Facebook’a Video Yüklemenin Engellenmesi

“There was a problem uploading your file. Please try again” uyarısı ile karşılaşanlar gelsin.. Tebrikler telif haklarını ihlal ettiniz..

Facebook’da telif haklarını ihlal eden bir video yüklediğinizde karşınıza bir uyarı gelir ve bu tip içerikleri yüklememeniz gerektiğini gösteren bir yazı ile karşılaşırsınız. Facebook buna bir ya da iki defa müsade eder. Üçüncü uyarıdan sonra hesabınız video yüklemelerine kapatılır.

Facebook’da telif haklarını ihlal eden belki de tek durum videolarınızın arkplan müzikleridir. Çok masumane hazırladığınız bir videonun arkaplanına sevdiğiniz bir şarkıyı koyduğunuzda şarkının içerisinde bulunan bir kod ile facebook videonun yayınlanmasını otomatik olarak engelleyebiliyor.

Bu tip bir durumla karşılaşıldığında yapılacak şey şudur. Öncelikle facebook size bu engelleme ile ilgili bir e-posta gönderir. Bu e-posta’da itiraz etmeniz için bir bağlantı bulunur. Bu bağlantıya tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi “kaldırılan videoya itiraz” formu çıkar. Bu formdaki açıklama bölümüne aşağıdaki metni yazın.

State that Under Copyright Law Act 1976, allowance is made for fair use and also state that this video is for entertainment purpose and i’m not making any profit from it.

Bu metin ile gönderdiğiniz videonun eğlence amaçlı olduğunu, video üzerinden herhangi bir kazanç elde etmediğinizi ve ilgili kanun maddesine göre bu kullanıma hakkınız olduğunu belirtmiş oluyorsunuz. “entertainment” kelimesine alternatif olarak yerine göre “education” kelimesini de kullanabilirsiniz. Electronic Signature kısmına da facebook hesabınızdaki adınızı aynen yazın. Telefon, adres gibi bölümlere tire (-) atın. Formu gönderdiğinizde video otomatik olarak sayfanıza gelecek ve video yükleme yasağınız kalkacaktır.

Not: Yukarıda yapılan işlemlerden dolayı hiç bir sorumluluk kabul etmediğimi belirtmek isterim. Gerçekten telif haklarını ihlal eden bir durumda sorumluluk tamamen kişiye aittir.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

84 Yorum

 1. Altunkaynakhmet dedi ki:

  Kardeş açıklama diye bir sey çok ne yapmalıyım lutfen ACIL

 2. SİDAR dedi ki:

  Ne yazık ki videonuz paylaşılamadı
  Endişelenmenize gerek yok. Bunun nedeni, videonun başkasına ait olabilecek bir müzik, ses veya video klibi içermesidir:

  “This Is What You Came For” – Calvin Harris

  Hakları size aitse videoyu paylaşabilir; değilse videoyu silebilirsiniz.BUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM ACİL

 3. Özgür Çalışır dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar aynı sorun benimde başıma geldi yardımcı olursanız sevinirim bana uyarı maili gelmedi ve bu forumdaki itiraz maili tıkladığımda bu videonun sahibi siz deilsiniz diyor ne yapmayalım yardımcı olursanız sevinirim

 4. Lütfen yardımcı olurmusunuz

 5. Ayşe Cevahir dedi ki:

  Hakları size aitse videoyu paylaşabilir; değilse videoyu silebilirsiniz..BU UYARIYI ALDIKATAN SONRA FACEBOOK SİZE 2 ADET TELİFLİ YAYIN HAKKI DAHA VERECEK !! BUNLARIDA KULLANDIKTAN SONRA TELİF HAK E YASALARINA UYMADIĞINIZ İÇİN !! HESABINIZ KAPATILMIŞTIR !! YAZACAK BİR DAHAKİ GİRİŞ YAPTIĞINIZDA !! İTİRAZDA ETSENİZ GERİ AÇILMAYACAK HESABINIZ

 6. Mehmet Fidan dedi ki:

  Faceye video atamiyorum telifhakkınıihlalettinizdiyor peki hangivideo telifhakkıyapmışsa onusilim

 7. kralkeje@hotmail.com dedi ki:

  Your video was not posted because it may contain music, audio or video that belongs to someone else.

  “Second Son” – Mikey and Matty

  Facebook herkesin fikrim mülkiyet haklarını korumak için çalışmaktadır. Bu nedenle size videonuzda kullanma hakkınız olmayan materyaller bulunabileceğini bildiriyoruz.

  Bunun bir hata olduğunu ve videonuzdaki içeriğin tamamını kullanmak için gereken haklara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bu videoyu paylaşın.

  İçeriğinin tamamını kullanmak için gereken haklara sahip değilseniz bu videoyu silin.
  bunu nasıl düzeltirim video paylaşırım şikayet formu gelmedi

 8. numan dedi ki:

  hocam hiç bir şekil bu verdiğiniz doldurma formuna ulaşamadım bir link varsa atarsanız çok memnun olurum. teşekkürler

 9. Emran Atay dedi ki:

  [:o] Lutfen video engel kaldrarmisiniz video yukleme sorunu var!!!![:o][:o][:o]

 10. Özlem dedi ki:

  Merhaba bu konu hakkında diğer açıdan bilgi edinmek istiyorum iletişim kurmak için siz bilgi veren arkadaşım, mail yolu ile iletişim kurabilir miyim sizinle? Benim için önemli ve hassas bir konu

Bir Cevap Yazın