Als miyim?

Bu yazıyı okuyacak olanlar kelimenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordur ancak ben yine de bir tanım yazayım. ALS’nin açılımı “Amyotrofik lateral skleroz” ya da bilindik uzun adıyla “Motor Nöron hastalığı”. Tedavisi olmayan bu hastalıkta kasları kontrol eden motor sinir hücreleri yavaş ama geri dönülemez şekilde ölüyor ve sonucunda kasların işlevsiz kalmasına, erimesine yol açarak hastayı yatalak ediyor. Kollar, bacaklar ve gövde kaslarının işlevsiz kalmasından öte yutkunma ve solunum kasları etkilenmeye başlayınca hastalık ölümcül hale geliyor. Bu duruma gelen hastaların yapay solunum desteği alması gerekiyor. Görülme sıklığı 100 bin kişide 1-1.5 olan hastalık için hayatta kalma oranı ortalama 3-5 yıl arasındadır. Yapay solunum desteği sorunsuz sağlanabilen hastalar uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu hastalığa sahip en ünlü kişi fizikçi Stephen Hawking’dir ve 50 yıldır bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili daha geniş bilgi için:

Tarih 2010 ağustosunu gösterirken güzel bir tatilden dönmüştük. Her şey yolundaydı. Bir gün bacağımda bir gariplik hissettim. Sağ baldırım seğiriyordu. O zamanlar kendimi (vücudumu) dinleyen birisi olduğum için tüm dikkatim de bacağıma yönelmişti. Ertesi gün de seğirme geçmeyince hayatımın en büyük hatalarından birini yaptım ve dr.google’a (bildiğimiz google arama motoru) “seğirme” kelimesini yazdım. Ta taaa.. “ALS belirtisi” . Birisi bana “o kelime hayatının dönüm noktası olacak” deseydi ne de güzel gülerdim. Altı üstü bir arama eylemiydi değil mi? Değilmiş..

Seğirme kelimesi beni ALS belirtilerine çıkarınca ALS’nin okuduğum diğer belirtileri de vücudumda ortaya çıkmaya başladı. Örneğin “ALS hastaları sık esner” gibi bir belirtinin ertesi gününde 30 defa esniyordum. Ya da ALS hastalarının bacakları, ayakları soğuk olur yazıyorsa benim de öyle oluyordu. Ya da ne bileyim kulak çınlaması, kolay irkilme.. Bunların hepsi bende vardı. O halde als olmalıydım. Hiç unutmadığım bir an var ki o da seğirme tiplerini araştırdığım gündü. Doğru ya da yanlış hâla bilmiyorum ancak okuduğumda ALS seğirmelerinin “pop” denilecek abartılı seğirmelerden çok gözle görülmeyecek ya da çok az farkedilecek “solucan hareketi” şeklinde olduğunu öğrenmiştim. Bilin bakalım ne oldu? Ertesi güne bu tip seğirmelerle uyandım.

Araştırmalarımda ilk durağım ALS-MNH derneği oldu. İlk olarak sadece okuyarak geçirdiğim günlerden sonra bir konu açmaya karar verdim. 2 Eylül 2010 tarihinde Anksiyete / Hipokondriyazis / ALS başlıklı bir konu açtım. Şu an forumun en populer başlıklarından bir tanesi. Bunun sebebi de Türkiye’de ve dünyada azımsanmayacak kadar çok kişi als olduğundan şüpheleniyor. Hastalığın ilerleyiş şekli dehşeti artırıyor. Kanser, kalp krizi gibi hastalıklar ALS’nin yanında biraz daha düşük vahamete sahip. Açtığım bu konudan şahsımı bulan pek çok insan oldu. Arkadaş olduklarım oldu. Gerçekten yardıma muhtaç halde oluyor insan ve onların yaşadıklarını daha önce yaşadığım için tamamen empatik bir şekilde yaklaşabiliyorum.

Als olduğum düşüncesi artık kafamda net olarak oturmaya başlamıştı. Bir anlamda kaderimi kabullenir pozisyondaydım. Bu süreçte özellikle yabancı sayfalarda belirtileri, teşhis metodlarını ve tedavileri çok araştırdım. Hani bir nörolog olmak istesem konu hakkında bu kadar araştırma yapmazdım. Normal yaşamımda çalışkan bir insan değilimdir. 6 Eylül 2010’da Medhelp sayfalarında What is my disease? başlıklı sorum 7 Eylül 2010 tarihinde aynı şekilde patients like me adlı sitenin forum bölümüne Tipacow adlı kullanıcı tarafından eklendi (özel mesaj ile sormuştu). 19 Eylül 2010 tarihinde ise ALS/MND forumlarında Terrible hypochondria or what? başlıklı bir konu açtım.

2 Eylül – 19 Eylül arasında 4 farklı sitede açtığım konular yaşadığım dehşetin adeta birer kanıtı. Bir an önce bir cevap istiyordum. Evet ya da hayır. Ama kimse doktor değildi ve kimse monitörün arkasından teşhis koyamazdı.

2010 Eylül ayında 5 farklı nöroloğa gidip 2 defa EMG çekildim. Aldığım teşhisler Hipokondri, anksiyete -ki öncesinde 2 yıl anksiyete ve panik atak ile uğraşmıştım- , B12 vitamin eksikliği ve magnezyum eksiliği oldu. B12 için 5 iğne, anksiyete için cymbalta ve magnezyum için de suda eriyen tablet kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Çünkü asıl tedavi yolu kimyasal değil zihinseldi..

EMG sonuçlarımın ikisi de temizdi, tomografi, kan testleri bir sürü test test test.. Hepsi normaldi. Tam rahatlayacaktım ki bir şey oldu. İkinci kez çekildiğim EMG’de işlemi yapan kişi bacağımın bir noktasında problem farketti. Fakat aynı noktayı ikinci kontrolünde bu sorunu göremedi. Emg’de belirli vücut kaslarına ince bir iğne sokularak kasların aktiviteleri izleniyor (Karnımdan ve çenemden bile iğne soktular). Tüm sonuçlar normalken o tek belli belirsiz nokta ALS’ye tekrar tutunmama sebep oldu. Neden sorun çıkmıştı? Neden ilkinde vardı ve ikincisinde yoktu? Belki aynı noktaya sokmamıştı.. İğneyi..

Bu sürecin ardından derin bir depresyona girdim. Yaklaşık 1 sene boyunca hiç ama hiç bir şey beni mutlu etmiyordu. Tam 1 senemi bu kaygıya harcadım. Bu süreçte tabi araştırmayı da bırakmıyordum. Süreç, alsyi dışlamaya dönüyordu. BFS’yi (Benign Fasciculation syndrome) araştırmaya başladım. Aboutbfs adında bir forum buldum ve orada yazılanları okudum. Bu dönemde kişi belirtilerini normalleştirmeye çalışıyor.. Ancak bu, ALS’yi yeterince benimseyince oluşuyor. Yani olmadığınız bu hastalığı varmış gibi kabul edip ona göre yaşayınca.. Teşhis almasanız bile..

2011 yılında araştırmayı bırakmaya karar verdim. Çünkü farkettim ki araştırdıkça daha kötü oluyorum. Tamamen bırakmadım. ALS-MNH derneğinin forum sitesini takip etmeye devam ettim. Patientslikeme’de sahip olduğunuz hastalığın gidişatını takip edebildiğiniz bir sistem yapmışlar. Orada da bilgilerimi güncellemeye devam ettim. Ve sonunda farkettim ki belirtiler değişse de hastalıkta herhangi bir ilerleme yok. Araştırmayı iyice azaltınca normal yaşama dönmeye başladım. Kaygım, ciddi düzeyde azaldı. Belirtilerin bacağımdaki seğirme dışında hepsi yok oldu (Bacağım bugün bile seğiriyor). 2012 yılında ise tamamen normale döndüm. Olmayan bir hastalıkla varmış gibi 1.5 yıl geçirdim.. Buna tıp dilinde hipokondri ya da çağa uygun olarak siberkondri deniyor.

Uzun ve yorucu bir hikayeydi benimkisi. Aslında anlatılacak daha çok şey vardır ama ben bu yazıyı başka sebeplerle yazdım. Eminim benim yaşadığım şeylerin henüz başında olan bir çok insan var. Ve onlara tavsiyelerim olacak. Madde madde yazacağım ki kolay okunabilsin..

  1. Kaygılısın, korkuyorsun. “Önümde yaşayacağım daha uzun yıllar varken nerden çıktı bu illet?” diyorsun. Korkma, bu sayfayı okuyan yüz bininci kişi değilsen ALS değilsin.
  2. İlk yapman gereken doktora gitmek. Gerekirse EMG için ısrar etmektir (Benim ilk doktorum EMG çekmemekte ısrar etmişti). ALS teşhisi klinik muayene ve EMG ile koyulur. Doktorun sana ALS değilsin dediyse ona inan. Gerçekten inan. Belki görememiştir deme. Düşün. Yüz binde bir kişide görülen hastalığı doktorunun kaçırma olasılığı yok. Kaçırdıysa bence sevin çünkü çok talihli bir insansın. Şaka. Doktoruna inan. O doğruyu söylüyor. İlk gittiğim doktorum bana hipokondri demişti. Ondan sonra 4 doktora daha gittim. Sonucu biliyorsun.
  3. Doktora gittikten sonra yapman gereken ikinci şey araştırmayı bırakmak. Tamamen bırakmak. Hiç bir şekilde ne google, ne başka bir sitede yaşadığın belirtileri araştırma. Çünkü hangi belirtiyle karşılaşırsan bir süre sonra o belirtiyi yaşayacaksın.
  4. Seğirme ALS’nin ayırt edici belirtisi değildir ve seğirmelerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Hatta okuduğum sitelerde birisi “vücudun otomatik masaj sistemi” şeklinde esprisini yapmıştı. Boşver seğirsin bacağın kolun. Hala yürüyebiliyorsun, yiyebiliyorsun.
  5. Vücudunu dinlemeyi bırak. Bunun bir sonu yok. Vücudun çalışma şeklini görsen nasıl yaşadığına inanamazsın. Bırak o işini yapsın
  6. Eminim yukarıda saydığım maddeler sende yeterince işe yaramayacaktır. Doktorunu dinlemeyeceksin, araştırmayı bırakmayacaksın ve vücudunu dinlemeye devam edeceksin. O zaman araştırdığım testlerden bazılarını söyleyeyim. Kavanoz açmak, anahtar çevirmek, araba sürmek, yerden bir cisim kaldırmak, tek ayağının üzerinde durmak.. Bunlardan herhangi birini yapıyorsan ALS değilsin.
  7. Hayatına devam et. Çünkü ALS bile olsan yapacak bir şey yok. Ne kadar kaliteli zaman geçirirsen, senin için o kadar iyi

 

Kafanızdaki sorulara cevap bulmak isterseniz yorum bölümü açıktır. Sağlıklı, alssiz günler..

21/04/2014 tarihli ekleme: Als korkusu yaşadığım yıllarda okuduğum bir yazı dizisi bana çok yardımcı olmuştu. İngilizcesi olan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim:

Muscle Twitching: Is it ALS or Anxiety or BFS? Best Information for Terrified People

Not: Yukarıdaki bağlantı içerisinde verilen bağlantılarda hata var. Oradaki bağlantılara ulaşmak için: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Güncelleme: Maalesef yukarıdaki linkler ölmüş. Bunun yerine bulduğum başka benzer bağlantılar:

Twitching Muscles: Great Foot Drop Strength Tests
Muscle Twitching in Fingers? ALS Fear? Strength Tests

Şu yazılar da ilginizi çekebilir...

24.632 Yorum

 1. Sezgin dedi ki:

  Varmı peki burda seğirmeleri olupta boyun fıtığı çıkan acaba

 2. Bülent dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar
  Benim sol bacakta 3 aydır güçsüzlük var kas seğirmesi de çabası belde düzleşme 2 fıtık küçük ama boyunda da 4 adet fıtık ve düzleşme var tarlov kisti var yürürken artık zorlanmaya başladım diz çökmelerim arttı emg yaptırdım temiz çıktı bunları yaşayan varmı

 3. Bülent dedi ki:

  Yaşım 41

 4. İsmet dedi ki:

  Arkadaşlar dilimi dışarı doğru çıkarıp hafif oynatmaya çalıştığımda çok seğiriyor 2-3 saniye sonra duruyolar vücudumdaki seğirmeler diger günlere göre biraz daha az ama halen devam ediyor ama dilim geçmiyo dil segirmesinin sadece ALS ile ilişkisi olduğunu okudum bulbar başlangıçlı 30 yaş altında nadir goruluyomus fakat ben istisna olcam sanırım nedir bu ya yaşım 19 bu arada bilgili arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim

  • Natiq dedi ki:

   Ben de dilimi dışarı çıkardığım zaman sabit tutamıyorum,haraket ediyor. Belki sen haraket etmesini seğirme olarak görüyorsun? Çünkü dili dışarı çıkardığın zaman sabit duramaz ki,haraket eder istemsizce

   • İsmet dedi ki:

    Hareket değil ya bildiğin pıt pıt atıyo dilin üstünde bisiler neyse çok dusunmicem kanka olacağına varır herşey kendimi yedim hep kaç aydır

    • Natiq dedi ki:

     Kankam,senin kollarında,bacaklarında güçsüzlük,kas erimesi var mı? Yani 5-6 sene boyunca dil seğirmesi olan insanların yorumlarını gördüm ben. Dil seğirmesi sadece Als-de olmaz. Ve çenende ağırlık var mı? “AAA” yaparak ağzını tamamen açtığın zaman zorlanıyor musun?

     • İsmet dedi ki:

      Çenemde güçsüzlük yok şükür sağ kolum sola göre ince elimde dokununca bariz anlayabiliyorum ama baya bir süredir böyle ilerleme yok sanırım bide sağ dizimin iç tarafındaki kas sola göre bariz küçük

    • Natiq dedi ki:

     Als ile alakan yok kankam. Atrofi olsaydı bariz güçsüzlüğün de olurdu benim gibi. Ama yoksa Als falan değilsin. Als-de seğirmeden çok güçsüzlük çok önemli

 5. Sule dedi ki:

  İsmet benimde vücudumdan cok dilim segiriyor görünüşüde sanki hep değişiyor yabda bana anormal geliyor ve 22 yasindayim tek değilsin

 6. Ali Veli dedi ki:

  Arkadaşlar dil segirmesi sadece ALS de olmaz nerden duyduysaniz kesinlikle yanlış bir bilgi. Psikolojiktir o. Bulbar başlangıçlı ALS ye gelecek olursak segirmeden ziyade yutkunma güçlüğü,yutma güçlüğü,konuşmada bozulma, ses kısıklığı…. gibi belirtilerle farkedilir.. Ve bu belirtiler sandığınızdan çok daha hızlı ilerler öyle 2 yıl falan dinlemez.1 2 ay’a makinelere bağlar insanı. Birde ben bu belirtileri yazdım diye bende galiba yutmada zorluk var konuşurken kelimeleri söyleyemeyecek gibi oluyorum demeyin. ALS ye bağlı konuşma zorlugunuz olsa yanınızdaki kişi konusatugunuzda bunu net bir şekilde farkeder. Yutma güçlüğü de yemek yerken biri aha boguluyor bu demiyorsa yutma güçlüğünüz de yoktur.
  Atrofiniz olduğunu dusunuyorsaniz da tek çare bir norologa görünün Atrofi yok derse yoktur var derse vardır…varsa bile bunun sebebi ALS dışıdır büyük ihtimal….

 7. Sezgin dedi ki:

  beyler kişisel fikrimi sorarsanız bence bu seğirmelerden sonra vucudumuzu çok incelemeye başladık o yüzden aslında eskiden de olan şeyleri yeni olmuş hissine kapılıyoruz insanların yüzde 90 nında her zaman kas kütlesi bir değildir sağ lak sanız sağ tarafınız her zaman sol tarafınıza göre daha kaslıdır o yüzden kendinizi incelemeyi bırakmanız lazım

 8. Sezgin dedi ki:

  kanka olabilir bendede bacakta tam tersi ama hep öyleydi kendini sürekli incelediğin için yeni farkediyosun vucüdunu

 9. Herr dedi ki:

  Arkadaşlar klinik olarak güçsüzlük bildiğiniz gibi ALS’nin en önemli belirtisi. Her gün doktorların da randevu sırasında size yaptırdığı gibi parmak uçları üzerinde yürüyün ve kovanoz kapakları açmaya çalışın. Bunun harici vücudunuzu falan incelemeyin.Normal hayatınıza devam edin lütfen

  • Natiq dedi ki:

   Benim anlamadığım bir şey var. İngiliz sitesinde okumuştum ki,Als-nin başlangıcında bile Emg ile tespit edilebiliyor. Ama türk sitelerinde okuyorum,Als teşhisini koyan bir şey olmadığını,sadece diğer hastalıkları elemek için Emg,MR,biyopsi ve s. gerektiği yazıyor. O zaman birisi Emg,MR falan yaptırdığı zaman,sorun çıkmadıysa Als mi düşünülüyor? Karmakarışık bir durum. Ama Emg ile Als teşhisi koyan doktorlar da var. Yani Emg-de bazı değerlere bakarak Als düşünen doktorlar var. Yorumlarda gördüm

 10. Herr dedi ki:

  Yeni doktor tavsiyesi : Bakırköy’de Dr Ahmet Altunhalka . İstanbul’da olanlar gönül rahatlığıyla bu doktora emg için gidebilir. Türkiye’deki birçok ünlü ALS hastasına teşhis koymuş.

  • İsmet dedi ki:

   Herr sen bilgili birisin bu konuda benim her yerim segiriyo 3-4 ay olmuştur EMG de oldum bir sorun çıkmadı ama hala devam ediyo ilk yaptirdigimda erken mi yaptırdım EMG tespit edemedi acaba çok rahatsız edici bir durum güçsüzlük yok sağ elimde sanki hafif var ama her işimi görebiliyorum hala yasim 19 ailemde filan da yok böyle bir hastalık anlam veremiyom ALS olduysam da 3-4 ay icinde belirgin bisiler olmaz mıydı ?

 11. Bülent dedi ki:

  C5-6 intervertebral diskinde annüler yırtığın eşlik ettiği sol ağırlıklı geniş tabanlı protrüzyon saptanmıştır. Spinal kord anteriordan basılıdır. Bu düzeyde spinal kanal A-P boyutu 8.9 mm’dir (minimal spinal dar kanal ). Her iki nöral foramen daralmıştır. Her iki tarafta C6 sinir kökü anterior lifleri hafif basılıdır.

  C6-7 intervertebral diskinde sol parasantral – sol foraminal geniş tabanlı protrüzyon saptanmıştır. Anterior subaraknoid mesafe daralmış, spinal kord sol anterolateralden hafif indentedir. Sol nöral foramen daralmıştır. Solda nöral foramende sinir kökü basılıdır.

  Arkadaşlar bu belirtiler bacakta güçsüzlük yaparmı?

 12. Mustafa dedi ki:

  Yorumlardan gördüğüm eskilerden Veysel artık uğramıyor sanırım buraya gelir mi bilginiz var mı.

 13. Mustafa dedi ki:

  Kolumu dirseğimi filan biraz yasladım mı bildiğiniz titriyor böle sanki güçsüzlük gibi zaten seyirmeler her yerimde hız kesmeden devam ediyor saç kurutma makinasınıyla saç kuruturken koluma bi süre sonra ağırlık yapıyor yoruyor, bunlar normal şeyler değil bu motor nöron hastalık belirtisi olabilir mi Veysel daha önce bu tarz durumları yaşamış bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.

 14. Mustafa dedi ki:

  iğnesiz emg normal kol bacak dan yaptılar eeg – beyin mri kan tahlili 2 nöroloğa muayene oldum hatta parkinson ms vs benzerinden şüphelendim yok dediler ama kolum çabuk yoruluyor böle bir yere yaslayım omzumdan itibaren süper titreme var kolum çabuk yoruluyor. iç titremem de var devamlı hareketle kaybolan sabit durunca hissettiğim.Yaş 37 bu arada. Ben anlayamadım bir türlü normal gelmiyor bana bu tip şikayetler. Yaşayan var mı böle şeyler.

 15. Mustafa dedi ki:

  Kolumu dirseğimden yaslayınca titreme ayakdayken dizlerimi aşağıya hafif kırınca sabit 5 saniye sonra ayaklarım hemen titiriyor zorlanıyor yani bunlar güçsüzlük kavramımı esas güçsüzlük ne ya da benim bu yaşadıklarım neyi ifade edebilir bilmiyorum. Bu arada Allah her keze acil şifalar versin.

 16. Sezgin dedi ki:

  mustafa abi istersen bi bfs yi araştır bfs sendromuna yakalananlarda senin şikayetler oluyor bi bfs ye bak istersen

 17. Mustafa dedi ki:

  sezgin Tşkler bfs yi okumuştum evet bir çok uyan noktalar var ama bu çabuk yorulma ve titreme durumun bazen beni ürkütüyor.

 18. Sezgin dedi ki:

  bak şimdi abi çabuk yorulma değil aslında bakın önceden de aslında sol elimizde telefon tuttuğumuzda 5-10 dakkida yorulur çünkü sağlağız sağlak olduğumuz için

  • Mustafa dedi ki:

   Sezgin kardeşim tabi ki önceden yaşıyorduk belki bu tip güçsüzlükleri yorulmaları dikkatimizi mi çekmiyordu acaba yani kendimizi çok dinlemeye başladık ondan mı bilmiyorum ama bu titremeler seğirmeler beni bu hale getirdi inşallah ilerlemez.

 19. Mustafa dedi ki:

  Sezgin sen Bfs deyince bir daha baktım şöyle bir yazı buldum: Kalıcı titreme ile karakterize benign fasikülasyon sendromu (BFS) Seğirmesi ise sürekli veya rastgele bölümlerde meydana gelir kas katılığı yorgunluğu vs baya uyan nokta var. Tabi ki bu semptomlar çeşitli hastalıklarla da benzerlik taşıyabilir onu bilmiyoruz ama biraz daha rahatım şimdilik.

 20. Sezgin dedi ki:

  evet abi bende de aynı problem var bazen çok oluyor bazen olmuyor türkiyede bu bfs araştırılmadığı için önemsenmiyor ve bütün belirtiler als ye yönlendiriyor insanı doktorların çoğu bir çok hastalığı bilmiyor özellikle bfs gibi zararsız sendromları önemsemiyolar yurtdışı kaynaklarında birçok yazı var

  • Mustafa dedi ki:

   Sezgin kardeşim doktorları anlamak zor oluyor. Sana da çok teşekkürler bfs yi daha derinlemesine okudum inceledim. inşallah kafaya takmamayı öğrencez. Kafama takıntı geldi mi bazen burda ki yorumları okumaya geliyorum. Her keze sağlıklı şifalı mutlu günler.

 21. Sezgin dedi ki:

  Abi gerçekten insan bu dönemlerinde kendiyle aynı durumda olan insanlarla dertleşince konuşunca daha çok rahatlıyor insanın piskolojisini biraz bozuyor

 22. Sezgin dedi ki:

  Birde nerde okuduysam herkeste böle hep stresli dönemde başlayan bir durum sonrasında peşini bırakmıyor bir türlü

 23. Emir dedi ki:

  Kardeşler yaşım 22 6 aydır seğirme var ve istemsiz hareketler var bu hareketler seğirme yüzünden değil mesela parmaklarım kendiliğinden oynuyor anlık olarak bacağım sağa sola dönüyor vs doktora gittim iğneli emg temiz lioresal yazdı seğirmeler aynı bırakayım dedim daha da çok arttı tekrar başkadım ağrı sızı yok ama dün mesela ayak parmağım bu seğirmeden oldu mesela tüm gün oynadı kendi kendine sabahtan akşama kadar diyorum yani aralıksız bir de boğazda gıcık oluyor konuşurken bazen ses de gidiyor bir an da yav arkadaş kendimi rahatlatıyorum ama seğirmeler bırakmıyor peşimi yabancı formlarda bazen tespit edilemediği söyleniyor felan iyice tırsıyorum adamın biri 22 yaşından beri belirti göstermiş 4 sene sonra çıkmış ortaya kafayı yiyeceğim sanırım.

 24. Sezgin dedi ki:

  Kankam bu forumda lütfen bu tarz okuduklarını yazma rica ediyorum insanları tedirgin etmekten başka birşey yapmıyorsun litfen rica ediyorum yaşadıklarını yaz senle dertleşelim ama bunu yapma

 25. Sezgin dedi ki:

  kankam sana tavsiyem bfs sendromu yazıp araştırman olur lütfen özellikle ekşisözlüğe bak içini rahatlatacaktır

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: