyorsun böylece kendi hayatının kîymetinide biliyorsun n3kadar yaşarsan yaşa adam gibi yaşa zarar veren değil yarar sağlayan ol. Bu konuyuda bence burda bitirin her belirtiniz yazmayın bakın ben öyle bir psikolojiye girdimki als olduğuma kesin emindim resmen ama değilmişim ilerde olsam bile bu dünyanın ölüm dünyası olduğunu unutmam şunudw söyliyim kas seğirmesi varsa beyniniz vücudunuzu sçok iyi kontrol ettiğini gösterir buda aslında iyi bişey gününüzü bu illetinden ne olduğuyla geçirmeyin boşverin bende boşverdim şuan seğirmem 0 a düştü neyse herkes kendine iyi baksın hoşcakalın umarım hayatınız boyunca çaresi olmayan hiçbir hastalığa yakalanmazsınız.

   • Bvars dedi ki:

    Canım sıkıldı tekrar bi bakayim dedim o kadar haklısınkı kanka. Her korku bir tecrübe aslında. Bir hedefim var: annemin gözünun önüne savcı olarak çıkmak :) onu gerçekleştirmek için elimden ne gelirse yapacağim. Burası çıkmaz bir sokak gibi siteye girdimi cikması zor oluyor. Canım sıkıldı boş durmuyum yorum varmi diye bakıyim dedim bu yorumu gördüm kralsın kanka <3

    • Ahmet dedi ki:

     Knk zaten bu siteye sürekli gelmen lazım bence çünkü bu sıkıntıya düşenlere ben sen yardım etmeliyiz yoksa harbiden çok zor bi durum bende bazen arada bir korkuyorum siberkondri dediğimiz bu illet herkesin başına gelebiliyor birbirimizin yanında durdukça çabuk atlatacağız bu arada inşallah hayaline ulaşırsın knkm herşeyin nedeni stres sınav olur o olur bu olur ama önemli olan sağlıktır mutsuz hissediyorsan kendini bir noktada uzaklaş ondan sevdiğin şeylere yönel benimde sınavım var yks gireceğim stresten şuan bile seğiriyorum ama sanki biri bana masaj yapıyor gibi zannedip hayatıma devam ediyorum 4 ay geçti bu illetinden üstünden ama Allaha şükür belirtilerim yok osadece seğirme var oda normal inşallah hiçbir ümmeti Muhammed bu hastalığa yakalanma ben sende dahil amin.

     • Bvars dedi ki:

      Amin kanka. Güzel dileklerin icin teşekkür ederim şuan tatildeyim 2 3 ay kafa dağıtmak için memlekete gittim buraya arada sırada ugrayacağım ve seninle beraber herkese yardım edeceğiz. Benim bu ay ile birlikte tam 6 ay geçti. Sanırım kritik evreyi atlattım birazda bu beni rahatlattı :)

 9. Cano dedi ki:

  Bvars.. senin hiç krampın ve içten titremelerin oldu mu?

  • Bvars dedi ki:

   Hiç bir zaman kramp olmadı. Sadece 1 kez beden dersinden cıkmıştık ve o ders aşırı yorulmuştum o yüzden kramp girdi o kadar. İçten titremeye gelince:Dizimin içi sürekli olarak titrercesine hareket ediyordu ve ben bunu hissediyordum. Sag el baş parmakta titreme var ama o da azaldı. Semptomlarım genel olarak:soğuk havada eller üşüdüğünde bariz güçsüzlük (anahtar çevirememe falan ama bunlar oldugunda ellerim buz gibiydi hava -14 ken falan),seğirme,titreme ve son olarakta benim atrofi olarak düşündüğüm yerler. Hepsi bu kadar.

 10. Cevxdt dedi ki:

  Sa beyler seri destek internette bi video gördüm https://youtu.be/9Q0SfKfIcYc bu videoya baktım doktorun yaptıklarını kendime yaptım elim kolum seğirdi çok korkuyom Allah sizi inandırsın kalp krizi geçirmek üzereyim

  • Herr dedi ki:

   Kardeşim saçmalama sakin ol. Aynısını doktor bana da yaptı ve videodaki gibi seğirmeler yaaşadım. Sonuç :Seğirmelerimde 4.5 yılındayım ve sapasağlamım. Bu testle güya senin klinik muayanede seğirmelerinin iyi mi kötü huylu mu olduğunu anlamaya çalışıyorlar . Fakat en önemli şey iğneli emgdir

   • Cevxdt dedi ki:

    İğneli emg temiz dedi doktor ama 3 ay önce ya yeni yeni oluşuyorsa emg belkide erken çekildi

    • Herr dedi ki:

     Bu yaşına bağlı yaşın gençse salla ama 40 yaş ve üstüysen hala tehdit altındasın. 3 ay ALS için fena bir süre sayılmaz. Şimdiye kadar yavaş yavaş bir uzvunda güçsüzlük başlaması gerekirdi

     • Cevxdt dedi ki:

      20 yaşındayım güçsüzlük yok ama ağrı ve uyuşma benzeri bişi var gen havuzunda als yok

 11. Bvars dedi ki:

  Cevxdt knk genç insanlarda als genelde ailesel oluyor. Ailende als yoksa çok kafa yorma bu hastalığa. Genç yaşta çok az vaka var.

 12. Herr dedi ki:

  Cevxdt kardeşim bir 3 ay daha beklemen gerekiyor ama bu gelecek 3 ayını ALS’ye yakalanma stresi altında geçir demek anlamına gelmiyor sakın yanlış anlama. Ara sıra parmak uçlarına yürü kavonoz kapağı falan açmaya çalışıp kendini test et bunun harici ALS’yi kafana takma

 13. Cano dedi ki:

  Herr.. sende de şiddetli seğirmeler ve kramplar olmuş muydu ?

  • Bvars dedi ki:

   Cano bak sana demedim. Dönem dönem endişe arttığında seğirmenin şiddetide artıyor. Anksiyete seğirmeyi tetikliyor. Şu siteye 1 hafta girme ve her gün en az 2 şişe maden suyu iç (bol magnezyumlu). Seğirme geçmese bile en düsük noktaya gelecektir ama kafaya takmaman lazım

 14. Sule dedi ki:

  Genetik mi diyoruz ya anneminde mesela arar ara bi yerleri sürekli atıyor cok korkuyorum bana bisiler olcaksa olsunda aileme bişi olmasın

  • Bvars dedi ki:

   Şule benim annemdede babamdada fasikülasyon var. Seğirme sizdede varmı dediğimde babam mesela çok oluyo falan dedi. Genelde insanlar bu tür şeyler yaşıyor.

 15. Cano dedi ki:

  Ne olur arkadaşlar sizde de oluyor mu.. dün kalçam bir seğirdi bacağım hopladı resmen pozisyon değişince geçti.. böylesi şiddetlisi sizde de oldu mu

  • Ahmet dedi ki:

   Knk herkeste oluyor takma boşver bendede oluyor hatta benimkisi normal değil ama yinede çok takmıyorum çok korkuyorsan nörolojiye git

 16. Ahmet dedi ki:

  Hatta benimkisi anormal seğirme örneğin kolumu sıkınca seğirme oluyor yada ayaklarıma yumruk atınca seğirme oluyor

 17. Cano dedi ki:

  Ahmet kramp oluyor mu

  • Ahmet dedi ki:

   Şimdi cano sana bi kaç soru soracak öncelikle kramp yok.
   1. Yaşın kaç
   2. Herhangi ağır bişey taşıyabiliyormusun
   3.hayatta şuan seni strese sokan bişi varmı
   4.ne yapınca mutlu oluyorsun
   5.seni tetikleyen korkutan anormal durumun ne
   Ha bide bişey daha söylemek istiyorum bu sözüm herkese beyler hadi iyisiniz als nin çaresi için yoğun birşekilde çalışıyor doktorlar tahmini 5 yıl ile 10 yıl sonra

 18. Herr dedi ki:

  Merhaba cano kardeşim seğirmelerim hakkında sana ne anlatabilirim ki…. Seğirmelerin her çeşidini yaşadım. Görünür olan,deri altında olan,aniden hızlı bir şekilde atan, yavaş yavaş atan ve daha tanımlayamadığım niceleri…. ve vücudumun her noktası abartısız seğirdi ama her noktası aklına gelebilecek her nokta …… daha fazla söylemeyeyim anlamışsındır.

 19. Ahmet dedi ki:

  3 gün sonra sınavım var artık buraya gelmiyeceğim

 20. Ahmet dedi ki:

  Buradaki als den korkan herkesten istediğim bişi var https://youtu.be/g5hCXnMLyCs bu videoyu izleyin doktora güvenin sonrası Allah büyük görüşürüz.

 21. İsmet dedi ki:

  Segirmelerim geçen sene tam bu zamanlarda başlamıştı dile kolay bir sene geçti ve hala devam ediyo konuşma sorunu hala çekiyorum bir sene içerisinde ALS olsa daha belirgin sonuçlar olurdu diye düşünüyorum ama hiç bir gerileme olmaması beni korkutuyo çok yavaş ilerliyo olabilir diye dusunuyom artık genç yaşa bağlayarak

  • Ahmet dedi ki:

   Knk boşvermeye çalış yukarıda bi ling var youtube videosu muhakkak izle geçecektir diye umuyorum 1 yılda als hastaları artık felçliğe başlıyorlar sende tek sıkıntı psikolojik yukarıdaki videoyu izle

 22. İsmet dedi ki:

  Burda emir vardı noldu son durumu ne görüyosan yaz buraya ara ara kanka

 23. Devrim dedi ki:

  La gidin gezin kafa dağıtın dnjxbdbfjc ben bu sitenin ilk yorum yapanlardanım aklıma geldi gireyim dedim hâlâ devam ediyorsunuz. Her şey olacağına varır sizin bu mükemmeliyetçi tavrınız kime ya boş verin son adımınıza kadar mücadele edin. Hadi eyv xjbcbfjc

 24. Murat dedi ki:

  Arkadaslar merhaba ders çalışırken elim ayağım boşalır gibi oluyordu 23 yaşindayim ck yüksek cıktı Alsden korkuyordum arada gözümün altında bacağımdan seyirmeler oluyor 2 gün önce nöroloji doktoruna gittim emg çekti bişey yok dedi ne yapacagimi bilmiyorum

  • Herr dedi ki:

   CK yüksekliği genelde ağır fiziksel aktiviteden dolayı ortaya çıkıyor. ALS ile pek alakası yok. Eğer seğirmeleriniz artarak devam ederse ve üzerine de tek bir uzvunuzda ( sağ el parmakları, sol bacak parmağı vs) gibi güçsüzlük başlarsa tekrar emgye girmenizi tavsiye ederim. Fakat büyük ihtimalle buna gerek kalmayacak bile

 25. Devrim dedi ki:

  Dostum, ALS motor nöronların dejenerasyonu ile ortaya çıkan bir hastalık değil mi? Motor nöronlar işlevini yerine getirmediği anda zaten güçsüzlük oluşur yani düşünelim ki aceleyle bir yere koşarak yetişmeye çalışıyorsun eğer motor nöronların işlevini o an kaybettiyse tökezleyerek yere çakılırsın. ALS böyle başlar fasikülasyon ile değil. Yanılmıyorsam düzeltin

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: