Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

23.719 Yorum

 1. Cano dedi ki:

  Sağ kolum çok sert ve ağrılı.. aynı zamanda güç kaybı var.. kas tonusu artışı olsa ağrı eşlik eder mi? Ne olur diyin bişeyler

  • Herr dedi ki:

   Hocam sağ kolunuzla bir takım aktiviteler yaptıktan sonra sağ kolunuzun özellikle bol kaslı olduğu yerler kaskatı kesiliyorsa evet kas tonusu maalesef artmıştır. Bunu anlamanın bir diğer yöntemi ise şu videodaki basit testi evde birine yaptırmak :

   https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=UX75k8s5QUE

   Eğer videodaki gibi bir durum varsa üst motor nöronunuz maalesef hasar almış ve kas tonunuz siz hissetmeseniz bile artmış demek oluyor.
   Ağrı olması ise iyi bir haber.

 2. Cano dedi ki:

  Koluma baktı.. tonus değişimi olsaydı anlarmıydı acaba ? Ve o kolumda hafif şişlik ve güç kaybı da var

 3. Nasıl olucak? dedi ki:

  MR İNCELEMESİ; Aksiyal planda T2W FFE, Sagital planda T1W SE, T2W TSE lordoz düzlemitir. korpus yükseklikleri korunmuştur. servikal intervertebral disklerde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı izlendi. C3-4 ve C6-7 intervertebral disklerinde diffüz anuler bulging izlenmekte olup ön araknoid mesafede daralma izlenmektedir. Spinal kord sinir kök bass saptanmamtr. C4-5 ve C5-6 intervertebral diskinde diffüz anuler bulging zemininde ufak santral protrüzyon izlenmekte olup ön araknoid mesafe daralmtr. Spinal kord sinir kök bass saptanmamtr. alanındaki müsküler yapıların morfoloji ve sinyal intensitesi tabiidir. Kranioservikal bileşke normaldir. Serebellar tonsiller normal lokalizasyondadır. Bunlar şikayetleri sizce acıklarmı?boyun fıtıgı düzleşme var ama bacaklarımda güçsüz hissediyorum,emg cekildi bisey yok dendi

 4. İsmet dedi ki:

  Ayak kemerlerim ve dış taraflarina geçti şimdi segirmeler kramplarda eşlik ediyo ara sıra fıtıklar veya boyunda fıtık olması bu tarz şeyler yapar mı

  • Bvars dedi ki:

   İsmet beni niye kimse bi tarafına takmıyo anlamıyorum. Ama cevap vercem. Boyun/bel fıtığı tedavi edilmezse felce kadar yolu var. Git bi Mr/tomografi çektir. Seğirmeyi de siktir et bende atrofi gibi sonradan oluşan çökmeler var bisey olmaz seğirsin vücudun.

   • İsmet dedi ki:

    Takmamak değil bvars korku işte cok farklı bişi sen öyle desende bir segirme geliyo kanka pat yine aynı şeyler yoksa okuyorum senin yazdıklarınıda dikkate aliyom :)

    • Bvars dedi ki:

     Anladım knk sen yinede seğirmeyi falan takmamaya çalış. Mesela ben babama sordum seğirme bendede oluyo dedi. Babaanneme sordum bendede çok sık var yıllardır dedi. Dikkat et yıllardır var ve hiç sorun cıkmadı korkma :) (O seğirmeden 3 4 sene sonra als teşhisi alan efsanelere de inanma)

     • İsmet dedi ki:

      Teşekkürler bro sağol bir sene oldu benim zaten bı sene daha bişi olmazsa iyice atarım kafamdan

     • Bvars dedi ki:

      Rica ederim knk seninle sohbet etmek sarıyo :D

  • Nasıl olucak? dedi ki:

   İsmet bizim senle şikayetler komple aynı ulaş bana tikopvra062 instagram

 5. Esra dedi ki:

  Arkadaşlar meraba ellerinde çabuk yorulma olan varmı örneğin salata yapıyorum soğan dogruyorum sağ el Kasım bildiğin spor yaparken kas yorulur ya ağrır falan onun gibi bişey oluşturdu. Ellerim zaten çok seyiriyor yaklaşık bir aydir

  • Cano dedi ki:

   Aynı Esra benim de öyle başladı.. şimdi bi sertlik ve tutukluk eşlik eden ağrı var.. doktor kas tonusu artışını anlarmıydı arkadaşlar.. ne olur bişey diyin

   • Bvars dedi ki:

    21.yüzyıldayız. Modern tıbbın bu kadar geliştiği bir dönemde, profesör doktorların oldugu bir çağda yanılma payı çok az bunu anla Cano. Doktor neden anlamasın bana mantıklı bi açıklama getir sadece tamam diyeceğim. (Hastalığın başındaysam gibi düşünceleri de at kafandan)

    • Cano dedi ki:

     Psikolojik diyorlar ya.. düzgün muayene etmemiş olabilir sanki.. bi de ağrı olmaz dimi bu hastalıkta

     • Bvars dedi ki:

      Ağrı gibi duyusal semptomlar olmaz. Erken yaşta isen zaten bu hastalık genç insanlarda çok görülmüyor. :)
      (Gittiğin doktor muayeneyi tam kapsamlı yapmak zorundadır o yapmıştır muayeneyi kanka takma)

 6. Bvars dedi ki:

  Süleyman Çakırın sözü geldi aklıma; Ulan ne güzel istanbul bee. Bugün bir ayagını yere sürterek yürüyen birini gördüm inşAllah onda malum hastalık yoktur üzüldüm lan adama

 7. İsmet dedi ki:

  Arkadaşlar dilimin ağız içindeyken serbest şekildeyken seğirdiğini gördüm 5-6 saniye filan sürdü direkt aklıma dil seğirmesi eşittir ALS söylemleri geldi çoğu platformda dil seğirmesinin direkt ALS hastalığının belirtisi olduğu yazıyo stresten elim ayağım birbirine dolaştı depresyona giricem artık ağır bu konu hakkında bilgisi olan var mı

  • Bvars dedi ki:

   SMA da dil seğirmesi yapıyor İsmet. Dil seğirmesi ayrıyeten bfs de de görülüyor bazen. Senin soyadın Çalişkan mı? Instagramdan seni ekledim galiba. Sıkma canını

 8. Yasin dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. İki yıldır segirmelerim var. Sağ el yanda başladı sonra tüm vücuduma yayıldı. Kafasına göre geziniyor. Bir hafta belki biraz daha fazla aynı bölgede yoğun bir şekilde segirme oluyor sonra bi bakmışsın artık o bölge durmuş başka bir yerde başlıyor. Bu olurken diğer yerlerde de hafif hafif segirmeler oluyor. İki sene önce başladığında emg yaptılar sıkıntı olmadığı söylendi. Devam ettikçe geçen sene Cerrahpaşa da bir profesör bizzat kendi emg yaptı o da sonuçlar normal dedi. Bunun üzerinden birr yıl geçti ve hala daha devam ediyor. Elde, kolda, bacakta, sırtta, baldırda, nadirde olsa çenede oluyor. Bu günlerde sağ bacak kaval kemiğinin yan tarafında ki kasta hafif hafif ama sürekli segiriyor. Birde sol elimin baş parmak kasında. Yazını defalarca kez okudum. Çok güzel emeğine sağlık. İster istemez kafaya takıyorum. Acaba mı? Araba kullanıyorum, anahtar, kavanoz, tek ayak vb günlük rutin islerimde çok şükür bir sıkıntım olmuyor. Bazen sağ elimin serçe parmak tarafında cansizlik hissizlik oluyor. Karıncalanma gibi. Geçenlerde sağ bacak diz kapağının altında şiddetli ağrılar yaşadım. Bel fıtığından şüphelendiler ama skolyoz çıktı, omurga eğriliği olduğundan o ağrı dediler. Korse vs taktım ağrı geçti. Dikkat edersem bi sıkıntı yapmıyor. İşin özeti deneyimleriniz benim için ne diyor? Herkese sağlıklı uzun yıllar dilerim.

  • Bvars dedi ki:

   Sende als falan yok. Bfs var. Non-stop yani durmaksızın seğiren kas yaşayan cok kişi var burda korkma

 9. Bvars dedi ki:

  Arkadaşlar biraz çevre edinin ve oradan uzun saatler ayrılmayın. Kafanızı dağıtın ve sürekli magnezyum takviyesi alın. Bakın maden suyu çok işe yarıyor. Beypazarı adlı sodadan günde 2şer tane içerseniz seğirmelerinizde belirgin bir azalma oluyor. Denedim ve bunu farkettim. Ama vücudunuzu dinlemeyin lütfen arkadaşlar bakın lütfen yapmayın gerçekten üzülüyorum sizlere :(

 10. sule dedi ki:

  Düz yürürken dizim boşalıyor sanki bilmiyorum ama düşmüyorum bi güçsüzlük var gibi ama tek ayak üstünde dururum o bacakla parmak ucunda da yürürüm sadece yürürken oluyor. Gerçi zaman içinde belirtiler hep değişiyor bilmiyorum

  • Bvars dedi ki:

   Yemin ederimki bendede bu var şule. Ama ben başka şeylerden süpheleniyorum. Als parmak ucunda başlar dizde değil. Dizle alakalı menisküs,capraz bağ yaralanması vs… her sey olabilir

 11. Cano dedi ki:

  Bende şimdide kramplar başladı.. doktor stresten kendini kasıyorsun kasların seğiriyor ve kramp giriyor diyor.. acaba bu belirtileri gerçekten stresten mi yoksa gerçekten yolunda gitmeyen bir şeyler var ondan mı yaşıyoruz..

 12. Melissa dedi ki:

  Dilinizde seyirme olan varmi ‍

  • Natiq dedi ki:

   Dilde seğirme nasıl oluyor ki? Ağzını kapattığın zaman dilinin titrediğini mi hiss ediyorsun?

   • Melisaa dedi ki:

    Hayir dilimin ucunda segirme görüyorum,
    Kaslarima vurunca yani provaka edincede
    Kaslarim seyiriyor bu patoöojik olabilirmi

    • Natiq dedi ki:

     Valla dil seğirmesini hiç anlamadım. Ağzım açıkken benim de dilimde titreme oluyor,amma o senelerdir var. Bence normal bir şey. Evet,o kaslara vururken seğirme olayı bende de oluyor. Ve hala sağ kolumda ağırlık var

 13. Bvars dedi ki:

  Arkadaşlar dün gece birden uyanıp elimin koordinesini tam olarak yapamadım. Yani mesela elimi uyku sersemligi haliyle kaldırdım elim havaya kalkmıyodu. Kaldıramıyodum. Sonra 1 dk falan geçti düzeldi elim uyuştu. (Yalnızca serçe ve yüzük parmağı). Ben yasadigimdan korkmadım ama aklıma bir soru var ulnar sinir dedigimiz dirsek siniri sıkışırsa yaparmı böyle bisey?

  • Natiq dedi ki:

   Tabii ki,kankam. Bende daha çok bilekte oluyor o. Bildiğin haraket ettiremiyorsun. Daha sonra sanki eline bir şey akıyor ve yavaş yavaş açılıyor

   • Bvars dedi ki:

    Kanka yanlıs söylemisim benimde bilekte oldu o her ne boksa igrenc bi durum bi an harbi motor nöron oldum sandım aq :D

 14. Herr dedi ki:

  Melis Hanım ilk gittiğim sıradan bir uzman doktorda benim koluma çekice benzeyen bir aletle vurdu ve ardından seğirme hissettin mi diye sordu. Ben evet hissettim dedim. Ardından bana o zaman bu patolojiktir seni takip etmemiz lazım dedi. Fakat bu işin uzmanı olan Halil Atilla Hoca ve Kubilay Varlı Hocalar alakası olmadığını söyledi. O yüzden rahat olun. Dilde seğirme herkeste olabilir.

  • Ahmet dedi ki:

   Her kardeşim bişi sorucam sana klinik muayene uygulanmış banada aynısı uygulandı ama seğirmem yoktu çekiçle vurunca kolum seğirmedi ama 2 hafta sonra ben evde kendi kendimi muayene ettim çekiçle vurdum vazı bölgelere kaslarım seğirdi sence bende bi sıkıntı olabilirmi yoksa sadece basit normal bi testmi?

 15. Cano dedi ki:

  Kime neye inanalım bende bilmiyorum .. kramp giren oluyor mu ne olur desin

 16. Melissa dedi ki:

  Herr o hocalara nerden ulasa bilirm

  • Herr dedi ki:

   Melissa Hanım Halil Atilla İdrisoğlu’nun İstanbul’da Kubilay Varlı’nın ise Ankara’da özel klinikleri var. Eğer zenginseniz gidin derim çünkü cidden çok pahalı. Eğer zengin değlseniz birkaç ay birikim yapmanız gerekecek. Ama özellikle ALS konusunda işinin ehli doktorlardır. Eğer onlar ALS yok diyorsa kesinlikle yoktur. Maalesef internet üzerinden ulaşamazsınız onlara…

 17. Melissa dedi ki:

  Malesef Zengin degilim :-( Tamam tessekür ederim

 18. Emir dedi ki:

  Ben saldım artık kendimi alkole verdim sokakta kalıyorum suçlara karıştım eğer katil hırsız görürseniz asla yadırgamayın hepsi benim gibi sevgi ve aile ortamı görmemiş mağdur insanlar bitiğim ya ne diyeyim ki aile yok bir bok yok

  • Herr dedi ki:

   Emir Kardeşim saçmalama lütfen daha yaşın genç yeni bir başlangıç yap. Bu yaşam tarzınla hayat asla bitmez… Ayrıca ALS olmadığına eminim

  • Esra dedi ki:

   Emir katilde hirsizda çok gördüm asla yargılamam da hikayesini bilemeyiz ama içkiye arsizliga yonelecegine Allah’a yonel en azından ahiretimiz kurtulsun

 19. VEYSEL DERE dedi ki:

  herr
  yazmim yazmim diyorum dayanamıyorum işiin ehli en demek sana göre ?
  bana göre şu demek
  diyelim ben bir araba tamircisiyim bana çok farklı model araba geldi tamir etmem için yedek parç şu bu kaporta cart curt ben o arabayı tamır edip adama verırsme ısın ehlıyımdır
  doktr en ıs yapar hasta geldı evet neyı var als neyı var ms tamır et bu hastayı yooooooooo tamır edemem ama külüstür sekılde evınızde kalabılır afedersınde sıkerım ben böyle ısın ehlılıgını
  doktor ne ıs yapar bılader ??
  neyın ehlı olmuslar tanı koymaktan baska gec ya gecc

 20. VEYSEL DERE dedi ki:

  işin ehliymiş saydıgın isimler sadece sana als olmussun ms olmussun dıyor tedavı nerdee tedavı yok işin ehli adam buna çözm bulur ehlilik budur
  als konusunda bılgı sahıbı olmak ısın ehlılıgı degıldır burdakı cogu yorum yapan kısılerın bıle onlardan faazla bılgısı var
  hee bana sunu dersın emg konusunda ısın ehlı ele ayaga düstümü o emg ye egrek kalmıyor zaten sadece gıder ne oldugunu ögrenırsın bunun ıcınde sıkmısım ehlılıgı
  cıldıryorum ak
  bunların esek gıbı yatıp çözüm üretmemesıne sadece maas günlerını beklmesıne hastalarına müsterı gözüyle bakmalarına kuruluyorum agaaa ben

 21. VEYSEL DERE MORTAL KOMBAT dedi ki:

  DUR HERR DUR DAHA BITMEDI
  SENIN ISIN EHLI DEDIGIN ADAMLAR BANA IKI KERE ALS ÖN TANISI KOYDU
  100 YASINA GELMIS INADINA ÖLMEYEN MORUKLAR GIBI HISSEDIYORUM KENDIMI
  SENIN ISIN EHLI DEDIGIN ADAMLAR 3 PANAROMİK RÖNTGENDE AGZIMDAKI ÇENEMDEKI TÜMÖRÜ GÖREMEDI
  2 SENEDIR AGZIMDA ÇENEMDE TÜMÖRLE YASIYORUM
  İŞİN EHLİ HE OLM ADAM SANA EMG YI CEKER 800 1000 TL NI ALIR CUKKALAR HADI SIKTIR GIT DER ALS OLMUSSUN ÇÜKÜNDE OLMAZ SEN BANA NE ANLATIYORSUN
  GIT ALS MNH DERNEGINI BÜRGÜN ZIYARET ET NE DEDIGIMI ANLARSIN
  HERKESE DIYORUM SANADA DIYORUM BU FİZİK TEDAVİ MERKEZLERİ
  SADECE MODRNİZE EDİLMİŞ ÇARESİZLİKTİR
  BANA DOKTOR DEMEYİN
  VEN DOKTORU SEVMEM DOKTOR BENI SEVMEZ
  BAK BURDA HERKESIN BIR SORUNU VAR BILINENEN YADA BILINMEYEN RAHATSIZLIKLARI VAR BU INSANLAR NEDNE BU FORUMLARDA DOLASIYOR SENCE
  EMİR MESELA BAK ADAM SOKAKLARA DÜSMÜS HERKESIN BIR HIKAYESI VAR NE YAPABILIYORUZ ADAM ICIN
  GECENLERDE GÖRME ENGELLI BIRINI GÖRDÜM ICIMDNE DEDIM NE GÜZEL YA DÜNYANIN BÜTÜN PİSLİKLERİNİ GÖRMÜYOR
  BOSVER ABI BOSVER

 22. Cano dedi ki:

  Veysel abi.. bi de bana.. Prof beni kovdu en son.. ben bu sorumluluğu alırmıyım kaçtır seni yolluyorum dedi.. bunun lab. Var.. emg si var.. kas biyopsisi var dedi.. dava açsan yıllarca uğraşırım dedi.. ama kramplarım da başladı.. seğirmelerim de dalga dalga oluyor dışardan görünüyor.. kaslarım da sertleşti sanki.. ağrı da oluyor.. ne olur son bi fikrini söyle.. sana da bu kadar oluyor muydu

 23. VEYSEL DERE dedi ki:

  cano
  bana saydıklarının 10 katı ooluyordu dalga dalga görünen segırmeler bende baya darbelı oluyordu ayagım atıyordu resmen yerınden .kramplar als de sonlarda olur als de degılsın ılk fıkrımde bu son fıkrımde bu

 24. İsmet dedi ki:

  Veysel abi senin çenedeki tümörü ameliyat edemiyolar mi geçer bir yolu yok mu

 25. VEYSEL DERE dedi ki:

  ismetcim bosa demıyorum doktor cerrah yok dıye ..adamlar hepsi sinirin üstünde oldugu ıcın yüz felci riskin çok yüksek diyor kendıne güwenen çene cerrahı yok

  • İsmet dedi ki:

   Geçmiş olsun abi sen ne yapmayı planlıyon risk alıp ameliyat olabilirsin göze alıp o şekilde daha fazla zarar vericek sana

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: