Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

25.831 Yorum

 1. veysel dere dedi ki:

  Sen burada ALS olmuş hastalar ile bile dalga geçen o çocuğusun bu forumda tek yorumunu daha görürsem senin kendi kanını içiririm sana git kafa açacak eğlenecek başka forum bul kendine amina koyduğum çocuğu ağlama duvarını gösteririm ben sana

 2. veysel dere dedi ki:

  Diğer kullanıcilar da tepki vermiyor lan adam taşak geçiyor sizinle susuyorsunuz bu gerçek hayatta kimsenin önemsemedigi zavallı picler burda ilgi çekme peşinde biri beni adam yerine koysa derdinde olm bu sana son yorumum ş
  Senin gibi eziklere en büyük ceza adam yerine koymayip cevap vermemek anir orada Kendi kendine ağlayarak 31 çekmeye devam et

 3. Hakan Ö. dedi ki:

  lan arkadasin als oldu diye sorumlusu ben miyim martta 43 yaşına gireceğim özel okulda yüzme hocasiyim herkes bana abi der 1.90 civarı boyundayim çevremde sevilen sayılan yardımsever bir insanımdır şu önümüzdeki birkaç ay isim var bitince evime davet edeceğim seni bakalim o zaman ne yapacaksın çok merak ediyorum dere

 4. veysel dere dedi ki:

  gelmeyen namerttir ister oturur konusur arkadas oluruz istersen kavga ederiz sıkıntı yok

 5. Hakan Özcigdem dedi ki:

  Tamamdir işlerim bitince tekrar dereye haber vermek için buraya yazacagim o zamana kadar yazmak yok anlaştık forumdaki herkese iyi günler

 6. Mutlu dedi ki:

  Öncelikle veysel dostuma sonra da gülaya çok teşekkür ederim bu foruma gelmeyeceğim ve sizi rahat birakacağim çünkü sizi de kendi dertlerimle sikmak istemiyorum zaten herkesin kendince derdi var veysel dostum bu hastaliğin hicbir tedavisi yok ve yakin zamanda da bulunamayacak bu hastalik daha neden olustugu bile bulunamayan bir hastalik son olarak hakan ozcigdem adli arkadasa sen de umarim als hastalari ile dalga gecmek yerine onlara yardim edersin bu yaptigin insanlik disi birsey umarim iyi bir insan olursun

 7. veysel dere dedi ki:

  ADİNİ BİLE ANMAK İSTEMEYECEGİM FAHİŞE İYİ OKU BU SON YAZIMI O FAHİSE KENDİNİ İYİ BİLİYOR BİR İNSANI HASTANELİK EDİP ENGELLEYECEK KADAR İNSANLIK DIŞI SONRADA VİCDAN VE MERHAMETTEN SÖZ EDEN KİŞİLİK BÖLÜNMESİ VE BOYU VE TIPI İLE KOMPLEKS SAHİBİ ŞAHIS TANIDIĞIM EN RUH HASTASI KALTAK İYİ OKU BEŞ PARA ETMEZ KARAKTERİNİ KİMSEYE BULAŞTIRMA BUNDAN SONRA SON SÖZÜM HAKAN SEN ÇOK HAKLISIN KARDEŞİM BURADA KİMSEYE DEĞMEZ HELAL OLSUN SANA SEN EN İYİSİNİ YAPIYORMUŞSUN BEN BU KALTAGİ DİRİ DİRİ GOMERİMDE BUNADA DEĞMEZ

 8. veysel dere dedi ki:

  HE BU ARADA KORKMA KALTAK SENİ DEŞİFRE ETMİCEM SEN ZATEN AHLAKI VİCDANİ VE SADAKATİ DEŞİFRE OLMUŞ AŞAĞILIK BİR MAHLUKSUN BİRDE İNANÇTAN SÖZ EDİYORSUN … HAKAN AFERİN LAN SANA BUNUN GİBİLER ZATEN HERŞEY OLSUN BEN YAŞADIĞIM SÜRECE BUNA BEDDUA EDİCEM

 9. Hakan Ö. dedi ki:

  Sagol dere reis en kısa zamanda görüşmek dileğiyle ben kimi kast ettiğini anladim başından beri söylüyorum çocuk ruh hastası diye

 10. veysel dere dedi ki:

  siktiret şunu yaa yemin ediyorum dengesiz karaktersiz sifonu çekeceksin bu bokların üstüne

 11. veysel dere dedi ki:

  yav şu uzun boylu kadınlardan nefret ediyorum atnı travestiler gibi oluyorlar iğreti geliyor bana

 12. veysel dere dedi ki:

  iyi oku gülay fahişesi

 13. Ayaz dedi ki:

  Oha Veysel Abi bir kadına küfür etmek sana hiç yakışmadı. Ne oldu ki? Gülay Abla iyi bir abla bence

 14. veysel dere dedi ki:

  sikime sürülcek zekan yok gülay cocukluguma inmeye çalısıyorsun psirikriyatristlige soyunuyorsun sen önce ahlaklı olmayı ögrende aile karsı sadakkatli olmayı ögren sonra bir ara ders verirsin insanlara he bişrde eski gecmisindeki sevgililerini anlatıcak baska birini bul cidden benim bu sacmalıklara ayırcak waktim yok

 15. veysel dere dedi ki:

  ayaz bende buraya girmeden önce iyi biriydim gülay ablanda öyle bildigin abla modeli degil yani boşver kapat konuyu kendimi zor tutuyorum zaten ama sandıgın gibi iyi bir abla degil sen tanımıyorsun ben tanıyorum onu karaktersiz dengesiz sürtük

 16. Ayaz dedi ki:

  Aranızdaki meseleyi bilmiyorum abi ama üzüldüm en kısa zamanda çözülür umarım. Gülay ablayı gerçek hayatta tanımıyorum ama bilge birine benziyor

 17. veysel dere dedi ki:

  bilgemi onun bilge oldugu seyler farklı bak ayaz cidden kapat konuyu yoksa burası fena karısır

 18. Yavuz dedi ki:

  Abi yapma etme gözümü seveyim buraya küfür yazma kadin evli çocukludur belki ayıp vallahi yapılacak şey değil hadi herr ve Fuat erkekti ama gulay ablaya yapma lütfen

 19. veysel dere dedi ki:

  yavuz bilmedigin seyler var o evlilik konusuna hiç girme cidden durum farklı o sandıgınız gibi biri degil bak ben size diyorumki siz o kısıyı sadece burdan tanıyorsunuz sence ben bir kadına böyle yaklasımıyım yoksa yavuz burda benide yıllardır tanıyorsun gülay abla dedigini aylardır tanıyorsun we işin ilginci daha iyi tandıgın adamımı haksız buluyorsun ben bu kadar cıldırdıysam neler oldugunu sen tahmin et

 20. Yavuz dedi ki:

  Tamamdir abi sana güveniyoruz demek istediğim şey buraya yazma aranızda konuşun halledilmeyecek mesele yok sonuçta gülay abla senin öz babanı öldürmedi ya

 21. veysel dere dedi ki:

  yavuz kötü insan sadece birini öldüren insan degildir bunun bana yaptıgı öyle böyle sineye cekilcek birşey değil neyse cidden kapatalım konuyu kaltagı bana öldürtmeyin katil etmeyin beni

 22. veysel dere dedi ki:

  yavuz ve ayaz sırf sizin hatrınıza yazmıcam bu orospu ile ilgili birsey benimde sizde bir gram hayrım warsa sakın bu konu ile ilgili beni suclamayın beni ben asla bu kadar delirmem normalde …..
  cok iyi biliyorsunuz hiçbirinizin derdine burda tepkisiz kalmadım

 23. Yavuz dedi ki:

  Abi biz sana duacıyız sen hiç merak etme sadece sana büyük bir kötülük yaptıysa hakkını hukuken aramani tavsiye ederiz ki bu çok etkili bir yol. Bu en mantıklı olanı sen de mantıklı adamsın zaten . Buraya gulay abla hakkında kötü şeyler yazıp kendini yorma. Ben inanıyorum ki Gülay Abla ileride eğer varsa hatasını telafi edecektir

 24. veysel dere dedi ki:

  hakkım size gani gani helal olsun onunda burnundan fitil fitil gelsin bunun gibilerin cezası hıkukta bile yok degmez buna gercekten midem bulanıyor

 25. Yavuz dedi ki:

  Sağolasın veysel abi çabuk sinirlenen ama vicdanlı adamsin sen çok belli bu forumda istisnasız herkesin üzerinde hakkın var. Gülay Abla ile aranızın düzeleceğine inanıyorum herr ve fuat ile nasil duzeldiyse aran Gülay Abla ile de düzelir bence

Bir Cevap Yazın